דג הזהב שלך יכול לזהות את עצמו במראה. אבל מה זה אומר עליו?

מחקר הראה שדגים שחו הפוך מול המראה כדי לראות את עצמם ולאחר שצפו בהשתקפות קשקשיהם שנצבעו בצבע, ניסו להסיר את הכתם. כעת, תוהים המדענים אם ניתן להשוות דגים לשימפנזים, דולפינים או תינוקות

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נקאי אילתי מול המראה
לוגו אי-פי
אי-פי

מחקר חדש לא מותיר ספק שדגים מסוגלים לזהות את עצמם במראה - אך כעת, הדיון נסוב סביב המשמעות של היכולת הזו. כבר חמישה עשורים שמבחן המראה משמש מדענים כדי להדגים מודעות עצמית אצל חיות ובני אדם. בעוד תינוקות אנושיים מסוגלים לזהות את עצמם במראה לפני גיל שנתיים, מעט מאוד חיות מסוגלות לכך - ובהן שימפנזות, אורנגאוטנים, דולפינים מסוג דולפינן וכן פילים אסייתיים.

במבחן, אותו פיתח הפסיכולוג גורדון גאלופ, צופים המדענים על חיות שמוצבות מול ראי ומחפשים עדויות לכך שהחיה מזהה את עצמה. האם החיה תעשה תנועה ותעקוב אחר ההשתקפות שלה? האם היא תבחן את גופה דרך המראה? האם דמות שתראה רק דרך המראה תגרום לחיה לנסות ולהסיר אותה?

הסבר על מבחן המראה

המחקר החדש, שהתנהל במכון מחקר בגרמניה, הוכיח כי דגים ממין נקאי אילתי מסוגלים לעשות זאת. לדוגמה, דגים החלו לשחות הפוך כשהוצבה בפניהם מראה, ואחרים - שחלק מהקשקשים שלהם נצבעו בחום - ניסו להסיר את הכתם לאחר שצפו בעצמם במראה. התוצאות הוכיחו כי הדגים מסוגלים לזהות את עצמם.

"חיה שעוברת את המבחן מוכיחה שהיא יכולה להיות מוקד תשומת הלב של עצמה", לדברי גאלופ, שמסביר שהיכולת הזאת נותנת לחיה יתרון על פני אחרים - להבין מה הם יודעים, רוצים או מתכוונים לעשות. אך אלכס ג'ורדן, שהוביל את המחקר הגרמני, לא כל כך בטוח שהדגים שעברו את המבחן הוכיחו גם מודעות עצמית. הוא מסביר שהיכולת לזהות חלקים מגופם לא מוכיח שהם מודעים לנוכחותם ביחס לדגים או יצורים אחרים.

פרנס דה וואל, מומחה לקופי אדם ולהתנהגות קופית מאטלנטה, מסכים כי לא ניתן לומר שלדגים יש מודעות עצמית כמו לחיות אחרות שעברו את המבחן. דה וואל הסביר במאמר שנלווה למחקר שלחיות שונות יש דרגות שונות של מודעות עצמית, ושהנטייה לחשוב על התכונה הזו כ"הכל או כלום" איננה מדויקת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ