תוכנית להקמת כפר נופש ליד חוף בצת נדחתה כדי לשמר את ייחודו הסביבתי

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה קבעה כי התוכנית מתבססת על תפיסה מיושנת ומנוגדת למגמת שימור החופים שרווחת כיום. תוכנית מיתאר חדשה שאושרה מבטלת את סימון החוף כמיועד לתיירות

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוף בצת, בשנה שעברה
צפריר רינת
צפריר רינת

הוועדה לתכנון ובנייה של מחוז צפון דחתה השבוע את הקמתו של כפר נופש בצמוד לחוף בצת בגליל המערבי. הוועדה קבעה כי התוכנית מתבססת על תפיסה מיושנת, שלא מתחשבת ברגישות הסביבתית והאקולוגית של החוף. לצד זאת, המועצה לתכנון ובנייה אישרה שלשום (שני) תוכנית מתאר חדשה, שבה בוטל הסימון של חוף בצת כמיועד לתיירות, ובכך חיזקה את החלטת הוועדה המחוזית.

כבר לפני 30 שנה אושרה לראשונה התוכנית לייעד שטח בסמוך לחוף בצת עבור מתחם כפר נופש, אך היא לא מומשה עד היום. בשנים האחרונות היו ניסיונות של יזמים להביא לאישורה הסופי, ופעילי סביבה באזור וארגונים ירוקים נהלו מאבק ציבורי נגדה, בתמיכת המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים. התוכנית שנדחתה השבוע היא זו שהציג בתחילת השנה היזם הרצל ציוני. לפי התוכנית, ינוצל רק מגרש אחד מהשטח, שבו יש כפר נופש נטוש, כדי להקים מבנים חד-קומתיים מעץ במרחק מאה מטר מהים. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של חבל אשר התנגדה לתוכנית, אך החליטה שעליה לקבל גם את עמדת הוועדה המחוזית.

חוף בצת, בשנה שעברהצילום: רמי שלוש

בדיון שקיימה השבוע ציינה הוועדה המחוזית שחוף בצת הוא אחד מהשטחים היחידים בצפון שבהם נשמר רצף של בתי גידול חוליים ברוחב של עד כמה מאות מטרים מקו החוף. האזור ייחודי מבחינה נופית ואקולוגית, ועל אף שהוא נפגע מפעולות אדם, נמצא בו ריכוז גבוה מאוד של מיני צמחים נדירים ויחודיים לאזור. בנוסף, החוף הוא אתר חשוב של קינון צבי ים.

לדברי הוועדה המחוזית, תוכנית כפר הנופש מנוגדת למגמות הנוכחיות של שמירת חופים, המתבססות על הימנעות כמעט מוחלטת מבינוי באזור חוף הים. "זכויות הבנייה אשר אושרו בתוכניות הישנות אינן מתאימות לסטנדרטים של היום, ויש להמירן בזכויות בנייה הנמצאות באזורים המתאימים לכך", נכתב בהחלטת הוועדה. "יש לציין כי לו התוכנית היתה מגיעה לשולחן הוועדה המחוזית כיום, ודאי היתה נדחית".

חוף בצת, בשנה שעברהצילום: רמי שלוש

לפי תוכנית אב שגיבשה בשנים האחרונות מועצה אזורית מטה אשר, יש לבטל את הקמת כפר הנופש. במסגרת תוכנית אב זו, העוסקת בשטח הקרוב לים, הוצעו מקומות אחרים שאותם אפשר לייעד לפיתוח תיירותי.

יום לאחר הדיון בוועדה המחוזית, אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה את תוכנית מיתאר ארצית מספר אחת (תמ"א 1), העוסקת גם באזור החוף. בתוכנית נקבע כי יש לבטל את הסימון של חוף בצת כמיועד לתיירות, בגלל חשיבותו הסביבתית. המועצה אפשרה לסמן שטחים אחרים באזור כמיועדים לפיתוח תיירותי.

מהחברה להגנת הטבע, שהיתה ממובילות המאבק בבצת, נמסר בתגובה :"חוף בצת הוא מהחופים היפים, המיוחדים והחשובים בישראל, גם מבחינת ערכי טבע ונוף וגם מבחינה ציבורית. חוף זה צריך להישאר חוף פתוח, חופשי, טבעי וללא כל בנייה מיותרת ומזיקה. החברה להגנת הטבע מברכת את הוועדה המחוזית ואת המועצה הארצית על שתי ההחלטות הללו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ