ברווזים ליום ירושלים

הדור הראשון של גוזלי צוללי הביצות בקע באביב וכבר מתאמן בתעופה. אף פוליטיקאי לא הזכיר אותם בנאומי יום ירושלים, אבל זה בדיוק מה שהעיר צריכה

עמיר בלבן
החברה להגנת הטבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בגיל שבוע הגוזלים יוצאים לראשונה אל מחוץ לקו הסוף שמספק להם הגנה
בגיל שבוע הגוזלים יוצאים לראשונה אל מחוץ לקו הסוף שמספק להם הגנהצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
עמיר בלבן
החברה להגנת הטבע

לא יחידות דיור ולא אזורי תעסוקה וגם לא רכבת מהירה יהפכו את ירושלים למקום שכיף לחיות בו. השנה קיבלה ירושלים תוספת יוצאת דופן למרקם האוכלוסין. בפארק עמק הצבאים של עיריית ירושלים התחילו לקנן צוללי ביצות נדירים. צוללי הביצות כמעט ונעלמו מנופי המים בעקבות ייבוש נרחב של שטחי ביצה עם הקמת המדינה. הודות להזרמה קבועה של מי גיחון מושבים למערכת המים של העמק הפכו האגמים והנחל למגנט לציפורים נודדות וגם ליציבות. הראשונים שעלו לבירה וריגשו את קהילת חובבי הטבע הן הסופיות והטבלנים הגמדיים. אלו הם הנציגים "הפושטים" החלוצים. בשנה שעברה הופיעו הצוללים  לראשונה. הם הפתיעו אפילו את הצפרים המומחים. השילוב של מים עשירים בראשנים ואצות ושולי האגמים הסבוכים ככל הנראה שכנעו אותם להישאר.

בתחילת האביב, אחרי כמה הופעות חיזור אביביות הם נצפו לראשונה: שלישיית אפרוחים צהובים שחורים (ביתר ירושלים?) זאת הייתה סנסציה ברמה לאומית, ראש העיר בירך והתקשורת סיקרה. 

צולל ביצות זכר עושה קצת רושם עם הכנפיים. לזכר עין לבנה בוהקתצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

אחריהם צצו עוד ארבע משפחות. בסך הכל בקעו בבירה כ-25 אפרוחים ירושלמים למהדרין. לא כולם שרדו, עורבים ואנפות עשו בהם שמות. אבל הודות לניסיון המצטבר של הנקבות הצעירות נראה שהמחזורים האחרונים שורדים טוב יותר. מסתור הצילום שהקימה קק"ל אוסטרליה בפארק מספק מראות אינטימיים חסרי תקדים. אפשר לראות לברווזונים את התכלת שבעיניים. בשעות הבוקר הם מזנקים באוויר על ימשושים מצויצים ולקראת עשר הם מתיישבים על עלה של חבצלת מים פורחת ועושים ספלאצ'ים במים החמימים שעל העלה. הנקבות שומרות עליהם מכל משמר. אם מתקרבת סופית או אגמיה חצופה מיד תתחיל מלחמה.

אימא ברווזה שומרת בקנאותצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

הטבע הוא המכנה המשותף הטוב ביותר שאני מכיר. בסוף אחת התצפיות שערכתי השבוע ראיתי מרחוק קבוצה חרדית שקועה בהדרכת טבע, צופים בעופות המים באגם הגדול. המראה הזה מסמל עבורי תקווה של אחווה ודו קיום עירוני. 

מתחילים לאמן את שיריר התעופה בגיל חודשצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
טורף ימשושצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
המים על עלה של חבצלת תמיד יותר חמימיםצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
ילדים חרדים בביקור בעמק הצבאיםצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ