עמיר בלבן
החברה להגנת הטבע

סוף האביב בבייג'ין בירת סין. תוך כדי נחיתה הבחנתי במראה מוזר. בצדי ולאורך כל המסלולים פרושות רשתות ערפל גבוהות. הרשתות האלו מוכרות בעולם לצורך תפיסת ציפורים למחקר. בסין הן משמשות גם לצייד מסיבי. כאן, בשדה התעופה, הן נועדו כדי לתפוס ולהרוג כל ציפור שתתקרב למסלולים. 

בכל העולם מתמודדים שדות תעופה עם בעיה של ציפורים ליד המסלולים. לרוב משתמשים באמצעי אל-הרג, כמו כלבים, בזים או דאונים. כאן אין עכבות, הרשתות לוכדות את הציפורים ללא הבחנה. התחלה מדכדכת לחוויית צפרות בארץ חדשה.

קילומטרים של רשתות ערפל שקופות פרושות לאורך המסלולים ומשמידות כל מה שעף בקרבתםצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

מה תהיה הציפור הראשונה מיד אחרי הנחיתה? העיניים סורקות את מרחבי השדה ואין ציפור אחת לרפואה. לקראת העגינה לשרוול משהו חולף במהירות. עקעק, ציפור חברתית ממשפחת העורבים מצליחה ככל הנראה לעמוד באתגר הרשתות ושורדת בשדה שבו לציפורים אין ממש סיכוי.

עקעק מצוי, נפוץ ממערב אירופה ועד סין הרחוקהצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

מיד עם הכניסה לטרמינל יש הפתעה חיובית. ארגון הWWF החל לפעול בסין. קירות ומסכי השדה מלאים בשלטים האוסרים על מסחר לא חוקי בשנהב. האם משהו מתחיל להשתנות בסין? 

מנהיג סין, ג'ינפינג שי, הציב לפני שנה אתגר למדינה הענקית: "אנחנו חייבים לזרז את הקמתה של צוויליזציה אקולוגית ולהבטיח שעד 2035 האקולוגיה והסביבה ישתפרו באופן משמעותי ושהמטרה שלנו לבניית סין יפה תושג", הוא אמר לפני שנה בכינוס הלאומי להגנת הסביבה. המושג “ecological civilisation system” שטבע שי באותו נאום, מכוון את נתיניו לפעול למען שיפור משמעותי בכל הקשור לשיקום ושמירה על תפקוד המערכות האקולוגיות בסין.

אובך, כבישים מהירים וניסיון למתן את הזיהום עם צמחיהצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
עצים בוגרים ניטעים כמו חיילים בכל פינה אפשריתצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

בדרך משדה תעופה אל העיר על הכבישים המהירים העצומים ניתן להתרשם מגודל האתגר. אי אפשר שלא להיבהל מהאובך וזיהום האוויר הכבדים. מצד שני קשה להתעלם מאלפי העצים החדשים שניטעים בכל מקום אפשרי: עצים גדולים, מסודרים כמו חיילי טרקוטה ממושמעים מוכנים להילחם ברמות הזיהום הגבוהות.

שבילי הליכה ואופניים נסללים בהיקף נרחב באזורי הפיתוח החדשיםצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
עננת אובך וזיהום על רקע שכונה שלמה שנמחקה לטובת פיתוח. הרשת נועדה למניעת הסעת אבק ע"י הרוחצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

בפרק הבא סיור צפרות בפארק האולימפי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ