המועצה האזורית באר טוביה הזרימה שפכים לנחל לכיש וגרמה בו לזיהום חריג

עיריית אשדוד פנתה למועצה בדרישה להפסיק לאלתר את הזרמת השפכים, ובמשרד להגנת הסביבה מסרו כי היא נעשתה ללא הרשאה וכי המעורבים זומנו לבירור. לפי העירייה, בעקבות הזיהום נסגר אחד החופים

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שפכים שהוזרמו לנחל לכיש, היום. כמויות גדולות זרמו בשבועות האחרונים
אלמוג בן זכרי

המכון לטיהור שפכים תימורים, הנמצא בשטח המועצה האזורית באר טוביה, הזרים בשבועות האחרונים כמויות גדולות של מי שפכים לנחל לכיש וגרם לזיהום חריג. מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי הזרמת השפכים נעשתה ללא הרשאה מטעמו והודיע כי זימן את המעורבים לבירור. 

עיריית אשדוד שלחה היום (רביעי) מכתב התראה לפני תביעה למועצה ולתאגיד המים תמר, שבו היא דורשת להפסיק לאלתר את הזרמת השפכים. על פי המכתב, מ–22 בדצמבר ועד אתמול זרמו כמויות "גדולות ביותר" של מי שפכים ממאגר תימורים לנחל האלה, המתנקז לנחל לכיש. "הזרמת קולחין גרמה וגורמת לזיהום חמור של נחל לכיש, לאחר שטוהר ושוקם על ידי עיריית אשדוד בהשקעה כספית אדירה", נכתב. העירייה הוסיפה כי בשל הזרמת השפכים, היא נאלצה בשבוע שעבר לסגור את חוף מי־עמי, בהחלטה עם משרד הבריאות.

השפכים שהוזרמו לנחל לכיש, היוםצילום: אילן אסייג

במשרד להגנת הסביבה אמרו כי נוצר עומס במאגרי השפכים, מה שגרם למועצה להחליט להזרים שפכים לנחל האלה, כדי להפחית את הלחץ על דפנות המאגר, מחשש לקריסת הדופן ולדליפתם של מי שפכים בהיקפים עצומים. "העומס במאגרים נותר כהשתלשלות של כניסת שפכים חריגים מהמפעלים אל המט"ש (המכון לטיהור שפכים) ושל תפקוד לקוי של המט"ש", לשון הודעת המשרד להגנת הסביבה.

פרט לסגירת חוף מי־עמי באשדוד, בשבועות האחרונים נמדדו ערכים חריגים של חיידקים צואתיים בשלושה חופים נוספים, ובעיריית אשדוד מפנים אצבע מאשימה אל באר טוביה. לפי מכתב ההתראה, העירייה מזהירה כי היא שוקלת להגיש תובענה נגד המועצה האזורית ותאגיד תמר למתן צו מבית המשפט שיפסיק את הפגיעה הסביבתית.

מהמועצה האזורית לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ