קצא"א תשלם פיצוי של 100 מיליון שקל בגין הנזק שנגרם מדליפת הנפט בשמורת הטבע עברונה

נזק חמור נגרם לשמורה ב-2014, בעקבות דליפת צינור נפט של החברה. הסכם הפשרה התקדימי יקצה פיצוי משמעותי לרשות הטבע והגנים בגין הנזק הבלתי הפיך שנגרם לצמחיה ולבעלי החיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דליפת הנפט בעברונה, ב-2014. עד המקרה, התקיים בשמורה מגוון ייחודי של בעלי חיים ועצי שיטה
דליפת הנפט בעברונה, ב-2014. עד המקרה, התקיים בשמורה מגוון ייחודי של בעלי חיים ועצי שיטהצילום: ששי חורש

חברת קצא"א תשלם פיצוי בסך 100 מיליון שקלים בגין הזיהום שנגרם לשמורת הטבע עברונה בדרום הערבה בעקבות דליפת נפט מצינור של החברה לפני חמש שנים. ההסכם על התשלום הושג היום (חמישי) במסגרת פשרה בין קצא"א ומגישי תביעה ייצוגית נגד החברה. ההסכם התקדימי יקצה פיצוי משמעותי לרשות הטבע והגנים בגין הנזק הבלתי הפיך שנגרם לטבע, כמו גם לציבור, שנמנעה ממנו היכולת ליהנות מהשמורה. כחמישית מהסכום תוקדש לשיקום השמורה ולמניעת נזקים עתידיים.

בדצמבר 2014 דלפו כ-5,000 מ"ק נפט לשמורת הטבע עברונה, בעקבות כשל שאירע בעת עבודת הנמכת צינור של קצא"א ליד היישוב באר אורה. הנפט חלחל לקרקע, ופגע באופן חמור בשמורה, בבעלי החיים ובצמחיה.

מדובר בשמורה ייחודית המשתרעת על פני כ-40 קילומטרים רבועים, שעד לאותה דליפה התקיים בה מגוון ייחודי של בעלי חיים ועצי שיטה. כתוצאה מהדליפה כוסתה השמורה כליל בכתמי נפט ובוצעו פעולות ניקוי נרחבות. עם זאת, חלק מהזיהום נותר בקרקע וקיים חשש כבד שהוא יגרום לפגיעה אנושה בעצי השיטה בשמורה, הנחשבים למין מפתח, המאפשר את קיומם של מינים רבים אחרים.  

לאחר האירוע הוגשו כמה תביעות, ובראשן תביעה ייצוגית מקיפה בשם כל תושבי מדינת ישראל, שנוהלה על ידי ארבעה משרדי עורכי דין. לצדה הוגשו תביעה ייצוגית בשם תושבי באר אורה ותביעת נזיקין בשם תושבי האזור שהגיש משרד עורכי דין שיבולת ושות' בשם המועצה האזורית חבל אילות. במקביל החלו ארגונים, מומחים ואנשי מקצוע מתחום הסביבה לחקור את עוצמת הנזק. המחקרים הצביעו על נזקים חמורים למערכת האקולוגית, לצמחייה ולאוכלוסיית החי בשמורה.

דליפת הנפט בשמורת עברונה, ב-2014. חלק מהזיהום נותר בקרקע וקיים חשש כבד שהוא יגרום לפגיעה אנושה בעצי השיטה בשמורהצילום: רועי טלבי/רשות הטבע והגנים

הדיון המשפטי נמשך חמש שנים והגיע עד לבית המשפט העליון. במהלכו הוסכם על הליך גישור בראשות עו"ד עמוס גבריאלי, עו"ד ורד אלקבץ ועו"ד טל ויזנגרין. להליך הגישור הצטרפו לצדדים המדינה ורשות הטבע והגנים, והוזמנה חוות דעת של מומחה בינלאומי על שיעור הנזקים. בסופו של דבר הוסכם על פיצוי של 100 מליון שקלים, שהובא היום לאישור בית המשפט המחוזי בבאר שבע. חלק משמעותי מהסכום כבר הוקצה על ידי קצא"א לפעילות הטיפול בזיהום.

דוד לרר, מנכ"ל מכון הערבה ללימוד סביבה ואחד מהתובעים הייצוגיים, אמר כי שיקום השמורה יארך שנים רבות וכי לא בטוח שניתן יהיה להשיב אותה לקדמותה. עם זאת, ציין כי "העובדה שמדינת ישראל מכירה לראשונה באחריות ישירה לנזק אקולוגי מהווה ניצחון גדול לשוחרי הסביבה בפרט ולאזרחי ישראל בכלל".

דליפת הנפט בשמורת עברונה, ב-2014. מחקרים הצביעו על הצביעו על נזקים חמורים למערכת האקולוגית בשמורהצילום: ששי חורש

עורכי הדין שייצגו את התובעים הייצוגיים, אסף פינק, חיה ארז, יעקב סבו, חגי קלעי ואוהד רוזן, מסרו כי ההסכם הוא בגדר ציון דרך משמעותי בתחום התביעות הסביבתיות הייצוגיות. "הליכים מסוג זה, המצמידים תג מחיר משמעותי לפגיעה בסביבה, מאותתים לתאגידי הענק שעליהם להיזהר ולנקוט אמצעי זהירות מחמירים מפני פגיעה בסביבה, בחי ובצומח", מסרו. עורכת הדין עינת בן משה, שהגישה את התביעה הייצוגית בשם תושבי באר אורה, מסרה כי זוהי הפעם הראשונה שבה מוסכם על פיצוי אישי לתושבים בשיעור משמעותי וגבוה שכזה. 

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, אמר כי קצא"א תישא במחיר הנזק לסביבה שיצרה. "הטבע שייך לציבור, ומי שיזהם אותו יצטרך לשלם ולתקן את הנזק שגרם", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ