לראשונה, המשרד להגנת הסביבה הוציא צו המחייב עירייה לגבש תוכנית סביבתית

הצו דורש מעיריית קלנסווה לפנות מפגעי פסולת, ובמידה ולא תעשה זאת יוכל המשרד לנקות בעצמו ולדרוש תשלום כפול. ראש העיר: שיעור גבייה נמוך של ארנונה אינו מאפשר לעירייה לעמוד ביעדים

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פסולת בקלנסווה. פעילי סביבה התייחסו לצו כצעד בעל חשיבות תקדימית
פסולת בקלנסווה. פעילי סביבה התייחסו לצו כצעד בעל חשיבות תקדימיתצילום: המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה נקט השבוע צעד תקדימי והוציא לעירייה צו המחייב אותה להכין ולבצע תכנית לאיסוף מסודר של פסולת. הצו הוצא נגד עיריית קלנסווה ובמידה והעירייה לא תוציא לפועל את התוכנית הסביבתית יהיה ניתן להגיש תביעה נגד העומדים בראשה. על פי המשרד להגנת הסביבה, עד עתה רבות מהפעולות שנקט היו נקודתיות, וצווים מסוג זה יוכלו לשמש כאמצעי המופעל מול רשויות נוספות שבהן פסולת לא נאספת באופן מסודר.

הצו של המשרד להגנת הסביבה מתבסס על חוק מנדטורי (פקודת בריאות העם). במשרד החליטו להוציא אותו לאחר שנציגיו ערכו כמה סיורים בקלנסווה בשנה שעברה. במספר אתרים בעיר נמצאו ערימות פסולת, ובכלל זה ערימה גדולה ליד החלק של נחל אלכסנדר העובר בתחומי העיר. הפסולת הכילה שאריות אסבסט וחלק ממנה גלש אל הנחל. כמו כן, בחלק מהאתרים נראו סימנים ברורים של שריפת פסולת – פעולה הגורמת  לזיהום אוויר חמור. 

המשרד להגנת הסביבה ערך לפני חצי שנה שימוע בנושא לראש העיר, עבד אלבאסט סלאמה. באותו מעמד אמר סלאמה שהעירייה ניקתה כמה פעמים את נחל אלכסנדר, והוסיף שבשל שיעור הגבייה הנמוך של ארנונה בעיר – כ-17% – אין ברשותו תקציב המאפשר לעמוד ביעדי הניקוי והאיסוף. עם זאת, מנהל מחוז מרכז במשרד, גידי מזור, הגיע למסקנה שהשימוע לא שינה את המצב בקלנסווה והחליט להוציא את הצו, המחייב את העירייה לפנות את כל מפגעי הפסולת שנמצאו בתחומה. מזור ציין בצו שאם הוראות הצו לא ימולאו יוכל השר להגנת הסביבה לבצע פעולות ניקיון ולחייב את העירייה בתשלום כפול על הוצאות הפינוי.

בנוסף, המשרד דרש מעיריית קלנסווה להציג בתוך חודשיים תכנית מקיפה ומתוקצבת למניעת הישנות מפגעי פסולת. התכנית אמורה לכלול פירוט של אמצעים שינקטו להבטחת איסוף פסולת מסודר מהעיר על ידי העירייה. אם לא תענה העירייה לצו זה, יכול המשרד לפתוח בהליך של הגשת כתב אישום נגד ראש העיר. 

"בהרבה מהרשויות החלשות מבחינה סוציו־אקונומית אין איסוף מסודר של פסולת ביתית", אומר מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה גיא סמט. "נאבקנו בזה עד עכשיו באמצעות הוצאת צווים לפעולת ניקוי נקודתיות או הצבת מארבים ללכידת אנשים ששורפים פסולת, אבל זו לא תגובה ממסדית מסודרת. כעת הגענו למסקנה שניתן להשתמש בכלי שנותן חוק מהתקופה המנדטורית". עיריית קלנסווה לא הגיבה לפניות "הארץ" לתגובה. 

יישובים ערביים רבים אכן סובלים ממשבר מתמשך של איסוף ופינוי פסולת, הנובע במידה רבה מכושר ניהול לקוי של הרשות. לא פעם מנצלים זאת קבלני איסוף פסולת כדי לדרוש מרשויות אלו מחיר גבוה מהרגיל עבור איסוף אשפה, כשהם יודעים שהרשות במצוקה ורוצה לפעול לאיסוף הפסולת. במקרים אחרים, קבלני איסוף שחתמו על חוזים עם הרשויות מפרים בעצמם את החוק ובמקום להעביר את הפסולת הם משליכים אותה בשולי היישוב, זאת כדי לחסוך את עלות הפינוי לאתר מוסדר. כך קרה למשל ביישוב ג'דיידה מכר בגליל.

כדי לטפל בבעיית הפסולת, בארבע השנים האחרונות העביר המשרד להגנת הסביבה סיוע ממשלתי המיועד לטיפול בתשתיות ואיסוף פסולת בסך כ-240 מליון שקלים ליישובים ערביים, דרוזיים ובדואיים. בנוסף ישנן רשויות ערביות שהצטרפו לאשכולות אזוריים. מדובר בהתארגנות שבה שותפים יישובים חזקים וחלשים מטפלים במשותף בכמה תחומים, בהם איסוף פסולת. התארגנות כזאת קיימת בשרון והיא כוללת את כפר סבא ורעננה וכמה יישובים ערביים בסביבה, בהם כפר קאסם וטירה.

פעילי סביבה התייחסו לצו כצעד בעל חשיבות תקדימית. "מדובר בצעד משמעותי לשיפור ההתנהלות הסביבתית של רשויות מקומיות", נמסר מעמותת אזרחים למען הסביבה שפועלת באופן קבוע נגד מפגעים ברשויות אלו. "עד היום הסתפק המשרד בדרך כלל בהוצאת צווי ניקיון נקודתיים שלא בוצעו ובמקרים חריגים הגיש כתבי אישום. אבל הוא לא תקף רשויות מקומיות בשל ניהול כולל ולקוי", הוסיפה העמותה.

לצו שהוציא המשרד להגנת הסביבה יש אמנם חשיבות תקדימית, אך הוא גם מעמיד את המשרד בפני מבחן לא פשוט. במידה והצו לא ישפיע על התנהלות הרשות בנושא הפסולת, יצטרך המשרד לנקוט אמצעים נוספים. במידה והמשרד יעצור את פעולותיו, הצו יאבד את כושר ההרתעה שלו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ