קרחון ששטחו כפול מהעיר ניו יורק עומד להתנתק מאנטרקטיקה בימים הקרובים

שני סדקים שהולכים ומתרחבים על מדף הקרח בראנט צפויים להצטלב ולנתק את גוש הקרח העצום מהיבשת. מדענים התריעו כי לתהליכים אלה יהיו השלכות מרחיקות לכת על עליית מפלס המים ברחבי העולם

ניו יורק טיימס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רצועת חוף באנטרקטיקה, כפי שצולמה על ידי נאס"א ב-2016
ניו יורק טיימס
גרדיאן

קרחון הגדול פי 2 משטחה של העיר ניו יורק עלול להתנתק מיבשת אנטרקטיקה בכל יום. שני סדקים שהולכים ומתקדמים זה לעבר זה על מדף הקרח בראנט ביבשת קרובים לגרום לניתוק הקרחון בגודל כ-1,450 קילומטר רבוע.

לפי נאס"א, שעוקבת אחר ההתפתחויות במדף הקרח, השבר התגלה לראשונה באוקטובר 2016 והוא מתקדם לכיוון מזרח. אולם כעת, אותו בקע, המכונה "סדק האלווין" קרוב מאוד להצטלב עם סדק נוסף שנראה היה שנותר יציב במשך 35 השנים האחרונות, אולם כעת החל להתקדם בעצמו לכיוון צפון. 

ברגע שדרכיהם של שני הסדקים ייפגשו ישתחרר הקרחון ממדף הקרח שמייצב אותו. התהליך הזה קורה באופן טבעי באזורים שונים בעולם, אבל לפי המדענים לא באזור הזה. בחודש שעבר התריעה נאס"א כי התנתקות הקרחון תערער את מדף הקרח בראנט. "הסדק הזה משמעותי לבראנט", אמר אריק ריגנוט, מדען אקלים מאוניברסיטת קליפורניה. "בראנט שמר על כל הקרח הזה למשך משהו כמו מאה שנים, אבל הוא עומד לשחרר אותו".

אף שהקרחון הצפוי נחשב לעצום בכל קנה מידה, הוא לא יהיה הגדול ביותר שהתנתק אי פעם מהיבשת. ביולי 2017, אחד מהקרחון הגדולים אי פעם – הגדול כמעט פי שניים משטחה של מדינת דלאוור בארה"ב - התנתק ממדף הקרח לארסון C.

להתנתקויות הקרחונים מיבשת אנטרקטיקה יהיו השלכות מרחיקות לכת על מפלסי הים ברחבי העולם. בדו"ח שפורסם על ידי מדענים אמריקאים ובריטים בשנה שעברה נכתב כי הקרחונים באנטרקטיקה נמסים בקצב שיא ומאיימים על ערי חוף רבות ברחבי העולם.

לדבריהם, קצב הימסות הקרחונים גדלה פי שלושה בחמש השנים האחרונות. הם מעריכים כי אם לא יינקטו צעדים דרמטיים לצמצום פליטת גזי החממה להגבלת ההתחממות הגלובלית, הקרחונים באנטרקטיקה יעלו את מפלס פני הים ב-25 ס"מ עד 2070.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ