תעלומה בערבות קליפורניה: מדוע מכחילות עיניהם של זאבי הערבות?

לעיניים כחולות אין יתרון אבולוציוני והן ככל הנראה תוצאה של מוטציה מקרית. לכן, מומחים לנושא לא מבינים מדוע מתרבים זאבי הערבות כחולי העיניים באזור החוף של קליפורניה

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זאב ערבות בפארק ילוסטון
לוגו הארץ
הארץ

באביב שעבר, בשמורת החוף פוינט רייס בקליפורניה, גילה הצלם דניאל דיטריך זאבת ערבות (קויוטי) מיוחדת במינה: היא היתה כחולה עיניים. כחול הוא צבע עיניים נדיר אצל זאב הערבות, וכנראה שנוצר כתוצאה של מוטציה מקרית. כעת, כך לפי נשיונל ג'יאוגרפיק, נראה שהתכונה הייחודית הזו מתפשטת. בחודשים האחרונים נצפו לפחות עוד ארבעה זאבי ערבות כחולי עיניים באזור זה של קליפורניה.

פרט לצבע עיניה, שום דבר לא ייחד את זאבת הערבות הזאת. נשיונל ג'יאוגרפיק חקר את הממצא של דיטריך ביוני 2018, ומומחית מטעמו הגיעה למסקנה כי מדובר בחיה שהיא "אחת במיליון". אלא שמאז, צולמו זאבי ערבות כחולי עיניים ממזרח לשמורה, בקרבת סקרמנטו, וגם דרומה ממנה, מחוץ לסנטה קרוז. ידוע ששני זאבי ערבות כחולי עיניים חיים בפוינט רייס.

זאב ערבות כחול עיניים

זאבי ערבות נוטים לנדוד לאחר שנה או שנתיים מיום היוולדם בחיפוש אחר טריטוריה חדשה. לעתים קרובות הם עוברים מרחק של כ-15 עד 40 קילומטרים, כשהם עושים את דרכם באזורים בנויים וחוצים כבישים מסוכנים, ואפילו את גשר הזהב בסן פרנסיסקו. לכן, בתוך דורות ספורים אפשר למצוא אותם במרחק של כ-160 ק"מ מנקודת ההתחלה של אבות אבותיהם.

אף שהמוטציה הזאת נדירה, האפשרות החלופית - הכנסת הגן הזה באמצעות הזדווגות עם כלבי בית - פחות סבירה. ההכלאה של זאב ערבות עם כלב אפשרית. בצאצאי ההכלאה מוצאים שינויים משמעותיים בצבע הפרווה, מבנה הפנים והפרופורציות הגופניות. לפי סטן גהרט, אקולוג באוניברסיטת אוהיו וחוקר מטעם נשיונל ג'יאוגרפיק, הוא מעולם לא ראה שינוי בצבע עינייהם של הצאצאים.

צבע העיניים החום-זהוב של זאב הערבות הוא הברירה של מיליוני שנות אבולוציה של המין הזה. "זה הצבע הטוב ביותר לסביבת המחיה שלהם ולאורח חייהם", אומר חואן נגרו, מדען המתמחה בצבעי העיניים של בעלי חיים.

כלומר, הצבע הכחול אינו מביא, מן הסתם, כל תועלת לבעלי החיים הללו, וייתכן שהוא בבחינת חיסרון, שיפריע להסוואתם או יגרום להם לרגישות מוגברת לאור, אומר נגרו. בבעלי חיים אחרים, דוגמת כלבים, צבע עיניים כחול הוא תוצאה של הכלאה מלאכותית. לזאבים, לדוגמה, אין עיניים כחולות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ