לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

יותר מ-530 נשרים בסכנת הכחדה הורעלו בצפון בוצואנה בידי ציידי פילים. כך הודיעה שלשום (חמישי) הממשלה במדינה. הנשרים שהורעלו משתייכים לחמישה זנים בסכנת הכחדה והם נמצאו באתר סמוך לגבול בין בוצואנה לזימבבואה.

פעילי סביבה אמרו כי הציידים הרעילו את העופות בניסיון להימנע מאיתורם, שכן הנשרים ניזונים מפגרי חיות שניצודו ומעופם מסייע לאנשי הגנת הטבע לאתר במהירות את הציידים לאחר שפגעו בחיות. "הנשרים מגיעים מהר מאוד לחיות ניצודות, ולכן הם נחשבים למטרה ישירה של הציידים", אמר קרי וולטר, מייסד ומנהל הארגון לשימור הטבע וולפרו שפועל מדרום אפריקה.

פילים בשמורת טבע בצפון בוצוואנה, בחודש שעברצילום: AFP

למרות המאמצים, ציד ללא היתר נמצא בעלייה בבוצואנה, המשמשת בית לשליש מאוכלוסיית הפילים של אפריקה ונחשבת למקלט של החיות הפגיעות. מחקר שנערך באחרונה מצא כי יותר מ-385 פילים ניצודו שלא כחוק בבוצואנה בשנים 2017-2018. מספר זה אומנם נחשב לנמוך יותר מבמקומות אחרים באפריקה, אבל הוא גם הוגדר כעלייה מדאיגה במדינה.

בחודש מאי ביטלה ממשלת בוצואנה איסור שנמשך חמש שנים על ציד למטרות הנאה (לרבות ציד פילים), אחרי שחקלאים מקומיים התלוננו כי הפילים אוכלים את היבולים שלהם והורסים את שדותיהם. ההחלטה השנויה במחלוקת ספגה ביקורת הן בקהילה המקומית והן בקרב ארגוני סביבה ושימור בינלאומיים. 

גילוי הנשרים המורעלים השבוע העלה מחדש את בעיית הציד הלא חוקי במדינה. בין הנשרים המתים נמצאו 468 נשרים אפריקאים, מין שנמצא בסכנת הכחדה ושבעבר היה נפוץ בכל רחבי היבשת. לדברי הממשלה, הנשרים נפגעו אחרי שניזונו מגוויות מורעלות של שלושה פילים. בין הקורבנות נמצאו גם 17 נשרים לבני-ראש, מין שחווה בשנים האחרונות "אבדות קטסטרופליות" ובתוך שלושה דורות הצטמצמה אוכלוסייתו ב-96%.

כאוכלי נבלות, הנשרים משמשים תפקיד חשוב במערכת האקולוגית המקומית, ולהיעלמותם המוחלטת עלולות להיות השלכות רחבות היקף. בהודו, שבה נעלמה כמעט כליל אוכלוסיית הנשרים, גדלו אוכלוסיית העכברושים והכלבים המשוטטים - ולכן גבר החשש מהתפשטות מחלות ומגיפות קשות.

לכתבה של קימון דה גריף בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ