שועלת השלג הדהימה את החוקרים: צלחה 3,500 ק"מ של קרח תוך 76 ימים

השועלה הקטנה הלכה מנורווגיה לקנדה דרך הים הקפוא במה שתואר כאחד מהמסעות הארוכים ביותר שתועדו אי פעם. המסע מהדהד את החששות מפני שינויי האקלים והפגיעה ביכולתם של בעלי החיים להגר ממקום למקום

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן

שועלת שלג הלכה יותר מ-3,500 ק"מ מנורווגיה לקנדה בתוך 76 ימים, והדהימה את החוקרים מהמכון הפולרי של נורווגיה שעקבו אחריה.

החוקרים שעקבו אחר השועלה הקטנה הצמידו אליה מכשיר מעקב ביולי 2017. היא יצאה מהעיר ספיצברגן שבארכיפלג הנורווגי סבאלברד באוקיינוס הארקטי ב-26 במארס 2018. אחרי 21 ימים ו-1,512 ק"מ היא הגיעה לגרינלנד. התאריך היה 16 באפריל באותה שנה. משם המשיכה לאי אלסמיר, הצפוני שבאיי קנדה, לשם הגיעה ב-1 ביולי אשתקד.

חוקר מצמיד לשועלת השלג מכשיר מעקב, ביולי 2017צילום: SOCIAL MEDIA/רויטרס

"בהתחלה לא האמנו שזה אמיתי", אמרה החוקרת אווה פוגליי שעקבה אחר השועלה. המכון הנורווגי מסר כי מסעה של השועלה - שתואר במחקר בשם "המירוץ האחרון של נקבה אחת לאורך הים הקפוא" – היה בין הארוכים ביותר שתועדו אי פעם. למעשה, הוא היה כל כך ארוך שהחוקרים בתחילה חשדו שמכשיר המעקב של השועלה הוסר ממנה והועלה על סירה. "אבל לא, אין סירות שמגיעות רחוק כל כך בים שמלא בקרח. אז אנחנו יכולים להיות בטוחים שהשועלה אחראית לכך".

מכשיר המעקב העביר נתונים מדי יום במשך שלוש שעות. במסע לאורך הים הקפוא, צלחה השועלה מדי יום 46.3 ק"מ בממוצע. ביום אחד בצפון גרינלנד היא הספיקה לעבור 155 ק"מ בבת אחת. "למיטב ידיעתנו זה קצב התנועה המהיר ביותר שתועד אי פעם במין הזה", ציינה פוגליי במחקר.

המסלול שעברה השועלה

החוקרים מעריכים כי השועלה השכילה להשתמש במשטחי הקרח במים הקפואים כדי לנוע בין היבשות. "הקרח הימי שיחק תפקיד מרכזי ביכולת של שועלים להגר בין אזורים, להיפגש עם שועלים מאוכלוסיות אחרות ולמצוא מזון", הסבירה פוגליי, והוסיפה כי זו היתה הפעם הראשונה שהם תיעדו בפרטים מסלול הגירה של שועל שלג בין היבשות והמערכות האקולוגיות השונות של הקוטב הצפוני.

מסעה של השועלה מהדהד את החששות מפני השפעות שינויי האקלים על ריכוזי הקרח בקוטב הצפוני ועל יכולתם של בעלי החיים לנוע ממקום ממקום לצרכיהם. "זו עוד דוגמה טובה לעד כמה הקרח בים חשוב לחיות הבר בקוטב הצפוני", אמר שר האקלים והסביבה של נורווגיה אולה אלבסטואן. "ההתחממות בצפון מתקדמת בקצב מפחיד", הוסיף.

גורי שועל שלג משחקים בטבעצילום: Boylan Mike, U.S. Fish and Wildlife Service

השועלה יצאה מאזור שבו היא ניזונה בעיקר ממקורות מזון ימיים, בהם עופות מים, והתיישבה על האי אלסמיר שם היא נדרשה להסתגל למזון שונה כמו מכרסמים. גורלה של השועלה כיום לא ידוע שכן מכשיר האיתור שהוצמד אליה הפסיק לעבוד בפברואר השנה.

שועלי השלג נחשבים לחיות חזקות מאוד שיכולות לשרוד בקור מקפיא של 50 מעלות צלזיוס מתחת לאפס. שועלי השלג עוטים פרווה גסה על גופם ומצוידים בזוג אוזניים קטנות ולוע קטן שמסייעים להם להתמודד עם מזג האוויר הקר. בחורף מתמעטים מקורות המזון של השועלים והם נאלצים לעקוב אחר טורפים גדולים כמו דובי קוטב ולאכול את השאריות שלהם. תוחלת החיים שלהם בטבע נעה בין שלוש לשש שנים ומשקלם מגיע ל-7.5 ק"ג.

לכתבה של אליסון רורק בגרדיאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ