זה כבר לא מספיק רק להפגין

חומרת משבר האקלים דורשת יותר מהפגנות היא דורשת שנתחיל להתבייש בבזבוז משאבי כדור הארץ

אורי שיינס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת הסניף הישראלי של תנועת המרד בהכחדה (Extinction Rebellion) בפסטיבל הסרטים בירושלים, יום שישי
אורי שיינס

לאחרונה יצא סרט המתאר את פועלו של ד"ר עוזי פז והשינוי שהוא הוביל למען פרחי הבר בישראל. השינוי כפי שעוזי מעיד הצליח בעיקר בזכות ההשתתפות של הילדים. היו אלו הילדים בגנים ובבתי הספר שחינכו את המבוגרים ובמיוחד את הוריהם שלא לקטוף פרחי בר מוגנים, לאחר שעוזי ואנשי שמירת טבע נוספים דאגו לחוקק את החוק החשוב. ללא ספק מדובר בקמפיין הסביבתי מהמוצלחים ביותר שהיו בארץ ואולי אחד ממסעות הפרסום היעילים ביותר שנראו כאן.

כעת עומדת האנושות בפני שני אתגרים עצומים שהסיבה לקיומם היא האנושות עצמה. אלו הם שינוי האקלים הגלובלי והכחדת מינים. התהליכים הללו כפי שמעידים הדוחות שיצאו לאחרונה מהאו"ם מאיימים על האנושות יותר מכל גורם אנושי אחר, אך הם נדחקים לשולי החדשות. אולי הסיבה לכך היא שהמין שלנו לא התפתח אבולציונית לחשוב קדימה. כמו לדוגמא עופות נודדים, הנמנעים מתנאי אקלים קשים או סנאים, שאוגרים מזון לתקופות הקשות.

מוסכם על המדענים שההתחממות הגלובלית, שהיא רק אחד מהשינויים הגלובליים שאנחנו חווים, היא תוצאה של פעילות האדם הגורם לפליטה מוגברת של גזי חממה כמו פחמן דו חמצני ומתאן. המקורות לפליטות מגוונים ובין השאר כוללים שריפת דלק מאובנים ופליטות מחקלאות ומבעלי חיים במשק האדם. התוצאה של ההתחממות היא עגומה. מלבד גלי חום הבלתי נסבלים, נראה בשנים הבאות אזורים בכדור הארץ שלא יאפשרו עוד קיום של בני אדם כתוצאה מטמפרטורות גבוהות במיוחד, עלייה והצפה של שטחים נרחבים שתגרור נזקים עצומים, שריפות ובצורות שיביאו לאסונות אנושיים וכמובן גם הכחדות מינים.

הפגנת בני נוער נגד האדישות כלפי משבר האקלים בירושלים, יוניצילום: אמיל סלמן

השאלה של האחריות להתחממות מעסיקה את המדענים, ארגוני שמירת טבע וגם מספר מועט של פוליטיקאים. אולם, ראשי המדינות אינם מוכנים לעשות את הצעדים הנדרשים אך הבלתי פופלריים כדי להפחית בצורה משמעותית את פליטת גזי החממה, מתוך תקווה שהאסונות ימתינו לסוף המשמרת הקצרה שלהם. על כן השינוי והלחץ צריך לבוא מהאזרחים. אך השינוי צריך להיות במעשים ולא בדיבורים. הציבור שקורא לממשלות לעשות שינוי צריך להראות שהוא מוכן ושהוא עושה את השינוי בעצמו.

בשנת 2016 הקמנו ארגון המשתף את אזרחי כדור הארץ, כולל ילדים, בעשייה משמעותית ואמיתית למען עצירת הכחדת המינים. הארגון הבינלאומי TiME (this is my earth) המאפשר לכל אחד לתרום סכום מינימלי ולהשתתף בצורה דמוקרטית ושיוויונית בהחלטה של כלל החברים איזה שטח בכדור הארץ הארגון יציל באמצעות כספי גיוס ההמונים. בעזרת הפלטפורמה השיתופית וההוגנת שיצרנו, ילד שרוצה לפעול למען הכדור יכול לגייס כסף (דמי כיס שלו או בדרכים אחרות כמו לדוגמא איסוף בקבוקים) ולדעת ש 100% מהכסף והמאמץ שלו מיועד להצלת מינים בסכנת הכחדה. בפעם הבאה שהילד יפגין למען הטבע הוא יוכל להגיד למבוגרים ומקבלי החלטות: "אני הקרבתי עכשיו תקריבו גם אתם".

גם המאבק על השינוי אקלים צריך לעבור לילדים, אך צריכה לקום פלטפורמה שתאפשר ותעודד אותם לפעול ולא רק להפגין. כמו בקמפיין של הצלת פרחי הבר, ילדים יבואו להוריהם וילחצו עליהם לשנות את הרגלי התזונה, הביגוד, הקניות והנסיעות. כאשר אנשים יתביישו בפעילויות שגורמות לבזבוז משאבים ולפליטה מוגברת של גזי חממה כמו שהם מתביישים לקטוף פרחי בר מוגנים נוכל להביא שינוי. כאשר ילדים יתביישו בהוריהם שמביאים אותם לבית ספר במכוניות ענק מבזבזות דלק, וכאשר במקום להתרברב על מספר הנסיעות לחו"ל שמשפחתם יוצאת, הם יתביישו בכך, נוכל להביא שינוי. כאשר ילדים יתביישו להביא לכיתה את הסמרטפון האחרון שיצא לשוק ויתגאו במספר הפעמים שהם ויתרו השבוע על ההמבורגר נוכל להביא שינוי.

אפשר לצאת להפגין, אבל כדי לעשות שינוי אמיתי עלינו להראות, גם ללעצמנו, שהנושא באמת מאוד חשוב לנו על ידי הנתינה והויתור על דברים חשובים ואולי אף יקרים לנו.

פרופסור אורי שיינס מרצה בחוג לביולוגיה וסביבה באוניברסיטת חיפה ומכללת אורנים ומייסד ארגון TiME.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ