רגע בטבע: מחשבות פסימיות באוסף המאובנים בסין

שלד מאובן של צבי שנכחד במוזיאון המאובנים הגדול בבייג'ינג מביא את עמיר בלבן למחשבות על כך שגם אנחנו נסיים כמוהו. פרק אחרון בסדרה.

עמיר בלבן
החברה להגנת הטבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלד של צבי שנכחד, האוסף המאובנים הלאומי של סין
עמיר בלבן
החברה להגנת הטבע

סין מפורסמת במרבצי מאובנים העשירים. קשה לוותר על ביקור באחד מאוספי המאובנים הגדולים בעולם. בניין בן עשר קומות בבייג'ינג שמכיל בתוכו את האוסף המאובנים הלאומי של סין, אוצרות אבן בני מיליוני שנים. בארבעת הקומות הראשונות נמצא מוזיאון פתוח לציבור ובקומות מעל מאוכסן אוסף המאבנים הלאומי.

הקומה הראשונה דומה לכל מוזיאון טבע בעולם, עצמות פיל קדום מצפון סיןצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

כמות ילדי הגן והיסודי שהתרוצצו בין הרגליים הייתה מרשימה. ממלאים דפי עבודה ומציירים את המוצגים. בקומת הקרקע פועלת מעבדת מאובנים לילדים ואחד הקירות מוקדש לדיוקנו של דרווין אבי תורת האבולוציה.

יותר מכל ריגש אותי דגם מאובן של צבי שנכחד לפני כמה מיליוני שנים. צבי שנכחד בעקבות שינוי אקלים או אירועים געשיים רחבי היקף. הצבי המאובן, דומה מאד לצבי הישראלי שלנו, מין בסכנת הכחדה, שממנו נותרו כ-5000 פרטים בעולם כולו. האם גם הוא נדון לכליה? והאם גם אנחנו, המין האנושי, על מסלול דומה? נראה שכן! השאלה אם זה יקרה בהדרגה איטית ומייסרת או באירוע דרמטי ומהיר?

הרשימו במיוחד ילדי הגן והיסודי שפשטו על כל חלקי המוזיאון בפעילות למידה אינטנסיביתצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

אוסף המאובנים העשיר המחיש עד כמה יצורים רבים ועצומים נכחדו במהלך ההיסטוריה של כדור הארץ. כל עוד אנחנו כאן כדאי לעשות מאמץ שהשהות שלנו כמין שליט על פני כדור הארץ תהיה חכמה ומקיימת ככל הניתן.

עושר הממצאים חריג בכמות ובאיכות, שריד של זוחל ימי קדוםצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
דגם של צבי שנכחד, האוסף המאובנים הלאומי של סיןצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ