מחקר חדש מאשש את החששות מפני דחיקת הציפורים המקומיות בידי עופות פולשים

חוקרים בטכניון מצאו כי המינים המקומיים מפסידים לציפורים המגיעות מאסיה בתחרות על משאבי הטבע המוגבלים. ארגוני שמירת הטבע ממליצים להקשות על העופות הזרים להתאקלם בארץ, ואף לירות בחלקם

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור הבית בתחנה לחקר ציפורים בירושלים, בספטמבר
דרור הבית בתחנה לחקר ציפורים בירושלים, בספטמבר צילום: אמיל סלמן

צפרים וארגוני שמירת טבע חוששים זה שנים מדחיקה של העופות והציפורים המקומיים בידי מינים של עופות פולשים המגיעים לארץ מאזורים שונים באסיה. מחקר חדש של הטכניון שפורסם היום (שלישי) מגלה באמצעות הצגת נתונים כמותיים שלא היו עד היום בידי הארגונים והצפרים, כי החששות האלו היו מוצדקים.

לפי המחקר, אוכלוסיית העופות הפולשים גדלה בשני העשורים האחרונים במאות אחוזים, לצד ירידה במספר המינים המקומיים. החוקרים סבורים כי הדבר מתרחש בשל הפסד של המקומיים בתחרות על משאבי הטבע המוגבלים. בפארק הירקון, למשל, תיעדו מחקרים קודמים את ההשתלטות של מינים פולשים על קינים של מינים מקומיים. כעת חוששים החוקרים כי תהליך זה עלול לסכן מינים מקומיים נוספים. 

המחקר החדש, שנערך על ידי פרופ' משנה (לשעבר מרצה בכיר) אסף שוורץ וד"ר אגת קולאוני מהטכניון ובסיוע רשות הטבע והגנים, התפרסם בכתב העת Biological Conservation. במהלך המחקר עקבו החוקרים אחר השינויים באוכלוסיות מיני עופות, ועשו שימוש במעקב שוטף בפארק הירקון ובתחנת מעקב בפארק רמת הנדיב. בנוסף, הם השתמשו במאגר מידע המבוסס על תצפיות של אזרחים, המדווחות בסקר שנתי שעליו אחראים שולמית ליפשיץ מהמרכז לטיפוח ציפורי בר והחברה להגנת הטבע. 

ממצאי המחקר, שמומן על ידי הקרן הלאומית למדע, מגלים כי אוכלוסיות של ציפורים מקומיות הולכות ומתמעטות ברחבי הארץ בכלל, ובפרט באזורים עירוניים שאליהם פלשו מינים פולשים - כדוגמת המיינה, התוכי הנזירי והדררה.

עד לשנים האחרונות היו כמה מינים של ציפורים מקומיות שהצליחו להתאים את עצמם לתהליך העיור המואץ של ישראל, והחלו לשגשג באזורים עירוניים. מדובר בעיקר במינים כמו דרור הבית, בולבול ודוכיפת. אולם, המחקר מראה שמינים סתגלנים אלו הולכים ויורדים במספריהם, כאשר במקביל מתרחשת עלייה חדה במספר המינים הפולשים. אוכלוסיית המיינה, לדוגמה, גדלה לפי ההערכות ב-15 השנים האחרונות בשיעור של 843%, ושיעור גידול הדררות עומד על 250%. 

תחנה לחקר ציפורים בירושלים, בספטמברצילום: אמיל סלמן

המחקר מגלה עוד כי בפארק הירקון בתל אביב, שבו החלו רבות מפלישות העופות בסוף המאה ה-20, כמעט ולא ניתן לצפות היום באותם מינים מקומיים שבעבר שגשגו במקום. "לפני כמעט שני עשורים התחלנו לחקור את ההשפעה של מיני ציפורים פולשות על ציפורים מקומיות", אומר פרופ'-משנה שוורץ. "מצאנו כי המיינות מתחרות במינים מקומיים כגון דרור הבית, ודוחקות אותם. לצערנו, המחקר הנוכחי מצביע על כך שהתחזיות שלנו לגבי דחיקת מינים נהפכו למציאות. אני חושש שילדיי לא יוכלו לשמוע ולראות את הדרורים, הצופיות והבולבולים, מהמינים הנפוצים בארץ כיום". 

עם זאת, ממצאי המחקר מגלים כי באזורי שמורות הטבע, למשל באזור הגליל, אין עדיין חדירה נרחבת של מינים פולשים, ונוכחותם באזורים אלו דלילה יותר. אולם, החוקרים חוששים שעם הזמן יצליחו המינים הפולשים לחדור גם לשטחים אלו.

צפרים וארגוני שמירת טבע ממליצים כעת לקדם פעולות שיביאו לצמצום התפשטות המינים הזרים, ובהם הקמת קינים מלאכותיים המתאימים מבחינת גודלם למינים מקומיים בלבד. אמצעי נוסף הוא מניעה, ככל הניתן, של השלכת פסולת מזון. במקרים מסוימים, אומרים ארגוני הטבע, יהיה צורך גם בדילול של מיינות, שקצב גידולן הוא המשמעותי ביותר, באמצעות ירי. 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ