רחפנים גורמים להשבתה של מטוסים. את הדובים הם לא מפחידים

מחקר אמריקאי מצא שדובים בשבי מתרגלים בהדרגה לרעש ולנוכחות של רחפנים. החוקרים הזהירו כי הרעש עלול להקהות את רגישות הדובים לרעשים אחרים שעשויים לסכן אותם

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבט מרחפן על הדובים שאחריהם עקבו החוקרים. החוקרים הסיקו שהם הסתגלו לנוכחות כלי הטיס
צפריר רינת
צפריר רינת

רחפנים מעוררים לא פעם תגובות פחד בקרב חיות בר, אך מחקר חדש מצא כי דובים מסתגלים ומתרגלים בהדרגה לנוכחותם של כלי הטיס. יחד עם זאת, החוקרים מדגישים שיש מינים רבים שלא יגיבו באופן דומה ולכן יש הצדקה להטיל מגבלות על פעילות רחפנים באזורים טבעיים.

המחקר התפרסם השבוע בכתב העת CONSERVATION PHYSIOLOGY ונערך על ידי קבוצת חוקרים בראשות ד"ר מארק דיטמר מאוניברסיטת מינסוטה. לפי ארבע שנים ערכה הקבוצה מחקר שעקב אחר תגובת דובים שחורים לנוכחות רחפנים, ומצאה כי בעקבות הופעת כלי הטיס הואץ פי ארבע קצב פעימות הלב של בעלי החיים, לעומת פרק הזמן שקדם להופעתו. צילום רחפן של גור דובים מתאמץ לחבור לאימו במזרח רוסיה:

במחקר הנוכחי עקבו החוקרים אחר חמישה דובים שחורים המוחזקים במתחם מיוחד לחינוך לשמירת טבע במינסוטה, שגודלו קרוב לארבע מאות מטרים רבועים. הם הרדימו את הדובים והחדירו לגופם מכשירים שעוקבים אחר פעילות ליבם. לאחר מכן הטיסו מעל המתחם, בפרקי זמן שונים, רחפן שטס בגובה של כ-30 מטרים ולאחר מכן ירד לגובה של 15 מטרים בלבד. החוקרים הצדיקו את השימוש בהרדמה ואת ההפרעה שגרם לבעלי החיים הרחפן, בצורך להבין את השפעת כלי הטיס לאור השימוש ההולך ונרחב בהם.

תוצאות המעקב מראות שבתחילה היתה עלייה במספר פעימות הלב של הדובים, אולם במהלך המעקב - שכלל חמש טיסות על פני ארבעה שבועות - נראתה מגמה ברורה של ירידה. לאחר הפסקה של 118 ימים חודשו הטיסות והתברר שקצב פעימות הלב נותר כשהיה לאחר תום פרק הטיסות הקודם. מסקנת החוקרים היא שלאחר פרק זמן של כשלושה עד ארבעה שבועות, הסתגלו הדובים לנוכחות כלי הטיס.

הרחפן שבו נעשה שימוש במחקר. טיסות רחפנים לתיעוד הטבע הולכות ומתרבות גם בישראלצילום: Mark Ditmer

למחקר החדש כמה מגבלות שיש לקחת בחשבון, כפי שמודים גם החוקרים. בעלי חיים המחוזקים בשבי רגילים יותר לרעשים שיוצר האדם ולכן סביר להניח שתהליך ההסתגלות של בעלי חיים בטבע יהיה שונה ואולי איטי יותר. כמו כן, יתכנו השפעות נוספות של חרדה שלא נמדדו במהלך המחקר. בנוסף, ההתרגלות לרעשים עשויה להפחית את עירנותם של הדובים לרעשים אחרים, שעלולים לסכן אותם, ובראשם תנועת כלי רכב בכבישים שאותם הם מתכוונים לחצות.

"יש להימנע מטיסות בסמוך לחיות בר, אלא אם כן יש לך סיבה מספיק טובה" הסביר דיטמר. "עם זאת, המחקר שלנו מראה שאם משתמשים בטיסות של רחפנים למטרות שימור טבע ובהן סיורים לאיתור אנשים העוסקים בצייד בלתי חוקי, אפשר להפיק מכך תועלת בלי לגרום נזק ארוך טווח לבעלי החיים".

טיסות רחפנים לתיעוד הטבע הולכות ומתרבות גם בישראל. גורמי שמירת טבע הביעו חשש מההשלכות של הפעילות, בעיקר על עופות מקננים. עדיין לא נערך מחקר בנושא, אך מעדויות מהשטח עולה שטיסות אלו יכולות להוות הפרעה ממשית ולגרום לכך שעופות ינטשו את הקינים ולא יחזרו אליהם. לפני שנתיים פרסמה קבוצת חוקרים בכתב העת PLOS ONE סקירה על מצב הידע בנושא השפעת רחפנים על חיות בר, וציינו שעופות הם הרגישים ביותר לפעילות טיס זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ