אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

עיריית אשדוד סגרה הבוקר (שישי) שלושה חופים בשטחה בעקבות זיהום שנמצא בדגימות המים. שלושת החופים מצטרפים לחוף נוסף שנסגר בשבוע שעבר. בעירייה מאשימים בזיהום את המועצה האזורית באר טוביה ואת תאגיד המים "תמר" בכך ששפכו בשבועות האחרונים מי קולחין רבים לנחל לכיש, הזורם לים התיכון, ללא אישור מהמשרד להגנת הסביבה.

בשבוע שעבר הודיעה עיריית אשדוד כי החליטה לסגור את חוף מי-עמי בעיר בעקבות מי קולחין שנשפכו מהמכון לטיהור שפכים תימורים, הנמצא בשטח המועצה האזורית באר טוביה, לים התיכון. היום נסגרו שלושה חופים נוספים: לידו, אורנים והקשתות, לאחר שנמצאו במים ערכים חריגים של חיידקים. העירייה הציבה בחופים שילוט האוסר על רחצה במקום.

שלט איסור רחצה במים בחוף באשדוד, היוםצילום: עיריית אשדוד

בתחילת השבוע שלחה עיריית אשדוד מכתב התראה למועצה האזורית באר טוביה ולתאגיד המים, הדורשת ממנה לחדול משפיכת מי הקולחין. בעירייה איימו כי יפנו לערכאות משפטיות על מנת להוציא צו-מניעה לפעילות המזהמת של המכון. על פי המכתב, מ–22 בדצמבר ועד שבוע שעבר זרמו כמויות "גדולות ביותר" של מי שפכים ממאגר תימורים לנחל האלה, המתנקז לנחל לכיש, ומשם לים התיכון.

בבדיקה שערכו במשרד להגנת הסביבה, נמצא כי מכון תימורים הזרים את מי הקולחין ללא אישור מטעמם, כפי שנדרש. מהמשרד נמסר כי הסיבה שהמכון החליט להזרים את השפכים לנחל האלה נעוצה בכך שבמאגרי המכון נאגרו כמויות גדולות של שפכים, ויצרו חשש שיגרמו ללחץ על דפנות המאגר ולשפיכה בלתי מבוקרת שלהם. עם זאת, במשרד מסרו גם כי העומס נוצר גם בשל כניסתם של שפכים חריגים מהמפעלים וגם בשל תפקוד לקוי של המכון.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה כי הוא בוחן מי הגופים האחראים על הזיהום בים. לדבריו, "המאגרים שמהם מבוצעת ההזרמה שייכים למועצה אזורית באר טוביה. עם זאת, הסיפור מורכב יותר, שכן אחד הגורמים שהביאו למצב הנוכחי הוא איכות הקולחים המופקים מהמט"ש, והמט"ש שייך גם לתאגיד המים תמ"ר". עוד נמסר כי "המשרד בוחן את התשתית המשפטית, יוציא התראה וישקול הליך שימוע מול האחראים לפי הממצאים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ