עד כמה חם בקליפורניה? עשרות מולים התבשלו בחוף בטמפרטורות הגבוהות

הטמפרטורות על הסלעים במפרץ בודגה האמירו עד 37 מעלות צלזיוס. מדובר בהכחדה הגדולה ביותר של צדפות באזור זה 15 שנה לפחות, והחוקרים חוששים שתהיה לכך השפעה מרחיקת לכת על המערכת האקולוגית כולה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המולים המתים על החוף במפרץ בודגה
לוגו גרדיאן
גרדיאן

בכל השנים בהן עבדה במפרץ בודגה, הביולוגית הימית ג'קי סונס מעולם לא ראתה מחזה כזה. עשרות מולים מתים שרועים על הסלעים, הצדפות שלהם פעורים וחרוכים, בשרם מבושל לחלוטין.

גל החום שובר השיאים של חודש יוני גרם להכחדה הגדולה ביותר של מולים זה לפחות 15 שנה באזור זה שבצפון קליפורניה. סונס קיבלה דיווחים מחוקרים אחרים על מקרים דומים של מוות המוני של מולים בחופים שונים לאורך רצועת חוף ארוכה של 225 ק"מ.

המולים המבושלים על החוף בצפון קליפורניהצילום: Jackie Sones

הטמפרטורות הנעימות שהגיעו ל-26 מעלות שכנעו רבים לצאת לחופי הים וליהנות מהקלה מסוימת בחום. אבל על המשטחים הסלעיים עליהם נחו המולים המשיכו הטמפרטורות להיות גבוהות והגיעו עד 37 מעלות צלזיוס – כשהן מבשלות את המולים בתוך הצדפות שלהם.

סונס חוששת שמותם של המולים ישפיע על יתר המערכת האקולוגית של רצועת החוף. "מולים ידועים בהיותם המין שמרכיב את הבסיס של המערכת. הם כמו העצים ביערות – הם מספקים הגנה ואזורי מחיה להמון בעלי חיים. כאשר החלק הזה נפגע הוא משפיע על כל שאר המערכת", אמרה סונס. "אני חושבת שזה ישפיע על כל האזור".

בשנים האחרונות התמקדו המחקרים באוקיינוסים על עליית טמפרטורות המים והשפעות חומציות המים על בעלי החיים. האצות והאלמוגים סובלים מהתחממות המים, כוכבי הים נמסים והמדוזות והרכיכות מתפרקות לאיטן. אולם בידי החוקרים אין הרבה מידע על השפעות של אירועי מזג אוויר חד פעמיים מעין אלה.

האקולוג הימי מאוניברסיטת נורת'איסטרן בבוסטון, בריאן הלמות', עיצב מול רובוטי שיכול למדוד טמפרטורות ולהמחיש מה מרגיש מול אמיתי. "כשאנחנו עושים את הניסויים האלה אנחנו כבר לא חושבים על שינויי האקלים כאל משהו עתידני. אנחנו חושבים איך להיערך אליהם כאן ועכשיו", אמר.

הביולוג כריסטופר הארלי מאוניברסיטת בריטיש קולומביה תיעד מולים מתבשלים במפרץ בודגה כבר ב-2004, אולם גם הוא וגם סונס מעריכים כי הפעם היקף הפגיעה גדול הרבה יותר. "האירועים האלה בהחלט הופכים ליותר ויותר שכיחים, וליותר חמורים", אמר הארלי.

לכתבה של סוזי קגל ב"גרדיאן"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ