אלפי טונות של בוצה מגוש דן איימו לזהם שני נחלים

הבוצה, אוחסנה בשטח פתוח ליד מושב איתן והחלה לגלוש לנחלים שקמה והודיה. המשרד להגנת הסביבה זימן את האחראים לשימוע

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלפי טונות של בוצה ליד מושב איתן
צפריר רינת
צפריר רינת

המשרד להגנת הסביבה הזמין לשימוע את מנהלי החברות האחראיות על פיזור בוצת השפכים של גוש דן למטרות חקלאיות. על פי המשרד, הבוצה שפוזרה באזור דרום השפלה, הפכה למפגע סביבתי חמור וסיכנה נחלים הנמצאים בסביבה.

בתקופה האחרונה הועברו אלפי טונות של בוצה לשטח הסמוך למושב איתן באזור דרום השפלה, אך במקום לעשות בה שימוש למטרות דישון, היא נותרה במקום. לאחר ירידת הגשמים היא החלה לגלוש לנחלים שקמה והודיה ולסכן אותם בזיהום חמור. הבוצה הועברה למקום על ידי חברת חיון אקולוגיה. חברה זו מפנה בוצה ממכון טיהור השפכים של גוש דן המנוהל על ידי איגודן (איגוד ערים לטיפול בביוב) לטובת חקלאים. הבוצה עוברת במכון הטיהור תהליכי טיפול שמכשירים אותה לשימוש בידי חקלאים כדשן. עד לפני שנה הוזרמה בוצה זו לים אבל לאחר הקמת מתקני הטיפול, החלה העברתה  לשימוש חקלאי באזור הדרום. על פי המשרד להגנת הסביבה, הבוצה ליד מושב איתן אוחסנה בשטח למשך למעלה משבוע. זאת בניגוד לתקנות החוק המחייבות לפזר בהקדם על מנת שלא תצטבר ותהווה מפגע. במידה ותנאי מזג אוויר לא מאפשרים לטפל בבוצה בשטח, יש להעבירה לאתר פסולת.

בעקבות  איתור הבוצה דרש המשרד להגנת הסביבה מחברת חיון אקולוגיה לפנותה. המשרד שלח התראה וזימן לשימוע את מנהלי החברה ואת מנהל איגודן. המשרד להגנת הסביבה ציין שלאחר פנייתו החלו החברות בסילוק הבוצה מהמקום.

אלפי טונות של בוצה ליד מושב איתןצילום: איל יפה, המשרד להגנת סביבה

מחברת חיון אקולוגיה נמסר בתגובה: "מדובר בחקלאי שקיבל בוצה לדישון שדותיו והתמהמה עם הפיזור שלה בשדות. גשמים עזים שירדו לפני שבועיים גרמו לבוצה לזלוג על עבר הנחל הסמוך. כדי למנוע את גלישת הבוצה לנחל שקמה ולמרות שהדבר לא היה באחריותה, חברת חיון אקולוגיה הפעילה את אנשיה ובעבודה מאומצת הצליחו לנקות את הנחל ולמנוע את גלישת הבוצה אליו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ