חוקרים: ציד הפילים באפריקה נמצא בירידה

צוות בינלאומי שבחן נתונים מהשנים 2002 עד 2017 הסביר כי המגמה נובעת בעיקר מירידה בביקוש לשנהב בסין. לדבריהם, בטווח הארוך הפגיעה בסביבה מסוכנת יותר לפילים מאשר ציד

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פילים בבוטסואנה. בין 10,000 ל-15 אלף פילים ממשיכים למות מציד ברחבי היבשת מדי שנה
הארץ

היקף ציד הפילים באפריקה נמצא בירידה מאז 2011, כך עולה ממחקר שפורסם אתמול (שלישי) בכתב העת Nature Communications. החוקרים ניתחו נתונים על גופות פילים שנמצאו ב-53 אתרים ב-29 מדינות ביבשת בין השנים 2017-2002, והסבירו כי אנשי שמורות הטבע, שמאתרים את הגופות, קובעים בעצמם את סיבת המוות של הפילים. על סמך נתונים אלו, מצאו החוקרים כי בעוד שבשנת 2011 מתו 11% מהפילים כתוצאה מציד, ב-2017 ירד מספר זה לפחות מ-4%.

הצוות שערך את המחקר הורכב מחוקרים מאוניברסיטאות פרייבורג ויורק, מהמרכז הבינלאומי לחקר יערות באינדונזיה ומהתוכנית הסביבתית של האו"ם. לפי סוכנות הידיעות PA, באפריקה נותרו כ-350 אלף פילים, והציידים הורגים מדי שנה בין עשרת אלפים ל-15 אלף מהם. הסוכנות ציטטה את החוקרים, שהדגישו כי שיעור הציד הנוכחי עודנו מסכן את קיומם העתידי של היונקים העצומים ביבשת.

שריפת שנהב בפארק הלאומי ניירובי שבקניה, ב-2017צילום: Ben Curtis/אי־פי

"אנחנו רואים ירידה בציד, אבל הנתונים עדיין גבוהים ממה שאנחנו חושבים שמאפשר את קיום האוכלוסייה לטווח ארוך", הסביר מייקל ביל, אחד החוקרים, לסוכנות הידיעות הצרפתית.

בכתב העת Science נכתב כי החוקרים מאמינים שהירידה בהיקף הציד נובעת, ככל הנראה, מביקוש מופחת לשנהב בסין. כמו כן, כותבי המחקר ציינו לחיוב פעולות שונות של מדינות באפריקה נגד ציידים. "נראה כי היקף הציד תלוי ישירות במחירי השנהב בדרום-מזרח אסיה, ואנחנו לא יכולים לקוות להצליח בלי לעשות בביקוש באזור זה", נאמר.

החוקרים התריעו כי אוכלוסיית הפילים נמצאת בסכנה, והציגו שלוש חזיתות שיש להתמקד בהן כדי להציל אותה: ראשית, יש להפחית את הביקוש לשנהב ואת ההיצע שלו. שנית, יש לשפר את פעילות אכיפת החוק באזורים המועדים לציד.

אבל לדברי החוקרים, ייתכן וטיפול בחזית השלישית יתרום הרבה יותר למלחמה בציד הפילים: הם הציעו להילחם בעוני ובשחיתות הנפוצה ביישובים הקרובים לשמורות הטבע, מתוך מחשבה שהדבר ימנע מהתושבים לפנות לציד.

בכל מקרה, כותבי המחקר הזהירו כי בטווח הארוך, הפגיעה של האדם בסביבה מסוכנת יותר לפילים מאשר הציד. "האדם הורס את סביבות המחייה של הפילים ומנתק אותן אלו מאלו", אמר אחד מכותבי המחקר, ג'וליאן בלאנק, לסוכנות הידיעות הצרפתית. "ייתכן שהדבר יהווה איום חמור יותר עליהם בטווח הארוך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ