שמורה היטב: הספארי ברמת גן חוגג יום הולדת 29 לאחת הג'ירפות הזקנות בעולם

דניסה מתקשה להתכופף וסובלת מכאבי מפרקים, אך בספארי מוצאים פתרונות יצירתיים כדי לאפשר לה להמשיך לחיות בנוחות. לציון גילה המופלג, קיבלה הג'ירפה עוגה מיוחדת שהורכבה מהמאכלים האהובים עליה ביותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניסה בספארי. פניה מראות את סימני הגיל
דניסה בספארי. פניה מראות את סימני הגילצילום: Adam Levy

הג'ירפה דניסה קיבלה ליום ההולדת ה-29 שלה עוגה מיוחדת שהורכבה מהמעדנים האהובים עליה: חציר מעורב בטבליות מזון, בצלים, פלפלים וקישוטים של פרחי היביסקוס. המטפל המסור של הג'ירפה הגריאטרית, אדם לוי, הוא שהגיש לה את המתנה המושקעת: "העוגה מכילה את כל מה שהיא אוהבת", אמר.

בטבע, ג'ירפות בנות 25 נחשבות לקשישות, אך בשבי הן יכולות להאריך ימים מעבר לכך אם הן מטופלות כראוי. הג'ירפה שתועדה כזקנה ביותר בעולם הגיעה לגיל 40 המופלג בגן החיות בסן אנטוניו בשנות ה-90, לפני שהיה צורך להרדימה בגלל הידרדרות במצבה הבריאותי.

דניסה אוכל את עוגת יום ההולדת המיוחדת שלה

השנים ניכרות גם על דניסה בספארי ברמת גן. פניה וגופה כחושים, כפי שקורה לקשישים ששריריהם מאבדים מנפחם. עורה רפוי משהיה ולחייה ומצחה קמוטים. היא לא יכולה לגחון קדימה כדי לשתות, כדרכן של ג'ירפות. ניכר בה שמפרקיה כואבים עד כדי איבוד תיאבון, ובספארי נותנים לה משככי כאבים. "לג'ירפות בנות 20 ויותר יש לעתים קרובות בעיות במפרקים" הסביר לוי, "כשזה קורה בטבע והן מאבדות את היכולת להימלט מאריות, גורלן נחרץ".

אם דניסה היתה חיה בטבע, היא ככל הנראה היתה מתייבשת או נטרפת לפני הגעתה לגיל 29. בשבי היא חיה ובועטת, וטורפת את עוגת יום ההולדת שלה בהנאה. בספארי מרחיקים אותה מהסכנות שאליהן ג'ירפות נחשפות בטבע — לרבות זיהומים טפיליים — ומפקחים כדי לזהות אם משהו אינו כשורה. "לעתים קרובות אנחנו לא יודעים שחיות בר חולות כי הן לא מראות את זה לסביבה", אמר לוי, "הדבר מנוגד לאינטרס שלהן, טורפים מזהים בעלי חיים שמפגינים חולשה. לכן הן מתנהלות כרגיל, ובבוקר אנחנו באים לעבודה ומוצאים אותן מתות בחצר".

אבוס מיוחד שנבנה עבור דניסה, שלא יכולה להתכופף, בשבוע שעבר בספאריצילום: Adam Levy

בספארי היו צריכים להתמודד עם המגבלות שהגיל מציב לדניסה. "ג'ירפות צריכות להתכופף כדי להגיע לבור מים או לנהר ולשתות. הן צריכות לפשק את רגליהן הקדמיות ולהנמיך את ראשיהם בכחמישה מטרים, תלוי בגובהן", הסביר לוי, "זה שנים שדניסה לא מסוגלת לעשות זאת". הפתרון שמצאו ברמת גן הוא לבנות לדניסה שוקת בגובה שני מטרים.

מזון ורבייה, זה הכול

"דניסה נולדה בהולנד והועברה לישראל כשהיתה בת שנתיים", סיפרה דוברת הספארי שגית הורוביץ. "היא היתה הג'ירפה הראשונה ממין נקבה שקיבלנו לספארי. היא המליטה שבעה ג'ירפונים זכרים, שנשלחו ליטול חלק בתוכניות רבייה ברחבי העולם. לאחר מכן המליטה שלוש נקבות שעדיין מתגוררות איתה, ולבסוף ג'ירף זקונים".

לוי מגיש לדניסה את העוגה המיוחדת, בשבוע שעברצילום: גיא כפיר

לפי לוי, הג'ירפות מסתדרות יפה זו עם זו. עם זאת, ככל שהזדקנה דניסה, היא התקשתה להתחרות על מקום ליד האבוס. גם פה הספארי המציא לג'ירפה הקשישה פתרון: דלי מזון נפרד במיוחד עבורה. אולם, הג'ירפות האחרות נדחפו וגנבו מהאוכל שלה, אך גם בעיה זו נפתרה: אחד המטפלים מגיש לדניסה את מנתה תוך שהוא מנופף בידו כדי להרחיק את הג'ירפות החגות סביב כמו כרישים. השיטה מצליחה, שכן ג'ירפות לא סובלות שנוגעים בהן.

ג'ירפות אינן בדיוק חיות עדריות, ואין לפרש את התנהגותן כחברתית, על אף שהיא עשויה להיראות ככזו. "לפעמים נדמה שהם ממש פקחיות", אמר לוי. "בתה של דניסה, דיקלה, הביטה יום אחד בענף, שלחה אליו את לשונה ומשכה אותו אליה, ושאר הג'ירפות עמדו ואכלו את העלים. לא יצא לה מזה שום דבר, היא רק משכה את הענף. כשהוא נשמט מאחיזתה היא תפסה אותו שוב והן חזרו לאכול. אבל לא, הן לא חיות חברותיות". לדבריו, ג'ירפות לא מתעניינות במשחקים. הן מפגינות סקרנות, אך לא לגבי ג'ירפות אחרות.

דניסה בספארי בשבוע שעבר. רזה לעומת חברותיה, אך עדיין מלאת חייםצילום: Adam Levy

לוי ציין כי "ה'עדרים' שלהן מתמזגים ומתפצלים. ג'ירפות עוברות מעדר אחד למשנהו במשך היום. אין לדעת אם הן שמות לב למי הן מצטרפות. הן אמנם יותר בטוחות כשהן יחד, אבל הן גם עושות דבר מאוד מעניין: הן מטפלות במספר גורים יחד". הוא הסביר כי "כמה אמהות שומרות על כל הגורים בשעה שהאחרות משוטטות בסביבה כדי למצוא מזון ושתייה. קיים קשר של אם־גור, אבל אחרי שהגורים גדלים, אין עוד קשר חברתי מיוחד ביניהם. מזון ורבייה, זה הכול".

ג'ירפות מפותחות פחות מפילים, המקיימים אינטראקציות חברתיות מורכבות וניתן ללמד אותם לבצע פעולות מורכבות. אם מטפל מצליח לגרום לג'ירפה להשלים עם נוכחותו המעיקה, הדבר נחשב להישג. הן חיות בר, מציין לוי, כלומר הן ממש לא מעוניינות בקרבתך. הן לא רוצות ליטופים, אף שהן יודעות להעריך עלעלי שומר, ואם תושיט להן עלים בכף ידך הפתוחה הן יטלו אותם בעדינות בעזרת לשונות הקטיפה השחורות והארוכות שלהן. דניסה עשתה זאת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ