מכ"ם הגשם של השירות המטאורולוגי שב לפעול לאחר חודשיים של השבתה

השירות המטאורולוגי תכנן ויצר פתרון עוקף לרכיב שהתקלקל בשיא עונת הגשמים, ושהביא להפסקת עבודת המכ"ם. במקביל, נמשך הליך רכישת מערכת מכ"ם חדשה, שתחליף את המערכת הוותיקה

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירושלים, בדצמבר
ניר חסון

לאחר השבתה בת כחודשיים, מכ"ם הגשם של השירות המטאורולוגי שב היום (רביעי) לפעול, לאחר שנמצא מעקף הנדסי לרכיב שהתקלקל במערכת השידור. המכ"ם מספק ומשדר באופן שוטף חומרים לגורמי התעופה, התקשורת ולשירות ההידרולוגי.

מכ"ם הגשם של השירות המטאורולוגי, שנרכש לפני 25 שנים, הפסיק לעבוד בסוף דצמבר, בשיא עונת הגשמים, בעקבות כשל ביחידת השידור שלו. הרכיב שהתקלקל היה ייחודי למכ"ם זה, ומכיוון שהוא לא נמצא עוד בשוק לא היה ניתן להחליפו בחדש. על כן, מהנדס השירות המטאורולוגי תכנן ויצר פתרון עוקף לרכיב התקול, בשיתוף עם מהנדסים מהחברות לינקום טלקום, אלת"א, אופק ופתרונות הספק ויחידת במצ"א (בית מלאכה לציוד אלקטרוני) 108 של חיל האוויר.

הודעה התקלה במכ"ם הגשם באתר השירות המטאורולוגי לאחר התקלה, בדצמבר

במקביל לתיקון המכ"ם, משרד התחבורה, המפעיל את המכ"ם, ממשיך בהליך רכישת מערכת חדשה שתחליף את הישנה כדי למנוע תקלות דומות בעתיד. המכ"ם הישן משולב עם מדי הגשם האוטומטיים של השירות המטאורולוגי ועם מכ"מים זמינים אחרים, וכך הוא יוצר תמונת גשם כלל ארצית המשודרת באתר האינטרנט של השירות.

תחילה העריך ניר סתיו, מנהל השירות המטאורולוגי, כי מכיוון שבישראל אין מעבדה שיכולה לתקן את הרכיב התקול, הם יצטרכו לרכוש אותו מחו"ל ולחכות כמה חודשים עד שזה יתקבל. עד לאחרונה סברו אנשי השירות המטאורולוגי שניתן יהיה להמשיך ולתחזק את המכ"ם, ולדחות לזמן אחר את ההשקעה הנדרשת במכשיר חדש. אלא שלדברי סתיו, הערכה זו היתה ככל הנראה מוטעית. בשירות המטאורולוגי השתמשו כגיבוי במכשירים של חיל האוויר ובמתקנים המאפשרים זיהוי ברקים.

מכ"ם הגשם הוותיק נוצר בארצות הברית ונרכש ב-1997, לאחר שהשירות המטאורולוגי לא הצליח לספק מידע מדויק על סערה בעוצמה גדולה. הוא היה חיוני לזיהוי ענני סערה, כמות משקעים בעננים וכן זיהוי תופעות חריגות כמו משבי רוח חזקים וסופות רעמים. באפריל שנה שעברה המכ"ם קרס לראשונה, אז הוחלף ספק הכוח שלו. בהמשך אותו חודש, התקבלה תמונת מכ"ם "רועשת" ובחודש מאי צידוד המכ"ם נתקע והתמונה הפסיקה להתעדכן. באוגוסט היה כשל נוסף בספק הכוח. בנובמבר דווח על "עננות מהבהבת", ולאחר כשבועיים דווח שוב כי "המכ"ם לא רואה כלום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ