צפריר רינת
צפריר רינת

פקח של רשות הטבע והגנים במפרץ אילת, עומרי יוסף עומסי, מתעד בשנים האחרונות בצילומים מרהיבים את המגוון העשיר של בעלי חיים במפרץ. עד לאחרונה הוא לא זכה לפגוש בעת צלילה את צב הים הירוק, הנמצא בסכנת הכחדה. בסוף השבוע האחרון, אחרי עשר שנים של פעילות במקום, התרחשה הפגישה ועומסי הצליח לצלם נקבה של צב ממין זה.

עומסי הבחין בנקבת הצב בשטח המיועד להיות שמורת טבע, הנמצא סמוך לנמל המשמש את חברת קצא"א לפריקת מכליות נפט, ונתן לה את השם שני - על שם מתנדבת בפעילות שמירת טבע שהיתה גם היא שותפה לתצפית. 

הצבה שתועדה בסוף השבוע במפרץ אילת. מספר הקנים של מין זה בחופי הים התיכון הוא 20-10צילום: עומרי עומסי / רשות

מדי כמה שנים עולה נקבת של צב ים ירוק להטיל את ביציה על החוף הסמוך. זהו שטח שרק לאחרונה נפתח לציבור לאחר שהיה סגור במשך שנים רבות. המין הנצפה בדרך כלל במפרץ הוא צב ים קרני, אבל גם הוא נדיר למדי וההערכה היא שיש פחות מעשרה צבים כאלו. במקרה של צב ים ירוק, מדובר ככל הנראה בפרט אחד או שניים.

במפרץ אילת היו גם תצפיות על צב ים חום ועל צב ים גלדי, שהוא מין גדול במיוחד. עומסי מספר שהוא העביר צילום של נקבת הצב הים הירוק למרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים. במרכז מאגר צילומים המאפשר זיהוי של פרטים לפי תכונות ייחודיות לכל אחד של מבנה השריון. במקרה הזה אישר המרכז ששני היא אורחת שלא נצפתה עד היום.

צב הים הירוק נמצא בסכנת הכחדה עולמית. בים התיכון הוא כמעט נעלם ורשות הטבע והגנים פועלות באופן שיטתי לאסוף את ביצי הצבים שמטילות הנקבות על החופים ולהעביר אותם לאתרים מוגנים. מספר הקנים של מין זה בחופי הים התיכון הוא 20-10, כך שמצבם עדיין קשה. משקלו הממוצע של מין זה הוא כ-150 קילוגרמים ואורך שריונו מגיע למטר. נקבות צבי ים ירוק מטילות ביצים באותו חוף. הן עושות זאת ארבע פעמים בעונת רבייה אחת ובכל הטלה יש בממוצע כ-130 ביצים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ