צב ים שנפצע לאחר שפסולת נכרכה סביב רגלו שוחרר לים

הצב החום גיאור אותר על ידי דייג בנובמבר כששקיות ניילון וחוטים כרוכים סביב רגלו וכמעט גרמו לו לנמק. ברשות הטבע והגנים מזהירים: ניסיון להסיר פסולת מצבי ים ללא פיקוח עשוי לסכן את חייהם

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הצב גיאור זוחל אל עבר הים לתשואות הקהל, ביום שישי
ניר חסון

ביום שישי האחרון שוחרר צב ים חום צעיר, שהיה מאושפז במשך חודשיים במרכז להצלת צבי הים של רשות הטבע והגנים. כמו צבים רבים אחרים בים, גם הצב הזה, שזכה לשם גיאור, סבל מהסתבכות פסולת סביב רגלו הקדמית השמאלית. הפסולת, שקיות ניילון וחוטים, נכרכה סביב רגלו וכמעט גרמה לו לנמק. גיאור התגלה על ידי דייג בחודש נובמבר, וזה העביר אותו לרשות הטבע והגנים. הצב טופל על ידי ד"ר צחי אייזנברג במרפאת "כל חי".

הצב גיאור בטרם שחרורו, ביום שישיצילום: גיא לוויאן / רשות �

ברשות הטבע והגנים קוראים לציבור לדווח על צבי ים פגועים, אבל לא לנסות ולהסיר מהם חוטים וחבלים ללא פיקוח וטרינרי. ברשות מסבירים כי לעתים קרובות כאשר צבים כאלו מתגלים בחוף, מבקשים האזרחים שמצאו אותם לסייע להם על ידי הסרת החוטים או הניילונים שנכרכו סביב רגליהם. הבעיה היא שהפעולה הזו עלולה דווקא לסכן את הצבים: לרוב, גורמת ההסתבכות לחסימת זרימת הדם לגפיים ולתהליך של מות הרקמה, זיהום ונמק. שחרור החסימה ללא פיקוח וללא טיפול אנטיביוטי עלול לגרום לזיהום לעבור מהגפיים הפגועים לשאר חלקי הגוף, ובכך לסכן את חייו של הצב.

הצב גיאור על שפת המים, ביום שישיצילום: גיא לוויאן / רשות הטבע והגנים

במרכז ההצלה מסירים את החסימות לאחר טיפול אנטיביוטי ובמקרים חמורים מבצעים כריתה של הגף כולו כדי להציל את הצב. גם המציל של גיאור שחרר את החסימה, אבל מצב הגף לא היה חמור. הצב טופל באנטיביוטיקה, והחלים לאחר תקופת התאוששות. ביום שישי, כאמור, הוא שב אל הים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ