קרב המאסף של הטבע הישראלי

צפריר רינת
מצפה נפתוח
צפריר רינת

פעילי סביבה ברחבי העולם מנהלים מאבק למניעת משבר האקלים והרס המגוון הביולוגי על פני כדור הארץ. העלמות הטבע מתרחשת במקומות רבים שבהם שטחים טבעיים בהיקף גדול שאותם ניתן היה לשמור. זה לא המקרה של ישראל שבה נותרו עתודות טבע מצומצמות בחלק מהמערכות אקולוגיות ובהן חולות ורכסי כורכר בחוף, מקווי מים מתוקים  ומישורי הלס בנגב.

כדי להבין את חומרת המשבר האקולוגי בישראל, אפשר לבחון כמה תכניות בנייה שיגיעו לדיון בוועדות תכנון ובנייה בתקופה הקרובה. אפשר לצפון שלא כל התוכניות יאושרו, אך הן מעידות על פריסת האיומים והנזק שהן יכולות לגרום.

ועדת התכנון ובנייה של מחוז ירושלים תדון ביום שני בתוכנית לבניית אלפי יחידות דיור באזור מצפה נפתוח הסמוך לכניסה המערבית לעיר. זהו שטח רב חשיבות שנותר כלוא בין שכונות וכבישים ראשיים. יש בו אוצרות של ממש הכוללים מאות מינים של צמחי בר ועושר מפתיע של מיני יונקים גדולים ובהם צבועים וצבאים שהם בסכנת הכחדה.

בצפון יוכרע בשבוע הבא גורלו של חוף בצת, הועדה לתכנון ובנייה של מחוז זה תתכנס לדון בתוכנית להקמת כפר נופש בחוף ששמר על אופיו הטבעי. הבנייה היא אמנם מעבר לרצועת מאה המטרים, אבל יכולה לסכן את התפקוד של החוף כאתר קינון של צב ים הנמצאים בסכנת הכחדה בכל אזור הים התיכון. 

דרומה משם אמורה ועדת התכנון והבנייה של מחוז דרום להכריע בשבועות הקרובים את עתידם של חולות נתיב העשרה. משרד האנרגיה רוצה להפוך את חלקם לאתר כרייה. הישוב נתיב העשרה מתכוון להקים במקום חממות. בחולות הללו יש 15 מינים של בעלי חוליות הנמצאים בסכנת הכחדה. הם מהווים בית לכמה ממיני הזוחלים והמכרסמים היחודיים ביותר של ישראל.

הרס בית הגידול הטבעי לטובת בנייה אינו האיום היחיד. עולם החי והצומח המקומי נמצא תחת מתקפה בלתי פוסקת של הרעלות, זיהומים, צייד וקיטוע של בתי הגידול בגלל הקמת תשתיות וגדרות. מינים רבים בסכנת הכחדה שורדים רק בזכות סיוע צמוד שהם מקבלים בכל שלב של קיומם, מאספקת מזון יזומה לנשרים ועד הגנה צמודה על ביצי צבי ים.

מצב המגוון הביולוגי בישראל הוא סמן למשבר כולל שמקורו בהשפעה המצטברת שיש לגידול אוכלוסייה בלתי פוסק ועלייה ברמת החיים. יש כל הזמן יותר ויותר ישראלים הצורכים עוד ועוד משאבי טבע, ועושים זאת תוך ניצול בזבזני של עתודות הקרקע: בנייה צמודת קרקע, הקמת ישובי פרברים וישובים חדשים ותלות ברכב פרטי . כל אלו באים על חשבון הטבע והנוף הפתוח.

אחת המשימות הקשות בשמירת טבע היא לפעול תוך ידיעה שכמעט בהגדרה, מדובר בקרב המתנהל בנסיגה מתמדת. אבל גם תוך נסיגה אפשר לשפר את עמדות ההגנה ולהשאיר כמה שיותר שטחים בשליטת הצד הנסוג. זה יכול לקרות באמצעות שינוי מדיניות הכולל ציפוף עירוני והתבססות על מערכות הסעת המונים. זאת לצד, קידום תהליכים חברתיים של שיפור בחינוך ובתעסוקה המעודדים ירידה בגידול האוכלוסייה. במקביל צריך לחזק את הגופים השומרים על הטבע. לצד הפסימיות לגבי העתיד, שאותה אפשר להבין,  צריך לתמוך בכל מאבק ציבורי המונע בנייה במערכות האקולוגיות. לצד תכנית הדיור הלאומית שגיבשה הממשלה, צריך לחזק את התוכנית שהיא מכינה לניהול ושימור השטחים הפתוחים. בנוסף, יש לרכז מאמץ מיוחד לשמור על העתודה האסטרטגית המשמעותית של הטבע בישראל,  הנמצאת במדבר יהודה והנגב.

תגובות