המשרד להגנת הסביבה הוציא צו להפסקת פעילות מתקן של בז"ן בשל זיהום חריג

הצו קובע כי אם בז"ן לא תעמוד בהיתרי הפליטה של מזהמים היא תאלץ להפסיק את פעילות המתקן לייצור אספלט. משרד התחבורה ומשרד הכלכלה התנגדו לצו וטענו: מדובר במוצר הכרחי למשק

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתי הזיקוק בחיפה. בחלק מהמקרים הפליטות חרגו בשיעור של מאות ואף אלפי אחוזים מההיתר
בתי הזיקוק בחיפה. בחלק מהמקרים הפליטות חרגו בשיעור של מאות ואף אלפי אחוזים מההיתרצילום: ירון קמינסקי

המשרד להגנת הסביבה הוציא שלשום (חמישי) צו מינהלי המורה על הפסקת פעילות מתקן הביטומן של קבוצת בז"ן (בתי זיקוק לנפט), שבו מייצרים אספלט לכבישים. הצו הוצא בעקבות הפרה מתמשכת של הוראות היתר הפליטה של מזהמים מסוגים שונים, שקבוצת בז"ן חייבת לפעול לפיו.

הצו קובע שאם בז"ן לא תעמוד בערכים שנקבעו להיתר הפליטה עד חודש אפריל הקרוב - היא תיאלץ להפסיק את פעילות המתקן. משרד הכלכלה ומשרד התחבורה התנגדו לסגירת המתקן בטענה כי מדובר במוצר הכרחי למשק, וכי הוא הספק היחידי של אספלט בישראל.

מתקן הביטומן גורם לפליטות חריגות של מזהמים אורגניים נדיפים, שיכולים לגרום לבעיות נשימה ופגיעה במערכות נוספות של הגוף. בחלק מהמקרים פליטות המזהמים חרגו בשיעור של מאות ואף אלפי אחוזים מהיתר הפליטה. הצו, שעליו חתום מנהל מחוז חיפה במשרד שלמה כץ, מורה לחברה להודיע באופן מיידי ללקוחותיה על הצו האמור ועל כך שעליהם להיערך בהקדם האפשרי.

משרד הכלכלה הבהיר בתגובה כי המתקן הוא הספק היחידי למשק הישראלי, בהיקף של כ-250 אלף טון בשנה. כמו כן, צוין שמדובר במוצר הכרחי שמשמש הן את ענף התשתיות, והן את תעשיית האיטום של מבנים, גגות ומבנים תת-קרקעיים. גם משרד התחבורה הבהיר כי כל תהליך ייצור האספלט במדינת ישראל תלוי בו, ולכן גם כל פעילות פיתוח ואחזקת הכבישים. שני המשרדים ביקשו שלא לסגור את המתקן, ולאפשר לו להמשיך ולפעול במתכונת הנוכחית עד להקמת מתקן טיפול חדש למניעת זיהום בסוף השנה. על רקע טענות אלו, הסכים המשרד לתת ארכה של כמה חודשים להיערכות, אולם לא ויתר על הדרישה לסגירת המתקן.

שריפה בבתי הזיקוק בחיפה, ב-2016צילום: אילן מלסטר / המשרד

לטענת המשרד להגנת הסביבה, בשימוע שהתקיים בחודש שעבר לנציגי בז"ן, הודו הנציגים כי הם לא יכולים לעמוד בדרישות היתר הפליטה עד להקמת המתקן החדש. לפי המשרד, הובהר לבז"ן כבר לפני ארבע שנים שעליה לשדרג את המתקן על מנת לעמוד בהיתר הפליטה. "לצערי הרב, קבוצת בז"ן - ולא בפעם הראשונה - לא עומדת בדרישות הסביבתיות של המשרד להגנת הסביבה", ציין השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, לאחר הוצאת הצו. "אנחנו לא נאפשר חריגה מהדרישות המחמירות הנדרשות בהיתר הפליטה שהוגדרו באופן ברור ושקוף". 

מקבוצת בז"ן נמסר בתגובה כי היא "תמשיך לפעול כמיטב יכולתה, באחריות ובהתמדה לאספקת המוצרים הנדרשים לכלכלה הישראלית, בשגרה ובחירום. הקבוצה תמשיך להשקיע משאבים משמעותיים לשמירת הסביבה, תוך עמידה בתקנים המחמירים ביותר בעולם המערבי. כפי שהצהיר המשרד להגנת הסביבה עצמו בחודש אוקטובר האחרון, השפעתה של בז"ן על הסביבה היו בין הנמוכות ביחס לבתי זיקוק במערב אירופה. רק בשנה שעברה השקיעה הקבוצה 88 מיליון שקלים באיכות הסביבה ותמשיך להשקיע כדי לקיים תעשייה בטוחה, נקייה ואחראית". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ