הזאבה הזאת הלכה יותר מעשרת אלפים ק"מ כדי למצוא אהבה. זה נגמר רע

הזאבה האפורה ממדינת אורגון, שכונתה OR-54, היתה רק בת שלוש כשעזבה את הוריה וביתה, אך המסע שלה הוביל אותה לאזורים דרומיים בקליפורניה שאף זאב אחר לא הגיע אליהם לפניה מאז 1924

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הזאבה האפורה OR-54. סיבת המוות שלה טרם התבררה
הזאבה האפורה OR-54. סיבת המוות שלה טרם התבררהצילום: /אי־פי

זאבה אפורה וצעירה נפרדה ממשפחתה, עזבה את הבית באורגון וחצתה את גבול המדינה לכיוון קליפורניה כדי למצוא אהבה. זה קרה בינואר 2018. בשנתיים הבאות, הזאבה המוכרת על ידי המדענים בשם OR-54 שוטטה בהרים ובמרעה, ומדי פעם הרגיעה את קיבתה כשטרפה בעלי חיים שנקרו בדרכה.

לאורך הדרך, עקבו מדענים אחר תנועותיה של OR-54 דרך קולר עליו הותקן משדר רדיו. פעמיים היא חזרה הביתה להוריה באורגון - אולי כדי להתלונן על מחסור בדייטים. בסתיו האחרון, הזאבה אף הגיעה לנבאדה.

כל אותה העת היא המשיכה ללכת - כ-21 ק"מ בממוצע מדי יום - בחיפוש אחר בן זוג. עזיבת בית היא צעד נורמלי עבור זאב צעיר, אומרת אמארוק וייס, ביולוגית במרכז הסביבתי למגוון ביולוגי. "כאשר זאבים מגיעים לגיל שנה וחצי או שנתיים, הם יוצאים מסביבת המחייה שלהם. הם מחפשים שם בחוץ בני זוג ושטח משלהם", אומרת וייס.

גם בקרב משפחתה של הזאבה היה הצעד נפוץ. אביה, OR-7, חיפש בת זוג בקליפורניה במשך שנים לפני שחזר לאורגון כדי לגדל גורים. אך בניגוד לאביה, לסיפור של OR-54 יש סוף עצוב. השבוע נמצאה הזאבה מתה במחוז שאסטה. בארגון הדגים וחיות הבר בקליפורניה מבצעים בדיקות כדי לקבוע את סיבת מותה. OR-54 היתה רק בת שלוש במותה. המסע שלה הוביל אותה לאזורים דרומיים בקליפורניה שאף זאב אחר לא הגיע אליהם לפניה מאז 1924 - אז ניצודו הזאבים האחרונים שהיו מצויים באזור ילוסטון. 

זוג זאבים אדומים במוזיאון המדע בדורהאם שבצפון קרוליינה, בשנה שעברהצילום: Gerry Broome/אי־פי

החיפוש של זאבים אחר בן או בת זוג מתבצע באמצעות השארת סימני שתן ובדיקתם כעבור זמן מה. "זה דואר שתן ( Pee-mail)", אומרת וייס. לדבריה, "העובדה ש-OR-54 מעולם לא מצאה בן זוג והתיישבה במקום אחד מלמדת שאין הרבה זאבים באזור הזה".  

הזאבים האפורים, שהיו בעבר נפוצים מאוד ברחבי ארה"ב, הושמדו כמעט לחלוטין כתוצאה ממאמץ מרוכז של הממשל במהלך המאות ה-19 וה-20. כיום מבוצעות פעולות לשימור המין, אך מספרם נותר נמוך. קליפורניה תיעדה כ-20 זאבים מאז שהופיעו מחדש במדינת אורוגון השכנה בשנת 2011.  

באזור מאוכלס יותר בזאבים אפורים, OR-54 היתה מנסה להתייחד בדצמבר או בינואר ונכנסת להריון בפברואר. למעשה, חג האהבה הבינלאומי, החל ב-14 בפברואר, מקורו בחגיגת הפוריות של הזאבים, סיפרה וייס. לדבריה, הזאבה היתה צריכה להמליט גורים באפריל. "יש תחושה של עתיד שלא מומש", הוסיפה וייס.

משדר הרדיו שעל צווארה של הזאבה קישר אותה למקרי מוות של בעלי חיים באזורים בהם היא עברה. בסתיו שעבר, סוללת המשדר החלה לגלות סימני חיים אחרונים. נתוני המיקום הצביעו על היעדר תזוזה של OR-54. פקידים מהארגון לשמירה על חיות הבר הגיעו לאזור ומצאו את גופתה. 

החקירה אודות ימיה האחרונים של OR-54 נמשכת וסיבת מותה טרם ידועה. וייס אמרה שחייו של זאב קשוחים - הן בלהקה והן בבדידות - וישנן לא מעט סיבות שבגינן יכול זאב צעיר ובריא למצוא את מותו. ייתכן שהיה זה צבי שבעט בראשה בזמן ציד, ואולי היא נחנקה בידי דביבון כפי שקרה לזאב אחר בילוסטון. כמו כן, היא היתה יכולה להידרס בידי מכונית או להיהרג בידי ציד. 

זאב אחר מאורוגון שהגיע לקליפורניה, OR-59, נמצא ללא רוח חיים בנסיבות חשודות בדצמבר 2018. הזאב נורה בסמוך ליישובים קטנים באזור, כך נמסר מארגון חיות הבר. בחודש שעבר הודיעו גורמים רשמיים על פרס בשווי 2,500 דולר שיינתן למי שיספק מידע על מותו של הזאב. 

זאבים אפורים זוכים להגנה תחת החוק הפדרלי לשימור מינים בסכנת הכחדה, כך אומרים בארגון חיות הבר. "אנו לוקחים ברצינות כל איום על אוכלוסיית הזאבים המתאוששת, ובודקים את הנסיבות למותה של OR-54", אמרה וייס שהוסיפה: "אנו מזכירים לציבור כי הריגת זאב היא פשע חמור שבגינו אפשר גם להישלח למאסר". לדבריה, סביר להניח שאוכלוסיית הזאבים תמשיך לנוע דרומה לאזורים בהם הם לא שהו מתחילת המאה ה-20.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ