הקרב על הבית

בקרוב תחליט ועדת התכנון של מחוז דרום אם לקבל את התנגדות תושבי שכונה ט"ו באשדוד לתוכנית בנייה של מאות יחידות דיור ומבני מסחר, שיפגעו לדבריהם באיכות חייהם. תוצאות המאבק עשויות להשפיע גם על שטחי החולות הגדולים והיפים ביותר ששרדו לאורך אזור החוף, הצמודים לצדה הדרומי של העיר

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול כהן, תושב שכונת ט"ו באשדוד
צפריר רינת
צפריר רינת

עבור לא מעט זוגות צעירים בישראל, מדובר עדיין בחלום הגדול — בית צמוד קרקע עם גינה, בשכונה שקטה בלב העיר, קרוב למוקדי תעסוקה, חינוך ובילוי לכל המשפחה. אלא שמימוש החלום הופך לקשה יותר ויותר, ומתנגש עם חזונם של גורמי תכנון ובנייה עירונית הסבורים שיש לנצל שטחים סמוכים לבתים צמודי קרקע לטובת הקמת מבנים רבי קומות. תוצאותיו של קרב שמנהלים בימים אלו תושבי שכונה ט"ו באשדוד נגד תוכנית בנייה של מגדלים רבי־קומות בקרבתם מסמנות את עתיד המתח המתמשך הזה. הן עשויות גם להשפיע על שטחי החולות הגדולים והיפים ביותר ששרדו לאורך אזור החוף, אלו הצמודים לצדה הדרומי של העיר.

בחודשים הקרובים אמורה ועדת התכנון והבנייה של מחוז דרום להחליט אם לקבל או לדחות התנגדויות שהגישו תושבי השכונה לתוכנית בנייה על שטח של 62 דונם בצמוד לה, שאותה יזמה רשות מקרקעי ישראל. התוכנית גובשה במסגרת הסכם הגג של העירייה עם הממשלה לקידום תוכניות בנייה, במתכונת דומה לזו שאומצה כבר במספר ערים. השטח המדובר יועד בעבר לשימוש ציבורי, והרשות מציעה לבנות בו קרוב לשבע מאות יחידות דיור ומבני מסחר. בנייני המגורים המתוכננים יהיו בגובה של 9–27 קומות, וצפיפות הדיור הצפויה באזור תהיה יותר משלושים יחידות לדונם — בעוד שבשכונת ט"ו הצמודה הורגלו התושבים לצפיפות של יחידות דיור בודדות לדונם.

המתנגדים לתוכנית הם ברובם תושבי השכונה. הם מדגישים את הפגיעה באופי הקיים של האזור, שיהפוך לצפוף יותר ויספוג פעילות מסחרית שתיצור מפגעי רעש ופסולת שיפגעו באיכות חייהם של התושבים. "תכנון של שכונה בסדר גודל כזה אסור לו להתעלם מהקיים, והוא חייב להתייחס לסובב אותו מבחינת שימושי קרקע, נוף, תחבורה ומבחינה חברתית", כתבו שניים מהמתנגדים, שמעון כצנלסון ועורכת הדין אורית אלמוזלינו רייז, בהתנגדות שהגישו. "המתכננים מציעים שכונה שהיא בועה המתעלמת מהמרקם העירוני הכפרי הקיים ברובע". בהמשך כתבו, "אין מחלוקת כי מדובר ברובע של בתים שנבנו במתכנות 'בנה ביתך', שהוטלו עליו מגבלות לצורך הקניית אופי ים תיכוני של השכונה אשר נצבעה לבן. הריסת המרקם שתוכנן בקפידה על ידי אדריכלים בעלי שם יהווה בכייה לדורות".

תחושה של בגידה

מלבד לשינוי באופי השכונה, התושבים מביעים חששות כבדים גם מהעומס התחבורתי לו תגרום תוספת של מאות יחידות דיור לשכונה. "כבר היום סובלת השכונה ממחסור במקומות חניה ומעומסי תנועה קשים בשעות הבוקר", כתבו תושבי השכונה עמיר וקרן כהן בהתנגדותם, והביעו חשש מסלילת כבישים נוספים יפגעו עוד יותר בסביבתם.

"לכל משפחה חדשה יהיו שתי מכוניות — מדובר בעצם בתוספת של 1,400 מכוניות, אי אפשר יהיה לצאת מפה", אומר גם שאול כהן, אחד מתושבי השכונה שהגישו התנגדות לתוכנית. "כבר עכשיו זה קשה, אחרי שדיירים רבים הפכו את הווילה לשלוש יחידות דיור והגדילו את מספר כלי הרכב".

שלטי מחאה בשכונה ט"ו באשדודצילום: אילן אסייג

בנוסף, התושבים חוששים גם מהצל שיטילו המבנים הגבוהים על בתיהם, כזה שיגזול מהם את אור השמש. ועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית הכירה בחששות לאחר שהוצגו בפניה ממצאי בדיקה מקצועית בנושא. בישיבה שקיימה לפני שלושה שבועות ובה דנה בהתנגדויות, קבעו חברי הוועדה שיש לבדוק את היקף ההשפעה של הבתים החדשים על הבתים הקיימים, ולשנות את תכנונם בהתאם.

"יש לי תחושה של בגידה", אומר כהן. "כשהגענו לכאן זה היה אזור נטוש. הבטיחו לנו שהשטח הזה ישמש לספורט ופנאי, ועכשיו אנחנו מגלים שיהיו פה מגדלים. אנשים בנו בריכות רחצה בבתים ועכשיו יצפו בהם מלמעלה. אנחנו נהיה כמו באקווריום. השכונה גם תוכננה ככה שהרוח מהים תגיע אליה, ועכשיו הבתים החדשים יחסמו אותה".

בתגובה מסרה השבוע עיריית אשדוד, שעמדתה — כפי שהציגה אותה בוועדה המחוזית — היא שבנייה של 200 יחידות דיור בלבד תאזן בין הדאגה לשמירה על איכות חיי תושבי השכונה והמענה למחסור בדירות. העירייה כבר הפעילה לחץ מתמשך על רשות מקרקעי ישראל במטרה להביא לשינוי בתוכנית, והרשות הסכימה בסופו של דבר לפשרה שבמסגרתה היא תקדם הקמת 500 יחידות דיור.

דיונה מכותרת

במקביל להתנגדויות הנחרצות מצד תושבי השכונה, בוועדה המחוזית בחרו לתמוך בתוכנית הבנייה באופן עקבי. "אין מקום יותר מתאים לבנייה. מדובר פה על מרכז העיר אשדוד, עיר שבה המדינה השקיעה חצי מיליארד שקלים באמצעים לתחבורה ציבורית", אמר מתכנן הוועדה, תומר גוטהולף, במשך הדיון שבו הוחלט להפקיד את התוכנית להתנגדויות. "מדובר בשכונה של צמודי קרקע — ועם כל הכבוד, בכל הארץ יש פקקי תנועה, גם בערים כמו פתח תקוה וראשון לציון. זה אזור עם צפיפות מאוד נמוכה, ויש מקום לאין פילינג (הרוויית בנייה בתוך שטח עירוני — צ.ר) באזור. אם לא נבנה פה, נצטרך לבנות בשטחים הפתוחים".

בדיון האחרון בהתנגדויות סיכמה ועדת משנה של הוועדה המחוזית: "הוועדה המחוזית הפקידה את התוכנית זו מתוך הכרה בשינוי שהיא מציעה בשכונת ט"ו. זהו שינוי על פי צו השעה, התואם את מדיניות הממשלה התומכת בהוספת יחידות דיור, הגדלת צפיפות היחידות והגברת האינטנסיביות העירונית תוך שמירה על שטחים פתוחים".

הדיון על עתיד השכונה נוגע בסוגיה עקרונית ורלוונטית למקומות רבים אחרים בישראל, ובעיקר לערים בפריפריה, כמו באר שבע או מעלות — בהן מעוניינים בתושבים חדשים, ומנסים להשיג זאת בעזרת הקמת שכונות של צמודי קרקע. במקרה של מעלות, בנייה חדשה תבוא על חשבון השטח הטבעי. בערים כמו אופקים ונתיבות הצליחה המדינה להוסיף שכונות חדשות עם צפיפות בנייה גבוהה, בצמוד לשכונות קיימות ולא על חשבון שטחים טבעיים. אבל לבנייה בצפיפות גבוהה חייבת להתלוות גם בנייה של תשתית מתאימה. במקרים מסוימים, הגשמת תוכניות הבנייה נעשית ללא תוספת מתאימה של מערכת תחבורה ציבורית או כבישי גישה — כמו במקרה של ראש העין, בה מתמודדים עם בעיות קשות של עומס תחבורתי בגלל תוספת של אלפי יחידות דיור.

במקרה של אשדוד, ההכרעה עשויה להשפיע באופן ישיר על אתרי הטבע הסמוכים שבאזור החולות, ובראשם דיונת החול הגדולה. האזור כבר ניצל בעבר מתוכניות בנייה, אבל השטחים מסביב לדיונה הולכים ומתכסים מבנים. לאחרונה החלו עבודות תשתית להקמת אזור תעסוקה הסוגר על הדיונה מכיוון מזרח.

לרשות אשדוד עומדת עתודת שטח מתאימה לבנייה בשטח חקלאי ממזרחה, אבל שטח זה גובל במפעל ביטחוני שלא ניתן להקים בסמוך לו מבני מגורים. אפשרות נוספת היא לצופף עוד יותר שכונות חדשות, שבהן כבר יש מספר גדול של יחידות דיור. משמעות ההחלטה הזו היא לספק עדיפות לרווחת תושבי השכונות המבוססות, אלו של צמודי הקרקע, על פני שכונות ממעמד חברתי נמוך יותר. אם לא תמצא העיר די עתודות בתוך הרצף הבנוי הקיים, אזור הדיונה הוא העתודה הבאה בתור.

מעיריית אשדוד נמסר השבוע שעל פי הסכם הגג עם רשות מקרקעי ישראל ומשרד השיכון, "יש התייחסות לאזורים סמוכים לדיונה, תוך שמירת האיזון המיטבי בין שימור ערכי הטבע ומציאת פתרונות דיור נחוצים לזוגות צעירים. בשלב זה אנו מתמקדים בליווי מקצועי של מומחי סביבה, בתכנון פתרונות בשולי הדיונה בלבד, המאפשרים בו־זמנית גם שמירה מיטבית של הרצף האקולוגי במקום". במנהל התכנון במשרד האוצר הבטיחו השבוע שהם יפעלו בשיתוף עם העירייה כדי להבטיח שלא תהיה בנייה על גבעת החול המפורסמת ביותר באזור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ