מאות בני נוער הפגינו מול הכנסת במחאה על התעלמות הממשלה ממשבר האקלים - סביבה ובעלי חיים - הארץ

מאות בני נוער הפגינו מול הכנסת במחאה על התעלמות הממשלה ממשבר האקלים

על רקע גל המחאה באירופה, מנסים בני נוער בישראל לעורר את מקבלי ההחלטות. אחת המפגינות: "אנחנו צריכים שהדור ששולט עכשיו יתחיל לפעול, זה גם הבית שלהם, זה גם הנכדים שלהם"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
בני הנוער בהפגנה, היום
בני הנוער בהפגנה, היוםצילום: אמיל סלמן

מאות בני נוער מכל הארץ הפגינו היום (שלישי) מול הכנסת במחאה על התעלמות הממשלה ממשבר האקלים. התלמידים לא הגיעו לבית הספר זו הפעם השנייה, והם מפגינים בדרישה לפעולה נמרצת יותר מצד הממשלה להפחתת פליטת גזי החממה.

"זה עניין של הישרדות, שלי אישית ושל כל החברה שלנו", אמר הדר ים, בן 17 וחצי מפלמחים, "זה משבר כל כך מאיים וכל כך רציני. מאוד קשה להסביר למה אנשים מתעלמים מזה, אולי פסיכולוגים יכולים לתת לזה תשובה". זואי ספיר, בת 18 וממארגני המחאה, אמרה כי המפגינים דורשים מהממשלה לפעול למעבר מלא לאנרגיה מתחדשת עד 2050. "אנחנו פה כי אף אחד לא מדבר על זה. אם נחיה את החיים שלנו כרגיל, נלך לצבא ולאוניברסיטה זה יהיה מאוחר מדי, עוד 11 שנים לא יהיה יותר מה לעשות". ספיר הוסיפה: "אנחנו צריכים שהדור ששולט עכשיו יתחיל לפעול, זה גם הבית שלהם, זה גם הנכדים שלהם".

מפגינה נגד ההתעלמות ממצב האקלים, בירושלים, היום
מפגינה נגד ההתעלמות ממצב האקלים, בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

מחאת התיכוניסטים מופעלת באמצעות רשתות של קבוצות וואטסאפ ללא היררכיה ברורה, ובסיוע לוגיסטי של ארגון מגמה ירוקה. הקבוצה לא מגדירה את עצמה כחלק מגל המחאה האירופי שהתאגד תחת הסיסמה "מרד ההכחדה", אבל מזדהה עם מטרותיה. בשבועות האחרונים גברה המחאה בעיקר באנגליה, ובעקבות גל הפגנות קיבל הפרלמנט הבריטי החלטה על "מצב חירום אקלימי".

בני הנוער מפגינים מול הכנסת, היום
בני הנוער מפגינים מול הכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן
בני הנוער מול הכנסת בירושלים, היום
בני הנוער מול הכנסת בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

המוחים בישראל דורשים שגם הכנסת תקבל החלטה דומה. לדבריהם, רוב המורים וההורים תומכים בהם, אם כי היו תלמידים שאויימו על ידי מנהלים כי הם ייענשו אם יגיעו למחאה במקום ללימודים. הם פנו במכתב לכל המפלגות בבקשה לתמיכה, אך זכו לתגובה רק ממפלגות האופוזיציה מרצ, העבודה וכחול-לבן. "אין קשר בין אקלים לבין שמאל וימין, אם אנחנו כבני נוער מבינים את זה, המבוגרים היו צריכים להבין את זה מזמן" אמרה ספיר. "אנשים לא באמת מקשיבים למה שאנחנו אומרים, העולם בסכנה וזה לא צחוק", סיכם ים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ