הציפור המדברית שנמצאת בסכנת הכחדה בישראל שבה להתיישב בערבה

הסקר החדש של רשות הטבע והגנים מציג עלייה בתפוצת הציפור סִבְּכִי השיטים בארץ. ממצאיו מהווים גם עדות לכך שמצב עצי השיטה טוב משהעריכו, אשר להם חשיבות רבה בשימור הטבע בערבה

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סבכי השיטים
צפריר רינת

מצבו של אחד ממיני הציפורים שנחשב בסכנת הכחדה חמורה בשמי ישראל, סִבְּכִי השיטים, טוב יותר מהערכות קודמות, ולפי ממצאי סקר שנערך בשנה שעברה – הוא עודנו נפוץ באזורים רבים לאורך הערבה. ממצאי הסקר הם גם עדות נוספת לכך שמצב עצי השיטים הוא פחות גרוע מהערכות קודמות. לכך יש חשיבות רבה בשימור הטבע בערבה בגלל התפקיד המרכזי שיש לעצים אלה בקיום המערכת האקולוגית באזור זה.

הסקר החדש בוצע עבור רשות הטבע והגנים על ידי מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע. השתתפו בו חוקרים וצפרים מגרמניה, ספרד ולטביה. הוא כלל סקר של אתרי קינון בערוצי נחלים שבהם ריכוז בינוני עד גבוה של עצי שיטה. בכל נקודה נערך רישום של כלל מיני הציפורים שנצפו בפרק זמן של חמש דקות. במהלך פרק זמן זה הושמעה לסירוגין מרמקול שירה מוקלטת של סבכי השיטים, כדי לעורר את תגובת הציפורים ולהקל על הזיהוי שלהם.

שיטה בערבה. העץ מהווה מרכיב חיוני למערכת האקולוגית באזור ומספק מזון וצל למינים רבים של בעלי חייםצילום: אליהו הרשקוביץ

בסך הכול אותרו כארבעים זוגות של סבכי. הצוות שערך את הסקר מעריך שיש פוטנציאל לאכלוס השטחים ביותר ממאה זוגות. רוב השטח המתאים לקינון נמצא בשמורות טבע ולכן הוא מוגן באופן יחסי. הציפור נצפתה מצומת חצבה בצפון הערבה ועד יטבתה הנמצאת בדרום האזור. על פי הערכה קודמת, שנעשתה בראשית העשור הנוכחי, אוכלוסיית סבכי השיטים מנתה פחות מעשרים זוגות מקננים.

ההערכות היו שאוכלוסיית הסבכי מצטמקת בגלל התייבשות עצי שיטה בעקבות שנות בצורת ושאיבת מי תהום לצורכי חקלאות. הסבכי תלוי בעצי השיטים לקיום אתרי קינון ולמציאת מקורות מזון. עונת הקינון היא ארוכה ומשתרעת על פני החודשים פברואר עד יולי, שבמהלכה עשויים בני הזוג לקיים שלושה מחזורי קינון שבכל אחד מהם מוטלות 2–4 ביצים.

סבכי השיטים. רוב השטח המתאים לקינון נמצא בשמורות טבע ולכן הוא מוגן באופן יחסיצילום: אסף מירוז

במקביל לסקר שנערך בישראל, נערך באביב של השנה שעברה סקר בצד הירדני של הערבה. הירדנים הצליחו למצוא רק סבכי אחד. עם זאת, הם לא יכלו לסקור שטחים שאליהם לא היתה גישה מסיבות ביטחוניות. נראה שאחד הגורמים למיעוט הציפורים היא שישנה רעייה בהיקף נרחב בצד הירדני, שבמהלכה שוברים הרועים או מנערים ענפי שיטה כדי לספק מזון לצאן.

הממצאים על מצב סבכי השיטים מעוררים מחדש את השאלה לגבי מצב עצי השיטים. עצים אלה הם מרכיב חיוני למערכת האקולוגית באזור הצחיח ומספקים מזון וצל למינים רבים של בעלי חיים. בשנים האחרונות היו דיווחים שונים של חוקרי צמחים על תמותה נרחבת של העצים וחוסר ההתחדשות שלהם. בדו"ח המסכם את ממצאי הסקר מציינת ד"ר סיון איזיקסון מאוניברסיטת בן גוריון, שמחקרים רבים פורסמו בנושא – ולא נמצא עד כה מחקר ארוך טווח המעיד שיש מגמה של הידלדלות בקנה מידה רחב באוכלוסיית השיטים בערבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ