רגע בטבע: יש גם יתרונות להתחממות, הדאה מתבססת בישראל

ב-2011 סערו חובבי הטבע והעיתונים מקינון ראשון של הדאה שחורת הכנף בארץ. מאז, ובניגוד למגמת ההכחדה של העופות הדורסים בארץ, הלכה הדאה והתפשטה בשמי הארץ. יתכן שזה עוד סימן לשינויי האקלים.

עמיר בלבן
החברה להגנת הטבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דאה שחורת כתף, עין בצבע דובדבן ומבט מזרה אימה
עמיר בלבן
החברה להגנת הטבע

בנובמבר 2011 בישרו הכותרות על קינון ראשון של דאה שחורת כתף בישראל. מאז הלכה הדאה והתפשטה בשמי הארץ. עופות דורסים הם לרוב מינים נכחדים בארצנו וכמעט כל הדורסים הגדולים שנהגו לקנן בישראל נמצאים בסכנת הכחדה. אז מה קורה פה? מהגרת מהמזרח, מרחיבה את תחום תפוצתה ומשתלטת על נופי הארץ!

הדאה שחורת הכתף נחשבה עד תחילת האלף כמזדמנת נדירה ביותר. היא החלה להופיע מדי שנה בעמק בית שאן ושפלת יהודה עד להגעתו של הזוג המפורסם מעמק החולה. מאז התרבו הדאות ואוכלוסייתן מונה כיום מאות זוגות. יש ימים בהם נצפות בצדי דרכים ושולי שדות יותר דאות מאשר בזים מצויים. ה"עליה" החריגה של הדורס בעל המראה האקזוטי היא ככל הנראה סממן נוסף לשינוי האקלים והפיכתם של אזורים בישראל לאזורים חמים לאורך כל ימות השנה. אכן, לדאה, בשונה מהדורסים המקומיים אין עונת קינון מוגבלת לחודשי האביב.

נקבה בעמדת תצפיתצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

למרות ממדיה הקטנים, הדאה היא אחד מהדורסים האגרסיביים והנחושים שיש, מין "ברוס לי" של הדורסים הקטנים: זריזה, עצבנית ומהירה. היא ניזונה בעיקר מנברני שדה, בעונת הקינון יחסלו עשרות נברנים ביום. לכן היא נחשבת למכונת הדברה ביולוגית חסרת מעצורים שתסייע לכל חקלאי וגידול שדה.

במהלך החודש האחרון עקבתי אחר זוג בעמק החולה שהחל מחזור קינון חדש. נראה שהחורף הגשום מבטיח עונה טובה במיוחד לחקלאים, לנברים וגם לדאות.

דאה שחורת כנף, זכר מביא טרף לנקבהצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
זכר מבקש תמורה לטרףצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
הזכר מקבל תמורה לטרףצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ