המדוזות צובאות על תחנת הכוח באשקלון

חברת החשמל מדווחת על נחיל מדוזות גדול שמאיים לסתום את מסנני תחנת הכוח רוטנברג ולשבש את פעילות התחנה

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדוזות בתחנת הכוח באשקלון
צפריר רינת
צפריר רינת

חברת חשמל מדווחת כי משעות הלילה מתמודדים עובדיה בתחנת הכוח "רוטנברג" (אשקלון)  עם גל של אלפי מדוזות, שמגיעות לתחנה עם מי הים. על פי החברה, מדובר במפגע של ממש שעלול לשבש את תהליכי הייצור בתחנה. המדוזות נערמות במסנני תחנת הכוח שמונעים את כניסתן של המדוזות למערכות התפעול והן מפונות למיכליות ייעודיות.   כך, מתאפשרת פעילות סדירה של אספקת החשמל בתחנות הכוח.

בתחנות הכוח  החופיות של חברת החשמל משתמשים במי הים,  על מנת לקרר את מערכות הייצור והמדוזות נסחפות עם מי הקירור. מדובר בתופעה המתרחשת כבר מספר שנים. מדוזות גרמו בעבר גם קשיים בתפעול מתקני התפלת ים בחופי ישראל. לפני מספר שנים הושבתה תחנת כוח גרעינית בסקוטלנד לאחר שמדוזות מין אחר סתמו את הפתחים שבהם מוזרמים לתחנה מים לצרכי קירור.

מדוזות בתחנת הכוח באשקלוןצילום: יוסי וייס, חברת החשמל

הגל העונתי של המדוזות מהמין חוטית נודדת הגיע השבוע לאזור אשקלון ואשדוד, והוא צפוי להמשיך לכיוון חופי המרכז והצפון. ככל הנראה, יש לו השפעה שלילית גם על הדגה המקומית. לדברי ד"ר בלה גליל ממוזיאון הטבע על שם שטיינהרדט באוניברסיטת תל אביב, נחילי הרביה של החוטית ניזונים מביצי דגים וצעיריהם ומרכיבי מזונם. משמעות הדבר היא שנוסף לפגיעה בדגים על ידי טריפה ישירה, מתווספת תחרות על משאבי מזון שלהם. גליל ציינה  שלא נעשה מחקר באזורנו אולם הספרות המדעית מעידה על השפעה דרסטית של מופעי נחילי מדוזות על הדגה. היא מעריכה שיתכן וחלק מתופעת התמעטות הדגה הים תיכונית והחלפתה באוכלוסיות של מיני דגים פולשים קשורה לנחילי החוטית שפוגעים ברביית המינים המקומיים. לדבריה, הפרטים הצעירים של המינים המקומיים נמצאים בעמודת המים העליונה בעת הגעת הנחילים. לעומת זאת מיני הדגים הפולשים מים סוף, מתרבים מאוחר יותר ולכן הפרטים הצעירים שלהם לא נטרפים על ידי המדוזות ויכולים להמשיך ולהתרבות.

קרדיט: יוסי וייס, חברת החשמל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ