רגע בטבע: אמנות וטבע בשוליי בייג'ין

אזור 798, מתחם תעשייתי נטוש בצפון בייג'ינג, הופך לאטו למרחב של אמני שוליים וגם הטבע חוזר לאטו. פרק שלישי בסדרה

עמיר בלבן
עמיר בלבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פינת מחזור בהוטון על גבול אזור התעשייה 789
פינת מחזור בהוטון על גבול אזור התעשייה 789 צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

לכל עיר יש אזורים עתיקים ושכונות וותיקות שמספרות על עברה. בבייג'ינג נותרה העיר האסורה המונומנטלית אבל את השכונות הישנות, שנקראות הוטונים, נמחקות באופן שרירותי מימי המהפכה ועד היום. את תושביהן העבירו ללא דיון או זכות ערעור לשכונות מגורים צפופות. "השטח הפנוי" הוסב לכבישים רחבי ידיים, לאזורי תעשיה מזהמת, וגם למתקנים אולימפיים עצומים. 

באחד מאזורי התעשייה בצפון מזרח העיר, במקום שבו שכנו מפעלי תעשיה מהעידן הקומוניסטי החלה פעילות חתרנית של אמנים. זהו דגם שחוזר על עצמו כמעט בכל עיר בירה או מטרופולין גדול בעולם. בשנים האחרונות הפך אזור 798 למוקד פעילות לאמנים סינים ובהדרגה למוקד תיירותי שמושך אליו קהל סיני ותיירים רבים. יחד עם האמנים גם הטבע חוזר, בהדרגה.

אזור 798, התעשייה מפנה מקום לאמנות, לגלריות ותיירות וגם לטבע
אזור 798, התעשייה מפנה מקום לאמנות, לגלריות ותיירות וגם לטבעצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
עצי חורש נובטים בקרון תפאורה ברובע 798
עצי חורש נובטים בקרון תפאורה ברובע 798צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

בהתחלה אלו המינים החלוצים, לכל יבשת ואזור בעולם יש את מגוון צמחי החלוץ שלה. אחד מעצי החלוץ הסינים המובילים מוכר בישראל כמין פולש, מזיק ודוחק רגלי צומח ישראלי מקומי. האילנטה הבלוטית יובאה מסין בשנות השישים כפתרון אגרונומי לעצי שדרה מהירי צמיחה. לאחר מלחמת ששת הימים היא ניטעה בכל השכונות החדשות שנבנו בירושלים ובערים רבות בכל רחבי הארץ. זהו עץ עמיד שצומח בקצב מהיר ובעל יכולת הפצה עצמית חסרת תקדים. בסין הוא העץ המוביל שחודר בחזרה לכל פינה ומחזיר את הטבע אל המקומות המזוהמים ביותר. אצלנו הוא פולש אל הטבע סביב הערים ודוחק את שורשיהם של צמחים מקומיים ובהתאמה גם את החי שתלוי בצמחיה המקומית. עד היום האילנטה משתלטת על שטחים נרחבים במערב ירושלים.

אילנטה בלוטית ומגוון צמחי בר נובטים בין שרידי המפעלים של אזור 798
אילנטה בלוטית ומגוון צמחי בר נובטים בין שרידי המפעלים של אזור 798צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

באחת מרכבות המשא שנותרו ובמפעלים שהפסיקו לפעול החלה הצמחייה להתפתח במהירות. הקרונות שנותר בהם חצץ הפכו באופן לא מתוכנן לאדניות ענק שבתוכן החלה להתפתח יער חלוץ. כדי לצלם את הנביטה טיפסתי בתמימותי על הקטר. לא עבר רגע וזינקו לעברי שלושה שומרים שהוקפצו לטפל בפעילות החריגה. הסתלקתי מיד. לא מתווכחים עם אנשים שעונדים סרטים אדומים על הזרוע.

עקעק כחול כנף מוחזק כחיית מחמד בחנות
עקעק כחול כנף מוחזק כחיית מחמד בחנותצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

בפרק הבא הצצה אל גנים מפוארים ששרדו את המהפיכה, ביקור בקמפוסים האוניברסיטאיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ