דו"ח: למרות המאמץ הגלובלי, זינוק בפליטת גזי חממה ב-2018

לפי הסקירה של חברת הנפט BP, זו העלייה הגדולה ביותר בפליטת פחמן דו חמצני לאטמוספירה מאז 2011. הדו"ח מדגיש גם שבתחום האנרגיות המתחדשות חל שיפור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארובות בתחנת כוח במדינת ברנדבורג בגרמניה, בשנה שעברה

על אף המאמצים הגלובליים, נרשם זינוק בפליטות גזי החממה ב-2018. על פי הדו"ח השנתי של חברת הנפט BP, בשנה שעברה חלה הקפיצה הגדולה ביותר בפליטת פחמן דו חמצני לאטמוספירה כתוצאה מייצור אנרגיה, מאז תחילת העשור. עם זאת, מחברי הדו"ח מדגישים כי חל זינוק גם בייצור אנרגיות מתחדשות ושתחום זה גדל בקצב מהיר בהרבה מאשר ייצור האנרגיה המבוססת על דלקי מאובנים (נפט, פחם וגז).

על פי הדו"ח, שנחשב לסקירה המקיפה ביותר של משק האנרגיה העולמי, במהלך 2018 פלטה האנושות לאטמוספירה 2% יותר גזי חממה מאשר ב-2017, בעיקר פחמן, וצרכה 2.9% יותר אנרגיה. נרשמה עלייה של 645 מיליון טונות בפליטת פחמן דו חמצני, ובסך הכל ב-2018 נפלטו 33,685 מיליון טונות. זהו הגידול המהיר ביותר בפליטת גזי חממה מאז שנת 2011.

פעילים נגד משבר האקלים מוחים מחוץ למשרדים של חברת BP שחיברה את הדו"ח, בחודש שעבר בעיר אברדין בסקוטלנדצילום: RUSSELL CHEYNE/רויטרס

רוב הגידול בביקוש לאנרגיה נרשם בהודו, בסין ובארה"ב. הגידול בפליטות מוסבר בין היתר בעלייה ברמת החיים באסיה ובחיבור בתים רבים לחשמל. חלק אחר מהגידול מוסבר בשל העובדה שמשבר האקלים גרם לאירועי מזג אוויר קיצוניים, גלי חום וקור, שגרמו לצריכת אנרגיה מוגברת לקירור או לחימום.

"הגידול בפליטה שווה לעליית עוד 400 מיליון מכוניות עם מנוע בעירה פנימי על כבישי העולם", צוטט בגרדיאן הכלכלן הראשי של BP, ספנסר דייל. לדבריו, אירועי מזג האוויר הקיצוניים מגדילים את הביקוש ויוצרים מעגל בלתי נגמר. "אם יש קשר בין הגידול בפליטות לבין אירועי מזג האוויר ב-2018, זה מעלה את הסבירות למעגל קסמים: עלייה בפליטה מובילה למזג אוויר קיצוני שגורם לעלייה בביקוש לאנרגיה ובפליטות", אמר דייל.

הגידול בפליטות בשנה שעברה התרחש למרות מחויבות של כמעט כל מדינות העולם להקטין את הפליטות שלהן בכדי לעמוד ביעדים שהוצבו בוועידת האקלים בפריז ב-2015 ואושררו מחדש בשנה שעברה.

מחאה נגד תרומת מדיניות האנרגיה בארה"ב למשבר האקלים, בשבוע שעבר באורגוןצילום: Steve Dipaola/אי־פי

הוא בא גם על רקע תנועת מחאה עולמית שהולכת וצוברת תאוצה בחודשים האחרונים הקוראת לצעדים דרסטיים לעצירת פליטות גזי החממה כדי להיאבק במשבר האקלים. לחצים אלה מופנים גם כלפי חברת BP הבריטית, מחברת הדו"ח, ומתחרותיה בתחום הגז והנפט. בתחילת השנה הסכימה BP לקבוע יעדים להפחתת הפליטה שלה ולקידום יעדי ועידת האקלים בפריז, אך פעילים ומשקיעים טוענים שעליה לעשות יותר. 

לפני כחצי שנה פרסם האו"ם את דו"ח האקלים, שקבע כי נותרו 12 שנים בלבד כדי לבלום את משבר האקלים דרך הפחתה דרמטית בפליטות (עד 2030). ללא הפחתה כזו תעלה הטמפרטורה הגלובלית הממוצעת ביותר מ-2 מעלות והנזק שייגרם לכדור הארץ, לבני האדם ולמערכות האקולוגיות, יהיה כבד.

עם זאת בדו"ח של BP יש גם נקודת אור בכל הנוגע להתפתחות תחום האנרגיות המתחדשות: אנרגיה סולרית, רוח, הידרואלקטרית וביומסה. ייצור האנרגיות המתחדשות ברחבי העולם עלה בשנה שעברה ב-14.5%. סין מובילה בעולם בייצור אנרגיה מתחדשת והגידול באנרגיה הירוקה בסין ב-2018 גדול מזה של כל מדינות ה-OECD ביחד. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ