חיזוי מזג האוויר השתפר דרמטית. עכשיו צריך לתת לו להציל את המדינות המתפתחות

לפי סקירה בכתב העת Science, הישגי השנים האחרונות בתחום מצריכים השקעות נוספות במחקר, כדי שניתן יהיה לצפות תופעות שיסייעו לחקלאות, למניעת נזקי שיטפונות ולהבנת זיהום הסביבה

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיפוש אחר ניצולים שנפגעו בשיטפונות הכבדים שפקדו את האי סולאווסי שבאינדונזיה, החודש
צפריר רינת

ישנו צורך דחוף ביותר לספק שירותי חיזוי מזג אוויר מתקדמים למדינות מתפתחות - כך קובעת קבוצת מדענים בסקירה שפורסמה בשבוע שעבר בכתב העת Science. לדברי החוקרים, הישגי השנים האחרונות בתחום מצדיקים השקעות נוספות במחקר כדי שניתן יהיה לצפות תופעות מזג אוויר ואקלים במטרה לסייע לחקלאות, למניעת נזקי שיטפונות ולהבנת תנועתם של מזהמים סביבתיים. הם מציינים שרבות מהמדינות נמצאות באזורים שבהם יש שכיחות גבוהה של תופעות מזג אוויר קיצוניות. 

ריצ'ארד אלי, קרי עמנואל ופוקינג ז'אנג, חוקרים במוסדות מחקר יוקרתיים בארה"ב, אומרים כי יכולת חיזוי משופרת תוכל לסייע בהערכות לאירועי שיטפונות וסופות ענק המשפיעות בעיקר על אזורי חופים. יותר מ-40 מיליון בני אדם מתגוררים באזורי החופים בארה"ב, שצפוי בהם שיטפון משמעותי בתדירות של לפחות פעם במאה שנה. חיזוי מזג אוויר גם מאפשר לנתח תנועת נדידה של עופות ולצמצם את הסבירות להתנגשות עם כלי טיס או טורבינות להפקת חשמל מאנרגיית רוח. יכולות אלה רלוונטיות גם לישראל, שבה יש מקרים לא מעטים של שיטפונות בעוצמה גדולה באזורים מדבריים ותוכניות להקמת מתקנים גדולים של טורבינות רוח. ישראל מגלה קושי בקיום התשתית הבסיסית שלה, כפי שהתברר לאחרונה עם הפסקת פעילותו של מכ"ם הגשם של השירות המטאורולוגי.

נזקים שהסבה סופת ההוריקן וילה באסקוינפה שבמקסיקו, באוקטוברצילום: Marco Ugarte/אי־פי

לפי הסקירה, השיפורים התאפשרו הודות לשימוש במחשבים מתקדמים המאפשרים יצירת מודלים מדויקים יותר, ושימוש באמצעים מתקדמים יותר למעקב אחר שינויי מזג האוויר - ובראשם לוויינים. מרכזי חקר מזג האוויר הפועלים בעולם, ובהם המרכז האירופי לחיזוי מזג אוויר לטווח בינוני והמינהל הלאומי לאטמוספירה ואוקיינוסים בארצות הברית (NOAA), מסייעים לספק תחזית מזג אוויר של חמישה ימים, המדויקת כמו התחזית ליממה הקרובה שניתנה ב-1980. המדענים מדגישים ששיפור היכולת לחזות את מזג האוויר תלוי לא רק באמצעי מחשוב ולוויינים. לדבריהם, יש צורך במחקר המסייע להבין את התנאים הפיסיים של מערכת האקלים. אך עם זאת, עדיין יהיו מרכיבים של אי ודאות, ואלו גוברים בתחזית של שבועיים ומעלה.

בסקירה מצוין שכיום ניתן לחזות מזג אוויר בטווח של תשעה-עשרה ימים ברמת דיוק גבוהה באופן יחסי. עוד מוסיפים החוקרים שניתן לספק חיזוי של תופעות אקלימיות ממושכות ברמת דיוק גבוהה לפרק זמן של חמישה שבועות. תופעה כזו היא, למשל, תנועה של מערכת הגשם הטרופי מעל האוקיינוס ההודי, הנמשכת בין חודש לשלושה חודשים, ומשפיעה על סופות מונסון - וכתוצאה מכך על פעילויות כלכליות חשובות ובראשן עיבוד חקלאי. באוקיינוס הארקטי נפתחו לשיט אזורים שבהם פחת כיסוי הקרח בגלל שינויי אקלים. אולם עקב שינויים עונתיים, כיסוי הקרח יכול להתחדש ולחסום תנועה של כלי שיט. כיום מאפשר החיזוי להעריך חודש מראש את הסבירות להתפתחות מחודשת של הקרח.

החוקרים ממליצים לרכז מאמץ בכמה כיווני מחקר שיסייעו להעמיק את הידע הקשור לחיזוי מזג אוויר. אחד מהם הוא איסוף מידע שוטף על מצב האוקיינוסים כדי להבין עוד יותר את קצב ההתפתחות של סופות חזקות. איסוף כזה ניתן לבצע באמצעי חישה מרחוק, ובהם כאלה הנמצאים בלוויינים. בנוסף נדרש המשך שיפור יכולת המחשוב כדי לבצע מודלים מדויקים יותר. הבנק העולמי העריך שבהשקעה של 1.5 מיליארד דולר ותחזוקה שנתית שוטפת של חצי מיליארד דולר אפשר להציל מדי שנה את חייהם של 23 אלף בני אדם במדינות מתפתחות ולהפיק תועלת כלכלית של עשרות מיליארדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ