העץ הנדיר: צמח שרק פרט אחד מסוגו אותר בישראל, ניטע בגינת הכנסת

עץ מסוג פיקוס בת-שקמה נשתל כחלק ממסורת חדשה, שבה הגן הבוטני בירושלים מעניק לכנסת צמחים נדירים. גנני המשכן קיבלו הכשרה כדי לשמור על הפיקוס - שחוקרים מכירים רק פריט אחד מסוגו הגדל בטבע, ונמצא בהרי אילת

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עץ נדיר מסוג פיקוס בת-שקמה, הגדל בהרי אילת
ניר חסון
ניר חסון

שתיל של עץ מסוג פיקוס בת-שקמה, הנחשב לנדיר ביותר בישראל, ניטע בשבוע שעבר בגינת הכנסת. העץ מצוי בסכנת ההכחדה החמורה ביותר בארץ, והחוקרים מכירים רק פרט אחד מסוגו שגדל בטבע. בגן הבוטני בירושלים עמלים בעשור האחרון על ריבוי הפיקוס בניסיון להצילו. במסגרת אירועי השבעת הכנסת ה-22 בשבוע שעבר, החלה מסורת שבה מנכ"ל הגן מעניק לכנסת עץ או פרח נדירים כדי שאלה יישתלו בגינת המשכן. 

יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, השתתף בטקס הנטיעה ואמר כי הכנסת מתגאה בסיוע לשמירת צמחים ועצים הנמצאים בסכנת הכחדה. "נציב את הפיקוס בת-שקמה כנקודת ביקור למאות אלפי המבקרים במשכן", אמר בטקס. "כולי תקווה כי הגברת המודעות לסכנת הכחדתו של הצמח העתיק הזה תעזור במשימה החשובה להצלתו".

טקס שתילת עץ הפיקוס הנדיר בגינת הכנסת, בשבוע שעברצילום: אורן בן חקון

כחלק מהשמירה על הפיקוס, גנני הכנסת קיבלו הכשרה מאנשי הגן הבוטני לטיפוחו. "אנו מקווים כי השתיל שהענקנו לכנסת יסמל את התקווה לצמיחתה של הדמוקרטיה והאחדות בעם", אמר תום עמית, מנכ"ל הגן הבוטני.

פיקוס בת-שקמה הוא מין שענפיו ופירותיו מזכירים מאוד את עץ התאנה, אם כי עליו פחות מחורצים. ייתכן כי ממין העץ הזה תורבתה התאנה המוכרת לנו. בשנות ה-80 תועדו כמה עצים מסוג זה בנגב, אולם חלקם התייבשו ואחרים התבררו כעצי תאנה. על פי הספר האדום של רשות הטבע והגנים, בכל הארץ ישנו רק עץ אחד מהמין הזה, והוא גדל בהרי אילת. עם זאת, הפיקוס בת-שקמה לא נמצא בסכנת הכחדה עולמית, שכן הוא קיים בטבע בכמה מדינות במזרח התיכון, והוא נפוץ במיוחד באיראן ובאפגניסטאן.

לפני כשבועיים הוקמה גם בבית הנשיא גינה המיועדת לצמחים ולפרחים הנמצאים בסכנת הכחדה. גם הגינה הזו הוקמה על ידי הגן הבוטני, והיא נקראת על שמה של נחמה ריבלין, אשת הנשיא שמתה לפני כארבעה חודשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ