היונק הראשון שנכחד בגלל שינויי האקלים: מכרסם אוסטרלי

מלומיס קי ברמבל ממשפחת העכבריים הוכרז כנכחד כבר ב-2016, אולם רק השבוע העניקה ממשלת אוסטרליה אישור רשמי לכך. הסיבה: איבוד שטחי מחייה כתוצאה מעליית מפלס האוקיינוס

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המכרסם שנכחד באוסטרליה
לוגו הארץ
הארץ

מכרסם שחי באי קטן בצפון אוסטרליה הוא היונק הראשון בעולם שנכחד בשל "שינויי האקלים מעשה ידי האדם", כך דווח בסוף השבוע ברשת CNN. המכרסם, מלומיס קי ברמבל ממשפחת העכבריים, היה אחד היונקים המבודדים בעולם, מין אנדמי שחי סמוך לחופה של פפואה גיניאה החדשה.

היונק לא נצפה על ידי האדם בעשר השנים האחרונות והוכרז כמין נכחד על ידי אוניברסיטת קווינזלנד כבר ב–2016, אחרי שמאמצי חיפוש נרחבים אחריו כשלו. ואולם, האישור הרשמי שנתנה לכך בשבוע שעבר ממשלת אוסטרליה סתם את הגולל על התקווה למציאתו.

לפי הודעת הממשלה האוסטרלית, הסיבה להיכחדות היונק היתה "כמעט בוודאות הצפת אוקיינוס", עליית מפלס המים בעשור האחרון גרמה לאזורי המחייה של המכרסם הקטן להצטמצם באופן ניכר. ההחלטה להכריז על מלומיס מין נכחד "לא התקבלה בקלות", אמר ג'יאוף ריצ'רדסון, יועץ של שר הסביבה והאנרגיה האוסטלי. "כשמשהו נכנס לרשימת הנכחדים, הוא מפסיק לקבל כל הגנה".

המכרסמים הגיעו לאי המבודד בשנות ה–70, אבל מספרם הלך וצנח במהירות זמן קצר לאחר מכן. ממשלת קווינזלנד הכריזה על המכרסם מין בסכנת הכחדה כבר ב–1992, לאחר שמספר הפרטים מסוגו הצטמצם במהירות. ההודעה על היכחדותו של היונק העציבה רבים ברחבי העולם. ג'אנט רייס, חברת קונגרס מטעם המפלגה הירוקה האוסטרלית, שעומדת בראש ועדת חקירה בנושא בבית המחוקקים, כתבה בחשבון הטוויטר שלה שמדובר ב"טרגדיה ענקית". טים בשרה, דובר קבוצה להגנת על בעלי חיים, הוסיף כי "המלומיס אמנם היה חולדה קטנה וחומה, אבל הוא היה החולדה שלנו כאן בכדור הארץ, והיינו צריכים להגן עליו. נכשלנו". מדענים שהתראיינו ל–BBC בסוף השבוע ציינו כי חרף האבידה, סביר להניח שמכרסמים דומים מאוד למלומיס שנכחד חיים עדיין בפפואה גיניאה החדשה. 

הממשלה באוסטרליה מקציבה סכומי עתק להגנה על הסביבה — יותר מ–230 מיליון אירו הועברו לתוכניות להגנה על חיות בסכנת הכחדה — אך היא עדיין זוכה לביקורת מצד ארגוני סביבה. לפי אותם ארגונים, אוסטרליה לא עושה מספיק כדי לצמצם את הזיהום ואת פליטת גזי החממה, והחוקים להגנת הטבע שלה לא מספיק מחמירים לאור הגיוון הטבעי הגדול בשטחה. דארן גרובר, מארגון הסביבה WWF Australia, טען כי היכחדותו של המלומיס היא תזכורת עצובה להתעלמות ממשלת אוסטרליה מהיכחדות בעלי החיים במדינה. "היעלמות בעלי החיים אינה דבר שהתרחש לפני מאות שנים, זוהי טרגדיה שמתרחשת כעת. באוסטרליה נכחדים יותר יונקים מבכל מקום אחר בעולם", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ