רגע בטבע: דייט בסבך הקנים

חתולי הביצות, מחתולי הבר הגדולים בארץ סובלים מהעלמות הנחלים והביצות. זוג חתולים אחד עושה ככל יכולתו לשמר את המין.

עמיר בלבן
החברה להגנת הטבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חתול ביצות במבט מפלרטט
עמיר בלבן
החברה להגנת הטבע

שני חתולים גדולים נותרו בארץ לאחר הכחדת הנמר הערבי: הקרקל, שאוהב אזורים צחיחים, וחתול הביצות, חובב בתי הגידול הלחים. חתולי הביצות הם חתולים ממוצא אסייתי וישראל היא גבול תפוצתם המערבי ביותר. בעבר הם אכלסו את כל נופי המים בישראל: נחלים, ביצות ובריכות דגים. הם ניזונים מעופות מים, דגים ומגוון יונקים. זהו גם אחד החתולים היחידים שאוהבים מים בישראל והם גם נעלמים מנוף ארץ יחד עם הנחלים, הביצות ובריכות הדגים.

המעוזים האחרונים של חתולי הביצות הם נהר הירדן, בריכות דגים בעמקי הצפון ואגמון החולה, בו עדיין ניתן לצפות בפעילות חתולי הביצה. כמעט בכל תצפית בוקר או ערב ניתן לפגוש בחתול ביצות מפטרל לאורך קו המים של האגמון או אורב לפרנקולין (מין של תרנגולת בר) על גבול השדות בעמק החולה.

במהלך השנים האחרונות אני מנסה לתעד חתולי ביצה בסביבתם הטבעית. במהלך תצפית לאורך הירדן ההררי, חשתי בתנועה חשודה בעשב. חתולת ביצות הגיחה מהסבך ונעה בישירות אל עבר זכר שעמד ליד חישת קנים סמוכה. כמה מבטים וניפנופי זנב הדדי הספיקו להם כדי לחבור ולנוע יחדיו אל שטח מת. שוב פספסתי הזדווגות! בימים אלו אמורות הנקבות להמליט גורים עמוק בסבך הפטל והקנה.

זכר בוגר, בגבול חישת קניםצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
נקבה מגיחה מתוך הסבךצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
הזכר בוחן את הנקבה צילום: לשימוש חד פעמי
הנקבה מזמינה את הזכר צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
נעלמים בסבך צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ