הנחיל עבר: המדוזות הנפוצות בישראל עזבו, אך הפעם הן גם הביאו חברות

נחיל החוטיות הנודדות המשיך הלאה, אך בקרקעית הים נותרו מדוזות מתות רבות. לפי מומחים, השנה חל גידול משמעותי במיני המדוזות שאינם אופייניים לים התיכון אשר הצטרפו לנחיל

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדוזה בחוף הים בתל אביב, בחודש שעבר
צפריר רינת

נחיל המדוזות שפקד את חופי ישראל בחודש האחרון סיים השבוע את מסעו והמשיך הלאה. מה שייחד השנה את הנחיל הוא העלייה במספר מיני המדוזות שלא אופייניים לאזור, שנראו בתוכו ולידו. הדבר מעיד על כך שמינים נוספים של היצורים הימיים ממשיכים להגיע לים התיכון דרך מפרץ סואץ ומצליחים להתרבות בו בהצלחה.

המדוזה שמגיעה מדי קיץ לישראל עם זרמי הים שייכת למין הנקרא חוטית נודדת. לפני עשרות שנים הגיעה מדוזה זו לים התיכון דרך מפרץ סואץ, מאזור הריבוי הטבעי שלה הנמצא בים סוף ובאזורים טרופיים. כמו בשנים קודמות, גם בקיץ הנוכחי סיכנה מתרחצים בגלל תאי הארס שהיא מפרישה למים, ובנוסף סתמה מתקני תשתית. אחרי עזיבת הנחיל, נשארו מדוזות מתות רבות בקרקעית הים.

מדוזות מתות בקרקעית הים במפרץ חיפה, השבועצילום: מוטי מנדלסון

עם התבססותה באזור, דחקה החוטית הנודדת את המדוזה המצויה, שהיא מין מקומי לים התיכון. מדענים סברו שהיא לא תאפשר למינים נוספים של מדוזות להתבסס עקב יתרונה בתחרות על משאבי מזון.

עם זאת, בשנים האחרונות נראו פרטים של מיני מדוזות נוספים, שהגיעו גם הם מאזורים טרופיים דרך תעלת סואץ - אך בכמויות קטנות. בין השאר נראו פרטים של מין הנקרא פילוריזה נקודה ושל מינים הנקראים מריבגיה סטלטה ושורשנית ים סופית, שפרטים ראשונים שלה נאספו ליד חופי ישראל לפני ארבע שנים. גם למינים אלו יש תאים הגורמים לצריבה, אבל הם נחשבים לפחות מסוכנים עבור בני האדם.

מדוזה ממין פילוריזה נקודה בשמורת הטבע הימית באכזיב, בחודש שעברצילום: שבי רוטמן
מדוזה ממין מריבגיה סטלטה בשמורת הטבע הימית באכזיב, בחודש שעברצילום: שבי רוטמן

לדברי ד"ר בלה גליל ממוזיאון המדע על שם שטיינהרדט באוניברסיטת תל אביב, השנה נראו מיני המדוזות הנוספים בכמויות גדולות הרבה יותר. לא מדובר באוכלוסיות בגודל של החוטית הנודדת, אבל יש תהליך של גידול משמעותי במספרן. "הדבר מעיד על הפוטנציאל הרב שיש בים התיכון להתרבות מדוזות ממינים פולשים", ציינה ד"ר גליל. "סביר להניח שתהליך הזה יימשך, וייתכן שאף יהיו מינים ארסיים יותר".

בים התיכון יש כיום יותר מ-800 מינים פולשים שחוללו שינויים מרחיקי לכת במערכת האקולוגית ודחקו מינים מקומיים רבים. המדוזות גורמות נזק נוסף מאחר שהן טורפות במספרים גדולים פרטים צעירים של אוכלוסיות דגים מקומיות. ההערכה היא שמשבר האקלים יחריף בעיה זו, מכיוון שהוא יביא להתפתחות תנאים הנוחים להתבססות מינים אלו. בנוסף, מצרים הרחיבה לפני שלוש שנים את תעלת סואץ ובכך איפשרה לעוד מינים לנדוד מים סוף אל הים התיכון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ