המחוזי אסר זמנית על פעילות ההרצה של אסדת הגז לווייתן

השופט קבע כי "לא הופרכה הטענה כי השהיית ההחלטה עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לבריאות הציבור". ההרצה שתוכננה להיום עוררה דאגה בקרב תושבים באזור מפני הפעילות, שבמהלכה אמורה להיפלט לאוויר כמות גדולה של חומרים מזהמים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת הגז לווייתן
אסדת הגז לווייתןצילום: מארק ישראל סלם

בית המשפט המחוזי בירושלים עיכב היום (שלישי) בצו ארעי את פעילות ההרצה של האסדה לטיפול בגז מקידוח לווייתן, שתוכננה להתחיל היום. במהלך העבודות היתה צפויה להיפלט לאוויר כמות גדולה של חומרים מזהמים, בהם החומר המסרטן בנזן. את העתירה לבית המשפט הגישו כמה מועצות באזור חוף הכרמל והעמותה הסביבתית "צלול".

האסדה, של חברת נובל אנרג'י, ממוקמת במרחק של כעשרה קילומטרים מיישובי חוף הכרמל. החברה קיבלה עבור ההרצה היתר פליטת מזהמים מהמשרד להגנת הסביבה. הדבר עורר דאגה רבה בקרב תושבים וחלקם התכוון לעזוב את האזור בזמן פעילות ההרצה. השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, ביקר לאחרונה באזור ואמר שלתושבים שאין להם סיבה לחשוש מההשלכות של הפעילות.

"צלול" וכמה מועצות באזור, בהן זיכרון יעקב ופרדס חנה-כרכור, טענו כי המשרד להגנת הסביבה נתן תנאים שגויים בהיתר, שלא יאפשרו להגן על הציבור. בין השאר נטען שההיתר לא קובע צורך לבצע ניטור רציף של מזהמים כמו בנזן, אלא רק חובת דיגום תקופתית. לדברי העותרים, דרישה זו לא מספיקה. כמו כן, נטען שאסור להפקיד את ניטור המזהמים על נובל אנרג'י מפני שהדבר מעמיד אותה בניגוד עניינים. זאת, משום שניטור מזהמים בכמות גדולה ממה שנקבע בהיתר יחייב אתה להפסיק את פעילותה.

השופט אלי אברבנאל קבע שהתשובות של המשרד להגנת הסביבה ונובל אנרג'י לעתירה היו כלליות ובלתי מפורטות, וכי המענה שנתנו היה חלקי.השופט קבע כי בשל כך לא ניתן לקבל את טענתם כי סיכויי העתירה להתקבל נמוכים. השופט קיבל את הבקשה לצו וקבע דיון נוסף ליום ראשון. בין השאר כתב השופט: "מאחר שלא הופרכה טענת העותרות כי השהיית ההחלטה בבקשה עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לבריאות הציבור, ניתן צו ארעי ולפיו עד החלטה אחרת, יימנעו המשיבים מלקיים באסדה פעילות הכרוכה בפליטת גאזים. היתר הפליטה נשוא הבקשה יוקפא".

בעמותת צלול אמרו כי "החלטת בית המשפט הינה ניצחון לתושבים שאיבדו את האמון ברשויות המדינה שיגנו על בריאותם. מול התושבים עומדים כוחות עצומים של הסתרה וטיוח, ובראשם השרים להגנת הסביבה והאנרגיה, שבחרו לעמוד לצד חברות קידוח הנפט והגז במקום לשרת את האינטרס הציבורי".

הפגנה נגד מתווה הגז בתל אביב, בשנה שעברהצילום: עופר וקנין

מחברת נובל אנרג'י נמסר: "השותפות בלווייתן קיבלו את החלטת בית המשפט הנכבד והן לומדות אותה ומוכנות להזרים את הגז מלווייתן בהקדם האפשרי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ