יותר ויותר עופות דורסים נפצעים ומתים מטורבינות הרוח בגליל

בחברה להגנת הטבע קוראים להשבית חלק מהטורבינות ברמת סירין, שגורמות להרג עופות מדי יום. נדב ישראלי ממרכז הצפרות של החברה: חוששים מההשפעות שיהיו למתקני טורבינות גדולים יותר

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיוויאי על רקע טורבינה ברמת סירין, בחודש שעבר
צפריר רינת
צפריר רינת

באתר טורבינות הרוח בגליל התחתון נפצעים ומתים בשבועות האחרונים עופות דורסים רבים, ובחברה להגנת הטבע דורשים לנקוט פעולות שיביאו להפסקת הפגיעה. בחוות הרוח הממוקמת באזור רמת סירין פועלות 11 טורבינות שמייצרות חשמל ומופעלות על ידי חברת אפקון.

לדברי נדב ישראלי ממרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, בשבועות האחרונים עלה שיעור העופות שנפגעו מלהבי הטורבינות הפועלות באתר ומדי יום מדווח על פגיעות נוספות. ישראלי מעריך כי מספר העופות המגיעים לאתר עלה בעקבות התרבות מקור המזון שלהם — מכרסמים בשם נברנים. לכן, עלו גם מספר המקרים שבהם נפגעו העופות ומצאו את מותם.

השטח בתל פארס שבו מתוכננת לקום חוות טורבינות, בחודש שעברצילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

"מי שנפגע בימים האחרונים הן בעיקר דיות, אבל יש גם עופות ממינים נוספים", הסביר ישראלי. "במקרים רבים קשה לזהות באילו מינים מדובר בגלל אופן הפגיעה. כמו כן, סביר שחלק מהעופות לא נמצאו כי הם נאכלו על ידי טורפים". לפי החברה להגנת הטבע, יש לבחון את האפשרות להדמים חלק מהטורבינות על מנת למנוע פגיעה נוספת בעופות. כמו כן, מציעה החברה לנטר את השטח כדי לעקוב אחר היקף הפגיעה ולקבל נתונים מדויקים יותר.

בחודש שעבר נאסף מתחת לאחת הטורבינות עוף דורס פצוע מהמין עקב עיטי. הוא פונה לבית החולים לחיות בר בספארי ברמת גן, ושם אובחנו שני שברים בכנפו השמאלית. באותו מיקום נאסף עקב עיטי נוסף שכנפו נשברה בצורה שלא אפשרה איחוי, והוא הומת בהמתת חסד. העקב העיטי הוא עוף דורס בגודל בינוני, המצוי ברוב חלקי הארץ. הוא מקנן במצוקים ועל עצים וניזון ממכרסמים שונים, משפני סלע, מעופות ומזוחלים.

"צריך לחשוב גם על מה שיקרה בטווח הארוך, כשיוקמו עוד חוות של טורבינות רוח", אמר ישראלי. "המקרה של רמת סירין מוכיח שצדקנו כשהזהרנו שהמתקנים הללו הורגים עופות. חשוב לזכור שפה מדובר במתקן קטן יחסית". בחברה להגנת הטבע חוששים מההשפעות שיהיו למתקני טורבינות רוח גדולים הרבה יותר על עופות דורסים גדולים כמו נשרים.

מרשות הטבע והגנים נמסר שהיא פתחה בחקירה לגבי המתרחש בחוות טורבינות הרוח ברמת סירין. מחברת אפקון נמסר בתגובה: "החברה פועלת על פי הוראות הדין החלות עליה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ