יונתן אייקנבאום

זכורות לנו היטב התמונות העצובות של כתמי נפט ענקיים מהמפרץ הפרסי או ממקסיקו, בהן שקנאים ספוגים ברעל השחור והסמיך מוצאים את מותם. התמונות נגעו לליבם של מאות מיליוני אנשים ברחבי העולם והאיצו את מאבקם של ארגוני הסביבה לקביעת נהלים קפדנים יותר לייצור והובלת נפט בים. כך למשל, המאבק על הקפדה על דופן כפולה למיכליות הנפט צלח, וכך חשבנו שהשקנאי ניצל מהנפט ההרסני.

סרטן כלוא בכוס חד פעמית בחופי הפיליפיניםצילום: Noel Guevara/Greenpeace

אבל הנפט המשיך לרדוף את השקנאי ושאר בעל החיים, רק בצורה אחרת. דווקא בימינו, יותר שקנאים מתים מנפט מאי פעם, והוא ממשיך להרוג את החיים בתוך הים. מה שהשתנה זו התמונה, כשהנוזל השחור הסמיך הוחלף בחתיכות וחלקיקי פלסטיק בכל מיני צורות, צבעים וגדלים אשר נמצא בפגריהם של כ-90% מציפורי הים, וביצורים רבים באוקיינוס החל מלוויתנים ועד לסרטנים זעירים. הפלסטיק הוא האויב החדש והמושבע של החיים במים, אבל גם של הקהילות העניות ביותר בכדור הארץ שחיות לצד נהרות ורצועות חוף בסין, אינדונזיה, הפיליפינים, תאילנד ווייטנאם.

כמעט כל הפלסטיק שאנו עושים בו שימוש מקורו מנפט והוא מהווה כיום כ-6% מתוצרי הנפט. מהנפט הזה אנו מייצרים 300 מיליון טון פלסטיק, מתוכם 78 מיליון טון אריזות ופלסטיק חד פעמי. כ-12 מיליון טון של פלסטיק מגיע כל שנה לים, שם הוא מתפרק בקצב איטי למדי. כמה איטי? רק אחרי 500 עד 1,000 שנה הוא יפסיק להשפיע על הטבע. למרבה הצער, מחזור הוא לא הפתרון לבעיה, רק 9% מכל הפלסטיק שיוצר מאז שנת 1950 עבר מחזור. מחקר שפורסם לאחרונה חשף כי הפלסטיק פוגע לא רק בחיים הימיים אלא גם באקלים, כשתהליך הפירוק המייגע פולט כמויות נכבדות של גזי חממה. השקנאי שלנו רואה פחות דליפות אבל הנפט אורב לו יותר ויותר בצורתו האופנתית של פלסטיק והתחזיות לעתיד מחרידות: כמות הפלסטיק שאנו עושים בו שימוש מכפילה את עצמה כל 15 שנה ועד לשנת 2050, הפלסטיק צפוי להוות כ- 20% מתוצרי הנפט.

אז מדוע זיהום הפלסטיק הולך ומחמיר עם הזמן? כדי להבין זאת צריך לחזור למקור שלו, כלומר לנפט. העולם קרא תיגר על הנפט, זאת בשל חלקו בשינוי האקלים ובזיהום אוויר מקומי. רק בישראל זיהום אוויר מתחבורה אחראי לכ-1,000 מקרים של תמותה מוקדמת מדי שנה. בשל כך, מדינות רבות, ובהן וגם ישראל, החליטו לצמצם ואף לאסור בהדרגה על ייבוא וייצור של כלי רכב עם מנוע בעירה פנימי. כשעתידו של הדלק לוטה בערפל, הפלסטיק מופיע במקומו. אנו רואים כיצד גדלה ההשקעה בייצור ובשימוש בפלסטיק. בארה"ב, הנפט הזול והמלוכלך שמופק מפצלים תורם להשקעה של 145 מיליארד דולר בהקמה של מפעלים חדשים לייצור פלסטיק. בישראל, קבוצת בז"ן כוללת מפעל לזיקוק דלק ושני מפעלים לייצור פלסטיק. האינטרס עסקי של מפעלים אלו הוא להגביר את התלות של תרבות הצריכה בפלסטיק ולהטמיע אותה בכל תחומי חיינו, למרות הנזק שהוא מסב לסביבה ולבריאות הציבור.

כאשר אנו מבינים טוב יותר מה הוא מקור הפלסטיק, לפתע לא כל כך מפתיע למצוא ברשתות השיווק ביצים ארוזות בתבניות פלסטיק "חדישות" או לשמוע על פטנטים ויוזמות חדשות של משרד החקלאות ושופרסל לאריזת פירות וירקות בחבילות קטנות וחד פעמיות שיסייעו "בשמירה על הטריות".

למען עתידינו ועתיד כדור הארץ שלנו, עלינו להיפטר מהנפט בכל צורותיו, בראש ובראשונה מדלק אבל גם מהפלסטיק. החלופות מוכרות וקיימות בשוק, לכן אסור להשלים עם יוזמות שמגבירות את היקף ייצור הפלסטיק ויש להפחית בהדרגה את השימוש בפלסטיק חד פעמי – שקיות, אריזות וכלים – עד לכדי איסור מוחלט בתוך מספר שנים. 

ד"ר יונתן אייקנבאום הוא מנהל הקמפיינים של גרינפיס ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ