כדי להגן על הכרישים בהוואי, חוקרת מקומית הצטלמה בצמוד לעמלץ לבן

אושן רמזי שחתה עם אחד הכרישים הגדולים שתועדו אי פעם, ואמרה שפרסום התמונות נועד להראות שלא צריך לחשוש מהם. כעת, היא מנסה לקדם הצעת חוק שתאסור על הרג כרישים וחתולי ים באי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמזי והכרישה בהוואי, השבוע. "לא נראים חמודים במיוחד"

צמד חוקרי כרישים נתקלו השבוע פנים מול פנים באחד הכרישים הגדולים ביותר ממין עמלץ לבן שתועדו אי פעם. כעת, הם מנצלים את המפגש כדי לעודד חקיקה שתגן על הכרישים בהוואי.

חוקרת הכרישים והפעילה למען איכות הסביבה אושן רמזי סיפרה לסוכנות הידיעות אי-פי כי נתקלה בכרישה שאורכה שישה מטרים ביום שלישי. לדבריה, הכרישה שחתה בקרבת לווייתן זרע מת, סמוך לחופי האי אואהו. ארוסה ושותפה העסקי, חואן אוליפנט, תיעד את המפגש ושיתף את התמונות ברשתות החברתיות.

רמזי עם הכרישה בהוואי, השבוע. בהמשך השנה צפויה לעלות הצעת חוק שתאסור על הרג כרישיםצילום: JUAN OLIPHANT/אי־פי

משרד הקרקעות ומשאבי הטבע של הוואי מסר שהוא מודע לתמונות, וכי גם כרישים מהמין טיגריסי ניזונו מהלווייתן המת.

אוליפנט, שצילם את התמונות שהפכו וויראליות, אמר כי לא ברור אם הכרישה שצילם היא "כחול עמוק" המפורסמת - העמלץ הלבן הגדול ביותר שתועד אי-פעם. "אמנם נראה שזהו העמלץ הזה", אמר אוליפנט. "אבל יהיה מרגש אף יותר אם יתברר שקיים עמלץ לבן ענק נוסף, מפני שאוכלוסיית המין הזה הולכת וקטנה".

רמזי, שיחד עם אוליפנט מפעילה מרכז צלילה ומחקר באי, אומרת שהיא פועלת בשנים האחרונות כדי לקדם הצעת חוק שתאסור הרג של כרישים וחתולי ים בהוואי. לדברי החוקרת, התמונות בהן היא נראית שוחה סמוך לטורף הענק מוכיחות שיש להגן על כרישים אלה ולא לחשוש מהם.

רמזי צופה בתיעוד המפגש בהוואי, ביום חמישיצילום: Caleb Jones/אי־פי

למרות שיש לה היסטוריה ארוכה של צלילה עם כרישים, רמזי לא ממליצה לציבור הרחב לנהוג בפזיזות ולהיכנס למים בקרבת הענקים. זאת במיוחד אם בקרבת מקום נמצא מקור מזון בדמות גופת לווייתן. לדברי רמזי, היא התאמנה רבות והשקיעה זמן רב בחקר התנהגות הכרישים כדי להבטיח את שלום הצוות שלה ולקוחותיה. היא מלמדת מה לעשות, וחשוב יותר: מה לא לעשות, כשנתקלים בכריש בים. רמזי סיפרה ששחתה לצד עמלצים לבנים במסעות מחקר באי גואדלופה שבמקסיקו וגם הובילה צלילות תיירים בתוך כלובים כדי לחזות בטורפים הימיים.

שלא כמו יונקים ימיים רבים, החוק הפדרלי לא מקנה הגנה לכרישים. עם זאת, קיימים חוקים האוסרים על סחר בסניפיריהם. "הציבור לא אוהב כרישים בגלל איך שהם מוצגים בתקשורת ובגלל שהם לא נראים חמודים במיוחד", אמרה רמזי. "אסור לשנוא כרישים מפני שהם טורפים - אנחנו זקוקים להם כדי לשמור על המערכות האקולוגיות הימיות".

רמזי ואוליפנט רוצים לוודא שהציבור יבין שנשיכות כרישים הן נדירות למדי. "הרעיון לפיו הכרישים רואים בבני אדם מזון הוא שטות גמורה ויש לעקור אותו מהשורש. זאת, משום שתפישה זו תורמת להיעלמותם של בעלי חיים אלה", אמר אוליפנט. רמזי הוסיפה כי לדעתה, מרשים כיצד הכרישה הצליחה לשרוד שלל מלכודות מוות שטמנו לה בני האדם. "איני יודעת בת כמה היא", אמרה רמזי, "אבל אם היא שרדה כל כך הרבה חכות, רשתות, מכמורות ודייגים שמוכנים להרוג אותה רק מפני שרואים בה מפלצת... פירוש הדבר שהיא מיוחדת מאוד".

השנה צפויה לעלות להצבעה בסנאט הצעת חוק להגנה על כרישים מטעם הסנאט של הוואי מייק גבארד, אחרי שכבר הועלתה בעבר אך לא אושרה.

לכתבה בגרדיאן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ