המדינה: לא נעניק עוד רישיונות להפקת פצלי שמן, אך פרויקטים שאושרו ימשיכו

משרדי האנרגיה והסביבה הודיעו כי לא יאריכו רישיון שניתן לחברת רותם אמפרט, אך כי שני פרויקטים נוספים יתקיימו כמתוכנן. זיקוק פצלי השמן נחשב מזהם במיוחד - יותר מתהליך הפקת נפט רגיל

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קידוח פצלי שמן. בארגונים הירוקים בירכו על ההחלטה, אך הוסיפו כי נראה כי מדובר במהלך שנועד להקל במקביל על אישור הרישיונות שנמצאים בהליכי בחינה
צפריר רינת
צפריר רינת

משרדי האנרגיה והגנת הסביבה הודיעו היום (שלישי) שלא יעניקו עוד רישיונות לחיפוש והפקת נפט מפצלי שמן, אשר השימוש בהם נחשב מזהם במיוחד. על פי ההודעה, המדינה לא תאריך עוד רישיון שניתן להפקת נפט באופן זה באזור התעשייה מישור רותם השוכן דרומית לערד. עם זאת, כך נמסר, שני רישיונות נוספים שניתנו לפעילות במישור רותם ובאתר אורון בנגב יקודמו בוועדות התכנון והבנייה לצד המלצות לא מחייבות שהמשרד להגנת הסביבה אמור להציג.

בארגונים הירוקים בירכו באופן עקרוני על ההחלטה לעצור את הנפקת הרישיונות החדשים, אך הוסיפו כי נראה כי מדובר במהלך שנועד להקל במקביל על אישור שני הרישיונות שנמצאים בהליכי בחינה.  

בישראל ישנם כמה אזורים שבהם ניתן למצוא בעומק הקרקע פצלי שמן. פצלים אלו הופכים לנפט בתהליך זיקוק, הפולט יותר מזהמים מאשר בתהליך הפקת נפט רגיל. לפי ההודעה שנמסרה, ההחלטה בנושא התקבלה בפגישה בין שר האנרגיה יובל שטייניץ לשר להגנת הסביבה זאב אלקין. השניים הסכימו כי שר האנרגיה לא יעניק עוד רישיונות לחיפוש ולהפקה של פצלי שמן בעומק הקרקע וגם לא בשיטה נוספת, המבוססת על כרייה על פני הקרקע שמטרתה להגיע לשכבת הפצלים.

בהתאם להחלטה, משרד האנרגיה הודיע לחברת רותם אמפרט מקבוצת כי"ל שאין בכוונתו להאריך את רישיון ההפקה שכבר מתבצעת במישור רותם מעבר למאי 2021. רותם אמפרט השתמשה בשנים האחרונות בפצלים באזור זה כמקור דלק לשימושים תעשיתיים. שתי החברות שזכו ברישיונות הנוספים וממתינות לאישורם הסופי הן רא"מ במישור רותם ושפיר הנדסה באזור אורון.

משרדי האנרגיה והסביבה החליטו לא לעצור את תהליך האישור של שני רישיונות אלו משום שהם אינם צפויים להביא לפגיעה נוספת בשטח הטבעי באזור שכבר נכרו בו פוספטים – תהליך שיצר גישה אל פצלי השמן בעומק הקרקע. כמו כן, לפי אחד הרישיונות, הליך הפקת האנרגיה מפצלי השמן יכלול גם שריפת פסולת פלסטיק שהרשויות מעדיפות להפיק ממנה אנרגיה במקום להעביר אותה להטמנה. ביטול הליך אישור הרישיונות היה עשוי להביא לתביעות פיצויים נגד המדינה מצד החברות שזכו בהם.

המשרד להגנת הסביבה ביקש ממשרד האנרגיה בשנה שעברה להפסיק לקדם הנפקת רישיונות לפצלי שמן. לאחרונה פנתה גם החברה להגנת הטבע בנושא למשרד, וקראה בנוסף להפסיק גם את הפקת הנפט הרגיל. ראש מינהל אוצרות הטבע במשרד האנרגיה, יוסי וירצבורגר, השיב לפניית החברה להגנת הטבע וכתב בין השאר: "הנחת היסוד בבסיס הקריאה לעצור את הפקת הנפט ופצלי השמן בישראל ולמנוע קידומם של פרויקטים נוספים בתחום זה, שגויה מיסודה. עצירת יוזמות אלו עומדת בניגוד למדיניות הממשלה לניצול מושכל של משאבי הטבע הקיימים בישראל והפחתת התלות בייבוא, תוך הגנה על הסביבה".

גורמים סביבתיים מעריכים שהשינוי בעמדת משרד האנרגיה נובע מהצפי שמוסדות התכנון יתנגדו מסיבת הסביבתיות למתן אישור רישיונות מסוג זה בנגב, וכי לכן עדיף לאשר סופית את הרישיונות שכבר ניתנו תוך מתן הבטחה לא לקדם תכניות נוספות בעתיד. 

עמותת אדם טבע ודין בירכה על החלטת השרים אבל מתחה ביקורת על ההחלטה לקדם את שני הרישיונות הנוספים. "אמנם נראה כי השרים החליטו למנוע הפקה של פצלי שמן אולם בפועל קיים חשש כי ההחלטה באה להכשיר את שתי התכניות הקיימות לכרייה ועיבוד פצלי שמן ברותם ואורון", אמר מנכ"ל העמותה עמית ברכה, "זאת למרות שמדובר בתכניות הרסניות לסביבה. כל עוד אין החלטה חד משמעית לבטל את שתי התכניות הקיימות ברותם ואורון, ישראל עלולה להיות במצב בו היא מחמירה את המשבר האקלימי העולמי". 

ביחס לרישיון שניתן לחברת רותם אמפרט ולא יוארך – גורמים במשרד האנרגיה הגיעו למסקנה שההשפעה הסביבתית של פצלי שמן גדולה מדי, וכי רישיון זה באופן ספציפי מביא לפליטת כמות גדולה של גופרית המזהמת את הסביבה. עמדת משרד האנרגיה לגבי הפקת נפט לא השתנתה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ