רוצים חוף נקי? דברו ללב של האנשים

תומר אשל
פסולת בחופי כינרת לאחר בילוי מטיילים
תומר אשל

חופים מלוכלכים הם חלק קבוע מהקיץ הישראלי, אך פעילות הסברה קבועה וממוקדת יכולה לשנות את המציאות הזאת ויש לכך יש הוכחות בשטח. השאלה המתבקשת היא: אם פעילות הסברה נחשבת לפתרון יעיל, מדוע לא מפעילים אותו בהיקפים יותר משמעותיים יותר? נראה שהארגונים אשר מנהלים את אתרי הטבע וכן הרשויות מעדיפים להפעיל מתנדבים ולתמוך במבצעי ניקיון במקום להשקיע משאבים בצוותי הסברה מקצועיים. ואז, כשהלכלוך חוגג הם מפנים אצבע מאשימה אל הציבור.

כשאני נוסע אל החוף אני כמעט בטוח שאמצא בו משפחות זוללות אבטיח, שחקני מטקות, שקיות ניילון, כלים חד פעמיים ואריזות חטיפים מפוזרים לכל עבר. אני גם יכול להיות בטוח שבערב התקשורת תעסוק בישראלי המכוער. במשפחות שמגיעות לפארק עם המנגל ומשאירות אחריהן הררי פסולת ובנופשים שמתעצלים ללכת עד הפח ומשאירים שקיות מלאות באשפה לטיפולן של חיות הבר. הטוקבקיסטים יכנו את המלכלכים קופים וימליצו לאסור עליהם את היציאה אל הטבע ומנהלי אתרי הטבע יתראיינו ויגידו שחבל מאוד שזה המצב.

הישראלים ידועים כחצופים, מאלתרים, בעלי תעוזה ומחשבה חריפה. וכשאלו נתוני הבסיס וכשהמטרה היא לוודא שהנופש הממוצע ישמור על הניקיון אזי עלינו לזנוח את הפתרונות הארכאיים כגון מבצעי ניקיון, שלטים שגרתיים וקבוצת מתנדבים שמחלקים פעמיים בחודש שקיות אשפה ליד סוכת המציל. הגיע הזמן להתאים את הפתרונות אל הישראלי ואל תרבות היציאה שלו אל הטבע.

איך משפיעים על הישראלי? מדברים אתו בגובה העיניים, מדברים אל הלב שלו, אל הכבוד שלו וגם אל הכיס שלו. מניסיוני, מרבית הישראלים מתחברים כבר בשלב שמדברים אל הלב שלהם.

במשך מספר עונות ניהלתי את צוותי הסברה של ניקיון חופי הכינרת. פגשנו מדי יום אלפי נופשים ושוחחנו אתם על חשיבות השמירה על הניקיון בחוף ובמים. דיברנו על מחסן המים הלאומי ועל מי השתיה, דיברנו על התיירים שמגיעים אל הארץ ועל המנוף הכלכלי שהם מייצרים, דברנו על הניקיון בהקשר של מניעת שריפות ועם המשפחות הצעירות דיברנו על הניקיון בהקשר לבקבוקים שברים וחתכים ברגלי הילדים. מצאנו את הדרך הנכונה להגיע אל הלב של כל אדם.

העובדה שעשינו זאת בלבוש רשמי שלנו ושקיימנו שיחת הכרות עם הנופשים סייעו לנו. כשביקשנו לשמור על התנהגות שמאפיינת את 'הישראלי היפה', המסר נקלט וכמעט שלא נתקלנו בהתנגדות.

בשעות הצהריים, אחרי ששוחחנו עם מרבית הנופשים נהגתי להשמיע ברמקול של המציל את ההודעה הבאה: "בעוד שעה יגיעו לחוף פקחים שיאכפו את חוק הניקיון. הקנס על השלכת פסולת הוא 750 , הנכם מתבקשים לנקות סביבכם". פעולה זאת נתנה את האות לכל העקשנים שבחרו שלא להישמע להנחיות צוות ההסברה. צפינו בהם מסוכת המציל כשהם ממהרים לקום ולנקות, אחרי הכל מי רוצה לסיים את הבילוי בים עם חור בכיס?

אז בפעם הבאה שיספרו לכם שעם ישראל לא יודע לשמור על הניקיון תדעו שיש דרך אחרת ואפשר ליישם אותה. עם ישראל כולו לב וכשמדברים אל הלב שלו הוא מתחבר ופועל בדרך נכונה ומכבדת. ומי שלא? ישמור על הניקיון מתוך פחד.

תומר אשל הוא מייסד סיירת הניקיון

תגובות