שמונה מתוך 20 הנשרים ברמת הגולן הורעלו למוות

שני נשרים נוספים נפגעו והועברו לבית חולים לחיות בר ברמת גן, שני תנים ושועל הורעלו למוות גם הם. רוב מקרי ההרעלות ההמוניות קשורים לפעילות חקלאים נגד טורפים התוקפים עדרי בקר, ובשטח שבו קרה המקרה כבר אירעה הרעלה בעבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשרים שהורעלו למוות ברמת הגולן, היום

שמונה נשרים, שועל ושני תנים נמצאו מתים הבוקר (שישי) ברמת הגולן לאחר שהורעלו בזרחן אורגני. מרשות הטבע והגנים נמסר כי מלבדם אותרו עוד שני נשרים פגועים אשר קיבלו טיפול רפואי בשטח והועברו לבית חולים לחיות בר בספארי ברמת גן. בשטח שבו אירעה ההרעלה ישנה פעילות רעייה בלתי חוקית של בקר, ובעבר היתה בו כבר הרעלה אחת של נשרים. טרם הוגשה תלונה רשמית במשטרה, אך נפתחה חקירה.

ההרעלה זוהתה באמצעות אותות שהתקבלו ממשדרים שהוצמדו לשלושה מתוך שבעה נשרים החיים ברמת הגולן. רשות הטבע והגנים זיתה כי הנשרים אינם זזים, ואז הגיעו נציגיה לשטח ומצאו אותם מתים. הנשרים הממושדרים שמתו מההרעלה הובאו מספרד כחלק מפרויקט "פורשים כנף", המשותף לרשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וחברת החשמל, למען שמירה על נשרים בישראל. ברשות ציפו כי אחת הנקבות שמתו תגיע בשנה הבאה לבגרות מינית ותתרבה.

מדוברות הרשות נמסר כי "מדובר באירוע חמור וקשה מאוד אשר פוגע משמעותית באוכלוסיית הנשרים ברמת הגולן בתקופת הקינון. הרשות תפעל בכל האמצעים על מנת למצוא את האחראים להרעלה ועל מנת למצות איתם את הדין".

רוב מקרי ההרעלות ההמוניות בעבר היו קשורים לפעילות של חקלאים שנלחמו בטורפים, כמו זאבים או תנים, התוקפים עדרי בקר. הנשרים נוהגים להתקבץ ליד פגרים מורעלים של פרות, אוכלים אותם ומתים מההרעלה, שיועדה לפגוע בטורפים. 

עד היום היו באזור הגולן כ-20 נשרים. רשות הטבע והגנים ייבאה בשנתיים האחרונות נשרים מספרד לישראל ושחררה אותם לטבע, בניסיון להילחם בהכחדתם. הגורם העיקרי לירידה במספר הנשרים הוא הרעלה מחומרי הדברה, כפי שככל הנראה אירע במקרה זה; גורמים נוספים הם הרעלת עופרת כתוצאה מפגיעת כדורי ציידים והתחשמלות על קווי מתח גבוה.

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "הרעלה היא אחת העבירות החמורות מבחינת השפעתן על חיות הבר כולן, ועל הנשרים בפרט. למרות זאת, החוק להגנת חיית הבר הנוכחי אינו מאפשר למצות כראוי את הדין עם הפושעים, ובכך, למעשה, מפקיר את אוכלוסיית הנשרים בישראל, שנמצאת על סף הכחדה. אנחנו מקווים שמי שאחראי על העוול הנורא הזה, יישא במלוא חומרת הדין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ