רשויות הבריאות בארה"ב מזהירות את האזרחים: אל תנשקו את הקיפודים שלכם

המרכזים לבקרה על מחלות ומניעתן (CDC) קראו לבעלי הקיפודים וחובביהם להימנע מלקרב את חיות המחמד לפניהם או לפיהם שמא יידבקו בחיידקי סלמונלה. זאת, אחרי ש-11 בני אדם נדבקו בחיידק מאז אוקטובר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קיפודי מחמד בבית קפה בטוקיו, ב-2016
קיפודי מחמד בבית קפה בטוקיו, ב-2016צילום: THOMAS PETER / REUTERS

המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב (CDC) קוראים לבעלי קיפודים וחובבי החיות הקטנות להפסיק לנשק אותם ולהיזהר פן יידבקו בזיהום. האזהרה המפתיעה מהארגון מגיעה אחרי שמאז אוקטובר, 11 בני אדם משמונה מדינות בארה"ב נדבקו בזן מסוים של סלמונלה – כולם מלבד אחד סיפרו כי באו במגע עם קיפודים. "אל תנשקו או תחבקו קיפודים משום שזה יכול לגרום להפצת חיידקי סלמונלה לפנים ולפה ולגרום לכם לחלות", נכתב בהודעת הארגון.

עד כה לא דווח על מקרי מוות ורק אדם אחד אולץ להתאשפז בשל הידרדרות במצבו. שלושה מקרים דווחו במיזורי ושניים במינסוטה. הידבקויות בחיידק דווחו גם בקולורדו, מיין, מיסיסיפי, נברסקה, ויואומינג וטקסס.

החיות יכולות להידבק בסלמונלה ממזון מזוהם. ישנן חיות שהחיידק שוכן במערכת העיכול שלהן דרך קבע. אף שהקיפודים עצמם לא חווים תסמינים של מחלה, הם עלולים להפיץ את החיידק דרך הגללים שלהם. ברגע שהקיפוד מעביר את החיידקים לסביבה שלהם – כמו לצעצועים או לסדינים עליהם הם ישנים – גם בני האדם פגיעים ועלולים להידבק בחיידק אם יגעו באותם חפצים.

זו לא הפעם הראשונה שקיפודי המחמד נקשרו להתפרצות סלמונלה. בין דצמבר 2011 לאפריל 2013, נדבקו 26 בני אדם באותו זן של סלמונלה בארה"ב. רובם דיווחו שבאו לפני כן במגע עם קיפודים. באותה תקופה מת אדם אחד ושמונה אחרים אושפזו בבית חולים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ