רגע בטבע: ציפורים ופקחים בפארק האולימפי בבייג'ינג

טבע עירוני בבירת סין: אולימפיאדת 2008 הותירה בבייג'ינג גם פארק גדול שהפך מקום מקלט מהעיר הענקית שמסביב לבעלי כנף ולבני אדם. פרק שני במסע.

עמיר בלבן
החברה להגנת הטבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הסדר המופתי נשמר בכל אחד מחלקי הפארק
עמיר בלבן
החברה להגנת הטבע

את אחד מהימים הפנויים הקדשתי לסיור בפארק היער האולימפי, מהפארקים הגדולים שהוקמו סביב מתקני אולימפיאדת 2008. הפארק מכסה שטח של כ-700 דונם. מיד עם ההגעה לאחד משערי הפארק מורגשת תחושת הפיקוח. פקחים בלבוש רשמי נמצאים בכל שער ובכל פינה. בהתאם, הסדר והניקיון מופתיים. 

בחלקו המרכזי של הפארק נמצא אגם ענק וחצוב שגדתו הדרומית עוצבה במופע טבעי. שם פגשתי את חוג הצפרות של בייג'ינג במפגש הדו שבועי שלו. היה מרגש לפגוש משפחות נלהבות מצוידות בכל האמצעים: משקפות, מגדירים ומצלמות. הרשימו במיוחד הצפרים והצפריות הצעירים שלקחו את העניין בשיא הרצינות.

חוג הצפרות של בייג'ינג בפעולהצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
פיתוח של בתי גידול לחים במופע טבעי מספקים לציפורים סביבה ראויהצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

והציפורים? יש! זו הפעם הראשונה בביקור שהצלחתי ליהנות מתצפית בוקר ראויה. אמנם המגוון והכמות היו צנועים אבל פגשתי לראשונה ציפורים סיניות וגם כאלה מוכרות כמו הציפור הלאומית הישראלית – הדוכיפת.

דוכיפת נרגש, באחת הפינות היותר שקטות בפארקצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

אחת הציפורים שמצליחות לשגשג בבייג'ינג למרות הצפיפות הוא עקעק כחול הכנף. עקעק חברתי זה חי בקבוצות גדולות שמונות מספר רב של פרטים שנעים ללא הרף בכל תחומי הפארק ורחובות העיר. בדומה לסינים, נראה שגם אצל העקעקים, הפרט זניח לעומת הקבוצה וזה סוד הצלחתם. בעיני זאת הציפור הכי סינית שפגשתי בבירה.

עקעק כחול כנף, הכי סיני שישצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

במרכז הפארק הוערם הר נישא מהחומר שנחפר באגם. מפסגתו נשקפת העיר בתנאי שרמת זיהום האוויר נמוכה. בראש ההר ניטע עץ אורן ותיק. אצל הסינים לא מוותרים בקלות על עצים. אם עץ מגלה סימן לאי יציבות לא יחסכו בתמיכה.

לא חוסכים בתמיכה וגם לא בתאורהצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

במסגרת הקמת הפארק החליטו מתכנניו להקדיש אלמנט לאחת מציפורי הדגל של  בייג'ינג, סיס החומות. בשנתיים האחרונות הופתעו החוקרים הסינים, שעוקבים אחר תנועתם בעזרת משדרים, לגלות שהסיסים של בביג'ינג נודדים דרך חצי האי ערב ועד לאפריקה. עד אז חשבו שהם נשארים באסיה, ונודדים לדרום מזרח היבשת. הסיסים הסינים, כמו אצלנו, סובלים מהתחדשות עירונית. הבניה החדשה לא מאפשרת להם לקנן במרזבים וחריצים, שמצויים בשפע בבניה ישנה או מסורתית, ולכן הוחלט לספק להם דיור חלופי בפארק החדש. לצערם של המתכננים ושוחרי הסיסים, המגדל הנישא מעולם לא אוכלס ע"י הסיסים ואת מקומם תפסה מושבה גדולה של דרורי הרים. דרורי ההרים הם המקבילה האסייתית לדרור הבית שלנו. קטנים יותר, חמודים יותר וחייבים חרקים – חלבון חיוני בעונת הקינון עבור הגוזלים. את החרקים הם מוצאים בפארק החדש. זאת מושבת הדרורים הגדולה ביותר שפגשתי כל הביקור בעיר.

מגדל הסיסים בפארק האולימפיצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
אפשר לתכנן עבור סיסים אבל בסוף הדרורים הם אלה שקובעיםצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
דרור סיני אוסף חומר קינוןצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

השילוב של תשתיות טבעיות בפארק מרכזי הנו סימן נוסף שמעיד על הכרה הולכת וגדלה במקומו של הטבע בסין המחדשת. 

בפרק הבא: הטבע זוחל בחזרה לאזור תעשייה נטוש. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ