המשרד להגנת הסביבה: בתי הזיקוק בחיפה גרמו לפליטת חומר מסרטן ברמה חריגה

מנהלי המפעלים זומנו לשימוע בעקבות פליטת בנזן מעבר תקן המחמיר שקבעה הכנסת. המשרד: לקבוצת בז"ן ניתנו די הזדמנויות להביא להפסקת מוחלטת של החריגות

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתי הזיקוק במפרץ חיפה
צפריר רינת
צפריר רינת

המשרד להגנת הסביבה זימן אתמול את מנהלי בתי הזיקוק ומפעל גדיב שבחיפה לשימוע, בעקבות פליטה ברמה חריגה של החומר המסרטן בנזן לסביבה. לטענת המשרד, מדובר בחריגה מתמשכת. המשרד אף שוקל להוציא צו מינהלי, שבמסגרתו ידרוש מהחברות לרוקן מכלי אחסון שלהם תרומה משמעותית לפליטת החומר. זאת, עד להתקנת אמצעי הפחתה או חיבורם למתקני טיפול במזהם. כמו כן ידרוש המשרד מהחברות החלפה של עשרות אלפי רכיבי ציוד במתקנים שבהם נמדדו פליטות בנזן משמעותיות.

ההחלטה על הזימון לשימוע התקבלה, אף שבשנה החולפת חלה ירידה משמעותית של עשרות אחוזים בחריגות בפליטת בנזן במפעלים. זאת, בעקבות יישום תוכנית להפחתת הפליטות שהמשרד להגנת הסביבה חייב בביצועה את קבוצת בז"ן, שבבעלותה בתי הזיקוק ומפעל גדיב. עם זאת, עדיין נמדדו חריגות מהרמות המותרות של פליטת החומר המסרטן לסביבה. לטענת המשרד להגנת הסביבה, לקבוצת בז"ן ניתנו די הזדמנויות להביא להפסקת מוחלטת של החריגות.

בנזן הוא חומר מסרטן הנפלט לאוויר מפעילות תעשייתית ותחבורה. בבדיקה שנערכה על ידי מומחי המשרד נמצא קשר ישיר בין ריכוזי הבנזן החורגים לבין מתחם בז"ן, בעיקר מבתי הזיקוק ומפעל גדיב. לפי המשרד להגנת הסביבה, ההחלפה של עשרות אלפי רכיבי ציוד במתקנים של המפעלים אמורה להתבצע בשל החמרה של הדרישות בצו מינהלי שהוצא בעבר לקבוצת בז"ן.

בתקנות אוויר נקי שאושרו בכנסת, התקן שנקבע לבנזן נמוך מהמקובל במדינות אירופה המובילות. למפעלים מותר לחרוג מערך זה שבע פעמים, ומתחילת שנת 2017 נמדדו חריגות שמספרן עלה על שבע. בשנה שעברה נמדדו בשתי נקודות הסמוכות למפעל גדיב כ-31 חריגות. נציגי התעשייה מחו בחריפות על אימוץ התקן המחמיר בישראל וטענו שהדבר יהיה בלתי אפשרי ליישום.

מקבוצת בז"ן נמסר בתגובה: "מתקני הקבוצה הם קריטיים וחיוניים לתפקוד תקין של המשק. הקבוצה משקיעה עשרות מליוני שקלים מדי שנה ומאמצים רבים בצמצום השפעותיה על הסביבה. בין השאר, על ידי הפעלת תוכנית ייעודית להפחתת פליטות בנזן, ניטור מתקדם ופיתוח מוצרים נקיים וחדשניים. העובדות בשטח מצביעות על כך שהמאמצים נושאים פרי ורמת הפליטות של בנזן פחתה בשנים האחרונות ב–70%.

בנוסף, על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה, רוב הבנזן באוויר נפלט מכלי רכב ותחנות דלק. לאחרונה השיקה הקבוצה את הדלק הנקי בעולם, המכיל מחצית מכמות הבנזן הקבוע בתקן, ובכך הפחיתה פליטות חומר זה במפרץ חיפה בעשרות אחוזים, ובשיעור גדול בעשרות אחוזים מסך כל הפליטות ממפעליה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ