ועדת התכנון אישרה את התוכנית לבניית מלון בפארק תמנע במקום בעמק ססגון

התוכנית אושרה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה וטעונה את אישור המועצה הארצית. לפי התוכנית, עמק ססגון יוכרז כשמורת טבע. בניית המלון בעמק היתה במוקד מאבק סביבתי ארוך שנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמק ססגון, בשנה שעברה

הוועדה לתכנון ולבנייה של מחוז דרום החליטה בשבוע שעבר לקדם תוכנית שתביא לביטול הקמת מלון בעמק ססגון בערבה, כך שהשטח יהפוך לשמורת טבע. לפי התוכנית, המלון יוקם באתר חלופי בקרבת מקום. אתמול הועברה החלטת הוועדה להערות של הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ולאחר מכן תגיע לאישור סופי של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה.

בשנים האחרונות פעלה חברת המלונאות איגרא כדי לקדם הקמת בית מלון בעמק ססגון - מהלך שעורר התנגדות רבה מצד ארגוני סביבה, שטענו כי הוא יגרום לפגיעה באזור בעל חשיבות רבה מבחינה נופית ואקולוגית. לאחרונה הוחלט בוועדה המחוזית להקפיא את התוכנית, ובמקום זאת לקדם הקמת מלון באתר הנמצא במבואה הדרומית של פארק תמנע.

לפי ההצעה החדשה, השטח במבואה הדרומית יפסיק להיות מוגדר כשמורת טבע וניתן יהיה להקים בו מלון. השטח המדובר הוגדר באחת מתוכניות המתאר הארצית כ"מכלול נופי" - שטח שעליו לא ניתן בדרך כלל להקים בתי מלון - והמועצה הארצית תתבקש לשנות את ייעודו הנוכחי. במקביל תתבקש המועצה הארצית להפוך את השטח בעמק ססגון לשמורת טבע.

עמק ססגון נחשב אתר בעל חשיבות רבה מבחינת שימור הנוף באזור. מדובר באחד השטחים האחרונים באזור ששמר על האופי הטבעי שלו וכמעט לא היו בו פעולות פיתוח ובנייה.

האתר החלופי בפארק תמנע, בשנה שעברהצילום: דב גרינבלט

במסגרת המאבק נגד הקמת המלון, שכלל הגשת עתירות לבתי משפט, נערכה מטעם ועדת התכנון המחוזית בדיקה מחודשת של החלופות באזור. במהלך הבדיקה התברר שיש יתרונות להקמת מלון באזור הכניסה הדרומית לפארק תמנע. חלופה זו צמודה לאזור שכבר עבר פיתוח, כך שהיא מסתמכת על תשתיות קיימות, וכאשר בדקו חלופות להקמת המלון היא דורגה במקום הראשון. 

לעומת זאת, חלופת עמק ססגון דורגה במקום התשיעי מתוך עשר החלופות שנבחנו. חלופת הכניסה הדרומית זכתה גם לתמיכת המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים.

מטיילים בעמק ססגון, ב-2016צילום: תומר אפלבאום

את המאבק נגד תוכנית המלון בעמק ססגון הובילו כ-12 שנה תושבים באזור דרום הערבה ועמותת "אדם טבע ודין". בתגובה להחלטת המועצה אמר מנכ"ל עמותה, עורך הדין עמית ברכה: "אחרי יותר מעשור המאבק הסביבתי הזה הגיע לקיצו בניצחון מהדהד. אני ממליץ לציבור הישראלי לצאת וליהנות מפנינת הטבע הזאת בחופשת הפסח הקרובה".

אם המועצה הארצית לתכנון ובנייה תאשר את ההצעות של ועדת התכנון המחוזית, עשוי היזם של המלון בעמק ססגון לדרוש פיצוי מהמדינה על ההשקעה, שהיתה עד כה בעיצומם של הליכי תכנון שונים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ