כחול לבן ירוק

אלון טל
מיקי חיימוביץ בכנסת
אלון טל

אילו הסביבה יכולה הייתה להצביע? אם הטבע יכול היה להביע את דעתו? במי היו תומכים בבחירות בספטמבר? 

אנו, בני האדם, מחזיקים בשטחי הארץ בנאמנות עבור כל בעלי החיים שזהו ביתם. כדאי אפוא לשקול את טובת כלל 'בעלי העניין הטבעיים', יחד עם הדורות הבאים, כאשר מחליטים מי ימשול בארץ הזאת בשנים הבאות. התשובה, לדעתי, פשוטה למדי: כל מי שמחפש ״הצבעה ירוקה אסטרטגית״ חייב להצביע כחול לבן. 

העשור האחרון לא היטיב  עם המערכות האקולוגיות בישראל. היו כמובן הישגים בודדים ומכובדים, אבל בסופו של חשבון, הטבע איננו משקר והמגמות מדאיגות עד מאד. ברמה הגלובלית, המגוון הביולוגי מצוי בצניחה חופשית. לפי מחקר של הארגון העולמי לשמירת הטבע, כ-60 אחוזים מכלל בעלי החיים הנמצאים על פני כדור הארץ נעלמו במשך 45 השנים האחרונות. ישראל היא חלק מן התופעה, כאשר המערכות האקולוגיות הייחודיות שלה מגלות סימני קריסה. בדו״ח מצב הטבע האחרון, שהוכן ב-2017 על ידי המארג – תשלובת של המשרד להגנת הסביבה, רט״ג, קק״ל והחברה להגנת הטבע – צוין, כי כמחצית ממיני היונקים בישראל הם במגמת ירידה חדה.

השטחים הפתוחים שילמו מחיר כבד בגין  הפיתוח האגרסיבי והבלתי מושכל של ממשלת נתניהו אשר קידמה תכניות בנייה תוך התעלמות מוחלטת מנוהלי התכנון המקובלים. בכל שנה, עשרים קילומטרים מרובעים של שטח פתוח הופכים לכבישים, דירות, קניונים – בטון.  בנוסף, ישראל אמנם התחייבה מול הקהילה הבינלאומית לבצע את חלקה במאמץ הגלובלי לבלימת משבר האקלים. אך בפועל, פליטות פחמן ממשיכות לעלות. כל זה הופך את הבחירות הקרובות לחשובות במיוחד.

יש אירוניה בכך ששני יושבי הראש האחרונים של מפלגת העבודה, אבי גבאי ועמיר פרץ שימשו כשרים להגנת הסביבה בשתי ממשלות נתניהו הקודמות. עמיר פרץ, למד מהר מאד איך ״לדבר סביבה״ בתפקיד, אך לא השאיר אחריו רקורד של עשיה, חקיקה חדשה, אכיפה או הישגים משמעותיים. גבאי התמנה בזכות משה כחלון, שככל הנראה הנחה אותו להסיר כל התנגדות סביבתית לתכניות הדיור החדשות. אטימותו של גבאי לנושאי ליבה של המשרד – לרבות מחזור או שינוי אקלים היתה בולטת. לא זכור שר להגנת הסביבה עם עניין מועט כל כך בתפקיד. גבאי הוחלף על ידי זאב אלקין, אשר בילה את רוב זמנו בממשלה הקודמת בקמפיין שלו לראשות העיר בירושלים והקדיש מעט מדי תשומת לב לבריאות הסביבה והאקוסיסטמות. התוצאות העגומות אינן צריכות להפתיע.

המצב העגום משתקף גם בשני דו״חות של מבקר המדינה בתחום הסביבה שהתפרסמו לאחרונה: על מחדלי האכיפה של המשרד להגנת הסביבה ועל הטיפול הרשלני במפגעי זיהום האוויר במפרץ חיפה.

גם מיליוני בעלי החיים הגדלים במשקי החי בישראל, אילו היו נשאלים, היו מעדיפים רפורמה משמעותית בתחום תעשיית הבשר. בישראל קיימת קהילה צמחונית וטבעונית איתנה וגדלה, אבל צריכת הבשר ממשיכה לעלות. במשך שנים, בשר בקר היה בבחינת מותרות בישראל. לא עוד: ישראלים צורכים בממוצע כ-16.3 ק״ג בקר מידי שנה. מחצית מן הישראלים מתעקשים על בשר טרי. זו הסיבה שישראל מייבאת רבבות בעלי חיים במשלוחים חיים ובתנאים קשים לשחיטה מקומית.

רק בשנים האחרונות החלה התנועה הסביבתית בישראל לתת את דעתה לנושא ולזהות את הקשר בין המצב הסביבתי ותעשיית הבשר. אבל שר החקלאות דואג בעיקר להעברת כספים להתנחלויות והנושא, כך נראה, אינו מעניין כלל את הממשלה הנוכחית. גם זה צריך להשתנות.

מיקי חיימוביץ מהווה את אחת הסיבות לכך שאנשי סביבה בישראל החלו לעבוד בשיתוף פעולה של ממש עם תנועת האחות שלהם – הפעילים המסורים לזכויות בעלי חיים ולמניעת צער בעלי חיים. לאחר  כשני עשורים כשדרנית במהדורת החדשות המרכזית, פתחה חיימוביץ, לפני מספר שנים, בקרירה חדשה כמנהיגה סביבתית. טבעונית בעצמה, מיקי תרמה להפיכת דיאטה טבעונית (שנתפסה בעבר ככמעט תימהונית), לאלטרנטיבה מוסרית ומיינסטרימית. כאשר דאגה להביא  את ארגון Meatless Monday לישראל, היא הזכירה לכולם את הקשר בין שינוי האקלים והתפריט האישי של כולנו. חיימוביץ החלה להפיק סרטים בפריים טיים אשר עסקו בבעיות החברה, לרבות אתגרים סביבתיים כגון זיהום מפלסטיק, בזבוז מזון והמצב העלוב של הים התיכון. סוף סוף, יש לתנועה הסביבתית נציגה מוכרת אשר הבינה את חשיבות העניין וידעה כיצד לדבר לציבור.

לפני כחצי שנה, חיימוביץ' החליטה לעזוב את אזור הנוחות, הקונצנזוס והפופולריות שלה כעיתונאית בכירה – ונענתה להזמנתה להצטרף למפלגת כחול לבן. כאשר נבחרה לכנסת, מיד התחילה לתרגם את המחוייבות שלה למעשים.  היום היא עדיין האישה הבכירה ברשימתה לכנסת.  עם מעמד כזה, היא יכולה לבחור בין מספר תיקים בכירים בממשלה הבאה.  אך חיימוביץ מאד ברורה ועקבית בשאיפותיה: בהנחה שמפלגת כחול לבן תרכיב את הממשלה הבאה אחרי הבחירות בספטמבר, היא רוצה להתמנות לשרה להגנת הסביבה.

יצוין כי מדובר בהתפתחות היסטורית.  רשימת השרים לאיכות הסביבה של מדינת ישראל לדורותיהם  ארוכה מאד. למעשה כמעט מגוחכת: 15 שרים תוך 30 שנה.  אף אחד מהם, למעט אולי גלעד ארדן, לא באמת היה מעוניין בתפקיד וראה במינוי ״פרס תנחומים״ במשרד הכי צנום ולא יוקרתי.  בדיעבד, מעטים השקיעו הון פוליטי בהעצמת המשאבים של המשרד ובהרחבת סמכויותיו הנחוצות. כולם אף ניצלו את ההזדמנות הראשונה לקבל תיקים חלופיים. חיש מהר הם שכחו את ההצהרות הריקות שדקלמו במשרד הקודם בדבר הרמוניה עם הסביבה בישראל.

זוהי אחת הסיבות שהבחירות הללו שונות במהותן מקודמותיהן.  מיקי חיימוביץ כבר גיבשה צוות מומחים סביבתיים מובילים כדי להרכיב תכנית ״מאה ימים ראשונים״ על מנת להבטיח זינוק אפקטיבי לכשתגיע למשרד להגנת הסביבה. התכנית מכילה חזון ירוק שאנשי סביבה רק חלמו עליו עד כה: הכפלת היעדים לאנרגיה מתחדשת; הפסקת המשלוחים החיים של בעלי חיים לפיטום ושחיטה; ייזום תכנית לשימור המסדרונות האקולוגיים והכרזה על 16 שמורות טבע חדשות באזורים רגישים במיוחד; בחינה מחדש של אסדת הגז מול חוף הבונים ועוד.  התכנית מכילה מדדי הצלחה (תפוקות ותוצאות) ומספקת רמת רזולוציה תקדימית בנוף המצעים לקראת מדיניות ציבורית חדשה בארץ.  תקציב, הצוות והשפעת המשרד יגדלו באופן משמעותי. והכי חשוב -- בני גנץ, מטייל מושבע ואיש סביבה בעצמו, נותן גיבוי מלא.

היו בוודאי חברי כנסת מרשימים שנלחמו למען הסביבה בישראל. בעשור האחרון, דב חנין (הרשימה המשותפת), האחד והיחיד, המשיך לפעול לקידום חקיקה סביבתית, ויעל כהן-פארן (מפלגת העבודה) הובילה דיונים חשובים בנושא אנרגיה בת קיימא. אך למרבה הצער, ברור כעת שאף אחד מהם לא יחזור לכנסת ה-22: חנין פרש וכהן-פארן דורגה במקום לא ריאלי. לעומת זאת, מקומה של מיקי חיימוביץ בכנסת ה-22 מובטח ואם למפלגת ״כחול לבן״ יהיה יתרון מספרי ברור על הליכוד, היא גם תהיה השרה להגנת הסביבה. 

זאת הסיבה מדוע כל מי שחשוב לו העתיד האקולוגי של ישראל חייב לפעול שזה יקרה.  זאת גם הסיבה מדוע כחול לבן מהווה האלטרנטיבה היחידה של תקווה ובריאות לנו ולסביבה החולה בישראל.

פרופ׳ אלון טל, מאוניברסיטת תל-אביב הנו פעיל סביבתי וותיק והיה מועמד ברשימת כחול לבן לכנסת.

תגובות